2013-06-19, Warszawa
Badminton bez granic - również w Twoim mieście
W sobotę, 29 czerwca, po raz trzeci na całym świecie zostanie przeprowadzona akcja Solibad Day.


W ubiegłym roku jej rozmach doprowadził nawet do pobicia rekordu świata w liczbie przeprowadzonych jednocześnie happeningów.

W tym roku hasło akcji to „Badminton bez granic” („Badminton without Borders”). Społeczność badmintonowa przygotowuje niespodzianki od brzegów Jawy, poprzez czerwone piaski Madagaskaru, po ulice Nowego Jorku. W Brazylii, Malezji, Ugandzie, na Bali i w innych miejscach, gdzie Solibad pomaga dzieciom, wezmą one również udział w tym ogólnoświatowym wydarzeniu.

Solibad to znana w świecie badmintonowym fundacja charytatywna założona w 2009 r., wśród której Ambasadorów znajdziemy kilku mistrzów olimpijskich w tej dyscyplinie sportu (Taufik Hidayat, Lee Yong Dae, Tony Gunawan, Rexy Mainaky) i takie gwiazdy jak m.in. Peter Gade. Polskim Ambasadorem Solibadu jest olimpijczyk z Londynu Adam Cwalina.

Jednym z miejsc, gdzie działa Solibad jest miasto Gravata w Brazylii. Pomoc dla tamtejszych dzieci polega po pierwsze na dostarczaniu im sprzętu badmintonowego zebranego przez kluby, osoby prywatne i firmy. Po drugie kluby z różnych stron świata mogą opiekować się konkretnymi adeptami badmintona. Dokonuje się to w postaci pomocy finansowej na ich codzienne potrzeby lub poprzez indywidualne sponsorowanie najlepszych zawodników, aby umożliwić im starty w lokalnych zawodach i dać szansę spełnienia marzenia zostania badmintonistą klasy międzynarodowej.

Gravata to tylko jeden z przykładów działalności Solibadu. Fundacja udziela wsparcia domowi dziecka na peryferiach stolicy Malezji, Kuala Lumpur i pomaga sierotom na indonezyjskiej wyspie Bali. Jedną z akcji Solibadu był program „1000 rakietek dla Haiti” wspomagający młodych Haitańczyków, którzy ucierpieli w wyniku trzęsienia ziemi. Solibad nadal działa na Haiti, współpracując z innymi partnerami, między innymi Światową Federacją Badmintona oraz Peace and Sport.

Solibad wspiera starania trenera-pasjonata, który stworzył szkółkę badmintonową w miejscowości Bac Gianc na północy Wietnamu. Wychowankowie szkółki osiągnęli wielkie sukcesy, nawet na arenie międzynarodowej. Solibad dostarcza tej szkole sprzęt i pieniądze na zakup lotek oraz pomaga pokryć koszty wyjazdów na lokalne zawody.W Afryce Solibad wspiera misję Rowan opiekującą się wdowami i sierotami zarażonymi HIV i chorymi na AIDS.

Na Mauritiusie Solibad działa poprzez miejscową ambasadorkę tej organizacji. Dzieci z najuboższych rejonów otrzymują żywność, przybory szkolne i sprzęt badmintonowy.

Najnowszy projekt Solibadu (Paraplume) jest ulokowany we Francji, w bretońskim Ploemeur. Polega na znoszeniu barier pomiędzy osobami niepełnosprawnymi i w pełni sprawnymi przy pomocy badmintona. Oba światy spotykają się tam razem na korcie badmintonowym.

Sposoby tegorocznego świętowania dnia będą różne. W Warszawie wspólnie wykonamy na Polu Mokotowskim krótki i prosty układ choreograficzny łączący w sobie elementy znane z badmintona i… tańców ludowych.

Układ będzie prowadzony przez Annę Szymańską z Uniwersytetu Warszawskiego, do której dołączą kolejni uczestnicy. Zob. film na YouTube.

Istotna jest kolorystyka. Solibad przyjął symbolikę kontynentalną, gdzie Europie przypada niebieski, Azji i Bliskiemu Wschodowi – żółty lub jasnopomarańczowy, Amerykom – czerwony, Oceanii – zielony, Afryce – fioletowy lub ciemnoniebieski. Ewentualnie tęczową, nawiązującą do logo Solibadu.

W Warszawie zaakcentujemy barwy łowickie, nawiązujące do elementu tańca ludowego – klapoka – i zarazem barw logo Solibadu. Następnie zaprosimy do badmintonowych konkursów zręcznościowych dla dzieci i gier dla wszystkich chętnych. Oprawa dźwiękowa będzie możliwa dzięki pomocy ze strony zespołu Pieśni i Tańca "Warszawianka" z Uniwersytetu Warszawskiego i Pubu Lolek na Polu Mokotowskim.

Cieszylibyśmy się, gdyby akcja rozszerzyła się poza Warszawę, która uczestniczyła w obu poprzednich wydarzeniach. Aby tak się stało, wystarczy zgromadzić miejscową grupę entuzjastów. Można wykorzystać przygotowany przez nas układ flashmobu lub wykonać własny. Ważne, aby Wasza akcja została uwieczniona na filmie. Możemy go wówczas zmontować razem z innymi nakręconymi w Polsce, a następnie zaprezentować Polsce i światu, tak, jak w zeszłym roku — zobacz film z drugiej edycji ogólnoświatowej akcji Solibad Day, która odbyła się w minionym roku w ponad 110 miastach świata na wszystkich pięciu kontynentach (fragment z Warszawy — 4:20).

Solibad Day, 29 czerwca 2013, godz. 17.00, Pole Mokotowskie (Warszawa). Zobacz również Solibad Day na facebooku.


jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj