2012-06-10, Dortmund
Mamy wicemistrza Europy!
Pierwszy raz wybrał się na mistrzostwa Europy i był najmłodszym zawodnikiem w swojej kategorii. Mimo to wrócił... ze srebrnym medalem.
Bartłomiej Mróz (fot.) zdobył w niedzielę tytuł wicemistrza Europy. Lepszy od niego okazał się tylko reprezentant Turcji — Ilker Tuzcu. Zabójcza okazała się dla biało-czerwonego badmintonisty precyzja przeciwnika: Miał silny, wysoki serwis na koniec kortu. Po prostu idealny. Świetnie się również bronił. W pierwszym secie cały czas go goniłem i doszedłem do 17 punktów. W drugim secie mnóstwo moich klirów szło w minimalne auty. Drugi set grałem na gorszej stronie, gdzie słabiej było widać lotkę. Mimo przegranej jestem jednak zadowolony z finału.
Poprzedniego dnia Polak zakończył rywalizację w deblu w parze ze Szwedem Magnusem Veigasem, zająwszy 4. miejsce. Nasz badmintonista wspomina: Byłem zły na debla i powiedziałem sobie, że nie ma opcji, aby w singlu odpaść w półfinale, nie będę odpuszczał
W półfinale Bartek rzeczywiście nie odpuszczał. Zostawił daleko w tyle doświadczonego zawodnika z Rosji, Michaiła Cziwiksina: Mój przeciwnik miał słaby backhand. Po dwóch szybkich lotkach odpowiadał mi odbiciem w połowie kortu, wówczas smeczowałem, udawało mi się go nieźle rozprowadzać po korcie.
Niezwykle udany debiut zachęcił Mroza, do dalszych startów na zawodach parabadmintonowych. Już dziś planuje, aby wziąć udział w mistrzostwach świata, które odbędą się w przyszłym roku we Francji.
Przypomnijmy, Bartłomiej Mróz to polski badmintonista, zawodnik klubu MMKS Kędzierzyn-Koźle. Od początku kariery (2005 r.) związany z trenerem Tomaszem Zioło. Jest pierwszym w historii biało-czerwonym zawodnikiem, który wziął udział w imprezie parabadmintonowej rangi mistrzowskiej.
Zawsze lubił sport, zwłaszcza biegi i piłkę nożną, ale to właśnie badminton stał się jego największą pasją  życiową. Od urodzenia nie ma prawego przedramienia, mimo to  rozpoczął treningi ze zdrowymi zawodnikami. Do sekcji badmintona trafił przypadkiem, za sprawą rodzeństwa. Po ukończeniu gimnazjum w Kędzierzynie-Koźlu, zachęcony przez Tomasza Zioło, rozpoczął naukę i treningi w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Głubczycach. Zwycięzca krajowych i zagranicznych turniejów badmintonowych (m.in. Victor Junior Cup U-19 w Berlinie). Na mistrzostwa Europy dla osób niepełnosprawnych trafił niejako przypadkiem, zachęcony przez jednego z niemieckich trenerów i dzięki staraniom własnego trenera, Tomasza Zioło. Nigdy, ani na korcie, ani szkole, ani w życiu nie rościł sobie prawa, aby traktować go z taryfą ulgową. Uważa, że badminton niepełnosprawnych niczym nie różni się od normalnego badmintona. Podziwia Natalię Partykę, która jest dla niego wzorem sportowca i człowieka. Chce dalej grać w badmintona, a także rozwijać się na gruncie parabadmintona.
Wyniki meczów z udziałem Polaka (10.06)
Bartłomiej Mróz — Michaił Cziwiksin (Rosja) 21:8 21:11 (0:20)
Ilker Tuzcu (Turcja, 1) — Bartłomiej Mróz 21:17 21:6 (0:23)
Para-Badminton Euro 2012, 7-10 czerwca 2012, Dortmund (Niemcy). Zob. wyniki na stronie tournamentsoftware.com.
Fot. live © Tomasz Zioło 

pola

© BadmintonZone.pl | zaloguj