2024-04-11, Saarbrücken
Czas rozstrzygnięć na mistrzostwach Europy
Czwartek był ostatnim dniem występu Polaków na indywidualnych mistrzostwach Europy w badmintonie (2024 European Championships). Debel Jakub Melaniuk, Wiktor Trecki dotarł do 1/8 finału, ale tu został powstrzymany przez rozstawioną z numerem pięć parę szkocką Alexander Dunn, Adam Hall — 21:14 21:14.
Tymczasem na czempionacie Starego Kontynentu reprezentuje nas jeszcze sędzia Mateusz Wróbel (fot. 1-2).

Swoją moc pokazuje Francja, która wciąż ma swoich reprezentantów we wszystkich konkurencjach (w mikście piątek to faza półfinałów, w reszcie gier — ćwierćfinałów).
Przy czym w singlu mężczyzn w najlepszej ósemce — mimo odpadnięcia najlepszego rankingowo i chyba też faktycznie Christo Popova — jest aż trzech Francuzów, tyle samo co Duńczyków (reszty dopełnia jeden reprezentant Azerbejdżanu i jeden — Finlandii). Duńczycy zapewne zdominują fazę finiszową singla panów, ale jeden z nich na pewno odpadnie w ćwierćfinale, bo Viktor Axelsen zmierzy się z Rasmusem Gemke.

W 1/8 finału odpadł braterski debel Christo Popov, Toma Junior Popov (fot. 2), wyeliminowany gładko przez duński duet Andreas Søndergaard, Jesper Toft (fot. 3) 21:8 21:13. Wskutek tego wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że na igrzyskach olimpijskich w Paryżu wystąpi inny duet Trójkolorowych, Lucas Corvée, Ronan Labar, bo wyprzedził na finiszu braci Popov dzięki zwycięstwu
odniesionemu w Kazachstanie na turnieju rangi International Challenge. A francuska federacja badmintona ogłosiła wcześniej, że nie będzie "manipulować" zgłoszeniami, to znaczy o kwalifikacji zadecyduje bezpośrednio ranking olimpijski. Dla Labara igrzyska mają zresztą stanowić zakończenie jego kariery międzynarodowej.

W singlu pań odpadła w czwartek najsilniejsza badmintonistka Francji, Qi Xuefei, która przegrała 19:21 16:21 ze Szkotką Kirsty Gilmour (fot. 4). Praktycznie Qi mimo to zapewniła sobie start na igrzyskach w stolicy Francji. Jedynie matematyczne szanse ma jeszcze pogromczyni Wiktorii Dąbczyńskiej, Léonice Huet, ale musiałaby zdobyć w Saarbrücken złoty medal. Oprócz Huet w grze pozostaje jeszcze kolejna reprezentantka
Francji, Rosy Oktavia Pancasari (fot. 5), która jest sprawczynią największej czwartkowej sensacji. Otóż wyeliminowała — po godzinie z okładem — rozstawioną z numerem dwa Dunkę Mię Blichfeldt. Tutaj zachodzi analogiczna sytuacja z Dunkami jak w singlu mężczyzn u Francuzów: mimo wyeliminowania najsilniejszej Dunki w grze pozostały trzy inne.

Anglik Callum Hemming pognębił Duńczyka Madsa Vestergaarda. Ograł go już w Saarbrücken w pierwszej rundzie miksta, a teraz wyeliminował w deblu. Callum Hemming i Ethan Van Leeuwen oraz Ben Lane i Sean Vendy to ostatni przedstawiciele Anglii w turnieju. 

Transmisje
z mistrzostw można oglądać za pośrednictwem platformy 
BADMINTONEUROPE.TV.
Indywidualne mistrzostwa Europy w badmintonie. 2024 European Championships. 8-14 kwietnia 2024. Saarbrücken (Niemcy). Saarlandhalle. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Yohan Nonotte © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj