2024-07-02
Komunikat BWF po śmierci chińskiego juniora
We wtorek zakończyły się w Indonezji drużynowe mistrzostwa Azji juniorów w badmintonie.
W finale turnieju drużyn mieszanych (zespołowa część mistrzostw rozgrywanych pod nazwą BNI Badminton Asia Junior Championships 2024) Chiny pokonały Koreę 3:1. Brązowe medale zdobyły zespoły Indonezji i Malezji.

Zwycięska drużyna Chin grała od dwóch dni w żałobie: jej 17-letni singlista Zhang Zhi Jie stracił w niedzielę przytomność w trakcie pojedynku z Japończykiem Kazumą Kawano i zmarł w trakcie pomocy medycznej.

W związku z tragedią Światowa Federacja Badmintona (Badminton World Federation — BWF) wydała we wtorek komunikat:

Przegląd protokołów reagowania kryzysowego w toku

Światowa Federacja Badmintona (BWF) korzysta z okazji, aby ponownie złożyć najgłębsze kondolencje rodzinie Zhanga Zhi Jie, jego kolegom z drużyny, Chińskiemu Związkowi Badmintona i całej chińskiej społeczności badmintona.

Śmierć Zhanga podczas Badminton Asia Junior Championships w Yogyakarcie w Indonezji 30 czerwca jest tragicznym wydarzeniem i podejmujemy wszelkie niezbędne kroki, aby dokładnie przeanalizować tę sprawę w porozumieniu z Badminton Asia (azjatycka konfederacja badmintona, tamtejszy odpowiednik Badminton Europe Confederation) i Indonezyjskim Związkiem Badmintona (Badminton Association of Indonesia — PBSI).

Podczas gdy mistrzostwa Azji juniorów w badmintonie (Badminton Asia Junior Championships) podlegają jurysdykcji Badminton Asia, BWF ma ogólny zestaw wytycznych i instrukcji medycznych, które są dostępne do zastosowania przez inne organy zarządzające (regionalne lub krajowe) organizujące turnieje sankcjonowane przez BWF. Jednak to od każdego organu zarządzającego zależy, w jaki sposób wdroży te protokoły medyczne i praktyki na miejscu podczas swoich imprez.

BWF czeka na oficjalny raport od Badminton Asia i lokalnego komitetu organizacyjnego, aby ocenić, czy zastosowano prawidłowe procedury medyczne podczas udzielania pomocy Zhangowi, gdy upadł na kort.

Zgodnie z wytycznymi lekarz turniejowy, pod kierunkiem sędziego głównego, ma obowiązek reagować na nagłe sytuacje awaryjne na korcie, w tym podejrzenie zatrzymania akcji serca, i w takim scenariuszu zapewnić działania interwencyjne do czasu, gdy dostępne będą odpowiednie służby medyczne (np. karetka pogotowia).

Wdrażając te wytyczne, należy podkreślić, że cały personel musi być w każdej chwili gotowy do podjęcia wszelkich wymaganych interwencji medycznych, w tym przy nagłych wypadkach, tak szybko, jak to możliwe.

Po zakończeniu naszego przeglądu ustalimy, czy konkretne aspekty tych wytycznych wymagają zmiany.

Zainicjowany na początku tego roku obecny przegląd, oceniający zasady i procedury BWF dotyczące interwencji w nagłych wypadkach przez lekarzy turniejowych w celu zapewnienia najbardziej odpowiedniej i dostarczanej na czas opieki, będzie obejmował ustalenia z oceny BWF i raportu Badminton Asia.

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj