2024-07-02, Calgary
Duński mistrz Polski odpadł w kwalifikacjach
We wtorek rozpoczęły się w Calgary otwarte mistrzostwa Kanady w badmintonie (Yonex Canada Open 2024 HSBC BWF World Tour Super 500, 420 tys. dol.).
Zwycięzca tegorocznego Polish Open w grze pojedynczej, Duńczyk Victor Ørding Kauffmann (fot. 1) nie dotarł w Kanadzie do turnieju głównego. Wprawdzie w pierwszej rundzie kwalifikacji wyeliminował badmintonistę gospodarzy, Imrana Wadię, ale potem przegrał w trzech setach z Tajwańczykiem Liao Jhuo-Fu (fot. 2).

Bez
powodzenia kończyły się w pierwszym dniu zawodów występy gwiazd ubiegłych sezonów polskiej Lotto Ekstraligi Badmintona. Ukrainka Polina Buhrowa (niegdyś Hubal Białystok), grająca debla w parze z Jewheniją Kantemyr, przegrała w pierwszej rundzie turnieju głównego z tajwańską parą Hsu Yin-Hui, Lin Jhih Yun 14:21 19:21. Równie szybko przegrał Bułgar Ilian Stojnow (d. Unia Bieruń), który wraz z Iwanem Rusewem nadział się w pierwszym spotkaniu na Chińczyków. Cui He Chen i Peng Jian Qin ograli Bułgarów 21:12 21:13. W deblu nominalnymi faworytami są dwie pary duńskie, rozstawieni z numerem jeden Kim Astrup, Anders Skaarup Rasmussen (2. BWF) oraz numer dwa: Rasmus Kjær, Frederik Søgaard (16. BWF). O ile ci pierwsi mieli spacerek z deblem Stanów Zjednoczonych (49. BWF), to tym drugim groziła katastrofa już w pierwszej rundzie. Uratowali się w ostatniej chwli, bo z tajwańskim deblem Ming Che Lu, Tang Kai Wei (62. BWF) stracili pierwszego seta, w drugim przegrywali 16:19, a w trzecim wygrali 24:22.
Także w deblu mężczyzn doszło do prestiżowego starcia sąsiedzkich konkurentów w ramach Ameryki Północnej.  Kanadyjski debel Ty Alexander Lindeman, Kevin Lee (BWF) znany polskim kibicom z tegorocznego Polish Open, gdzie rozstawiony z nr. 1 sensacyjnie przegrał w 1. rundzie z Robertem Cybulskim i Szymonem Ślepeckim 21:16 16:21 14:21 wygrał z tegorocznymi olimpijczykami — deblem Vinson Chiu, Joshua Yuan (USA) 21:19 21:18. Ci ostatni widocznie nie osiągnęli jeszcze przedwczesnego szczytu formy szykowanej na igrzyska w Paryżu. Podobnie może być w przypadku reprezentantów Kanady — właśnie na igrzyska — czyli pierwszego debla męskiego z tego kraju, Dong Adam (Xingyu), Nyl Yakura (33. BWF). Rozstawieni w Calgary z numerem sześć przegrali we wtorek z tajwańskim duetem Lin Bing-Wei, Su Ching Heng (52. BWF) 17:21 20:22.

Na fot. 3 kanadyjska badmintonistka Talia Ng. Fot. Yves Lacroix © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj