2024-07-07, Calgary
Dania i Japonia z dubletami w Kanadzie
Duńscy debliści Kim Astrup i Anders Skaarup Rasmussen (fot. 1-2) obronili zdobyty rok temu tytuł na otwartych mistrzostwach Kanady w badmintonie.
W finale Yonex Canada Open 2024 HSBC BWF World Tour Super 500 aktualni wicemistrzowie świata mieli przejściowe trudności w starciu z angielskim deblem Ben Lane, Sean Vendy (fot. 2). Duńczycy nie uratowali pierwszego seta mimo ostrego pościgu za Anglikami, ale w drugim i trzecim od początku kontrolowali sytuację.

Astrup i Rasmussen
radzą sobie z reguły dobrze ze znacznie niżej klasyfikowanymi Lane'em i Vendym. Największe kłopoty mieli, jak pamiętamy, w Tarnowie, w finale Igrzysk Europejskich w 2023 roku, kiedy trzeciego seta rozstrzygnęli na swoja korzyść 21:19. Oba deble wystartują również na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Finały w Calgary rozpoczęły się od wewnętrznej rozprawy duńskich mikstów. Faworytami byli rozstawieni z numerem jeden Alexandra Bøje i Mathias Christiansen i sprawy szły po ich myśli bardzo długo. Wysoko wygrali pierwszego seta, a w drugim prowadzili już 14:6. Potem stracili osiem punktów z rzędu, zdołali jeszcze uzyskać lotkę meczową przy 20:19, ale potem do głosu zdecydowanie doszli ich mniej utytułowani rywale - 
Amalie Magelund Krogh i Jesper Toft (fot. 3).

W singlu kobiet faworytką finału była Tajlandka Busanan Ongbamrungphan (fot. 4). Wprawdzie w rankingu światowym wyprzedza swoją rywalkę z Danii, Line Højmark Kjaersfeldt, zaledwie o dwa miejsca, ale bilans head-to-head wskazywał na Tajlandkę (4:0, w tym wygrana w tym roku). Sprawy potoczyły się zgodnie z takimi przewidywaniami i wygrała Ongbamrungphan.

Debla pań także wygrały faworytki Rin Iwanaga i Kie Nakanishi (fot. 5, Japonia) pokonały Hsu Yin-Hui i Lin Jhih Yun z Tajpeju.

Ostatnim finałem był intrygujący singel mężczyzn z udziałem rewelacyjnego Francuza Alexa Laniera i wyżej klasyfikowanego Japończyka Kokiego Watanabe (fot. 6). Nadzieję dla francuskich kibiców sprawiał fakt wygranej ich badmintonisty z Japończykiem w poprzednim (i jedynym) pojedynku, w tym roku na Swiss Open. 
Było to jednak minimalne zwycięstwo i zwiastowało zaciętą walkę w Calgary. Tak się też stało. Watanabe i Lanier rozegrali najdłuższy mecz finałowy tego dnia. Pierwszego seta zdołał minimalnie wygrać Francuz, ale potem nie potrafił dotrzymać kroku Japończykowi, zwłaszcza trzecim secie.

Tym niemniej Lanier jest pierwszym Francuzem, który dotarł do finału World Tour Super 500 (porównywalne sukcesy odnosili w singlu — ale na gruncie europejskim, w igrzyskach lub mistrzostwach Starego kontynentu — bracia Christo i Toma Junior Popov). Dzięki temu sukcesowi Lanier awansuje do pierwszej trzydziestki singlistów na świecie.

Wyniki finałów (7.07.2024)
Singel mężczyzn
Koki WATANABE (Japonia, 6) - Alex LANIER (Francja) 20:22 21:17 21:6 (1:11).
Singel kobiet
Busanan ONGBAMRUNGPHAN (Tajlandia, 3) - Line Højmark KJAERSFELDT (Dania, 4) 21:16 21:14 (0:53).
Debel mężczyzn
Kim ASTRUP, Anders Skaarup RASMUSSEN (Dania, 1) - Ben LANE, Sean VENDY (Anglia, 3) 18:21 21:14 21:11 (0:52). 
Debel kobiet

Rin IWANAGA, Kie NAKANISHI (Japonia, 1) - HSU Yin-Hui, LIN Jhih Yun (Tajpej) 21:13 21:13 (0:40).
Mikst
Jesper TOFT, Amalie MAGELUND (Dania) - Mathias CHRISTIANSEN, Alexandra BØJE (Dania, 1) 9:21 24:22 21:12 (0:54).

Otwarte mistrzostwa Kanady w badmintonie.  Yonex Canada Open 2024. 2-7 lipca 2024. Calgary (Kanada). Markin MacPhail Centre. Turniej HSBC BWF World Tour Super 500. Pula nagród: 420 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Yves Lacroix © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj