2024-04-10, Saarbrücken
Nie dla wszystkich wyścig do Paryża się skończył
W przeciwieństwie do równoległych mistrzostw Azji środowe gry indywidualnych mistrzostw Europy w badmintonie (2024 European Championships) niemal nie przyniosły żadnej sensacji.
Niestety przewidywalna była środowa porażka Wiktorii Dąbczyńskiej (fot. 1-2) z Francuzką Léonice Huet (70. BWF). Polka przegrała z nią we wrześniu na Polish International w Lublinie, a w lutym na mistrzostwach Europy drużyn żeńskich w Łodzi. Tym razem nadal Wiktoria nie zdołała urwać rywalce seta (14:21 16:21).

Bardziej zacięty, choć również dwusetowy, był pojedynek grającej niegdyś w lidze dla Hubala Białystok Ukrainki Poliny Buhrowej z Czeszką Terezą Švábíkovą. Švábíková przełamała rywalkę 28:26 21:19. Trzeci singlista Francji — Arnaud Merklé (46. BWF) — wyeliminował ligową gwiazdę SKB Litpol-Malow Suwałki, Ukraińca Danyłę Bosniuka 21:19 21:13. Ale to czwarty singlista Trójkolorowych, skądinąd mistrz Polish Open 2023, 19-letni Alex Lanier (fot. 3) sprawił jedyną środową sensację
w Saarbrücken, pokonując swojego najwyżej notowanego na liście światowej rodaka, wicemistrza Igrzysk Europejskich w Tarnowie — rozstawionego z numerem trzy Christo Popova 21:17 21:19.

Podczas gdy o występie kogokolwiek z Biało-Czerwonych na igrzyskach olimpijskich w Paryżu możemy już zapomnieć, to w ekipie Francji trwa zacięta rywalizacja o to, kto spośród nich w ich stolicy wystartuje. W dodatku w singlu ścigają się bracia: wspomniany Christo oraz Toma Junior Popov. Toma wygrał z hiszpańskim weteranem Pablo Abianem i jeśli dojdzie do finału turnieju, to wyprzedzi młodszego brata. Pewien kłopot dla starszego z braci stanowi jednak fakt, że w półfinale powinien trafić na Duńczyka Viktora Axelsena.
Wyścig braci to niejedyny przypadek rywalizacji w szeregach Trójkolorowych. W deblu o miejsce w Paryżu rywalizują dwie francuskie pary. W środę Ronan Labar i Lucas Corvée ulegli Niemcom (Jan Colin Völker i Bjarne Geiss — fot. 4) 18:21 21:15 16:21 i właśnie bracia Popov, ale grający ramię w ramię w deblu, mogą wyprzedzić Ronana i Lucasa, jeśli pokonają w 1/8 finału Duńczyków — Andreasa Sondergaarda i Jespera Tofta (obie pary są na zbliżonych pozycjach w rankingu BWF).

W grze mieszanej duńska para, wspomniany Jesper Toft i Clara Graversen, pomściła swych nieco bardziej utytułowanych rodaków, Madsa Vestergaarda i Christine Bush, wyeliminowanych w pierwszej rundzie przez angielski mikst Callum Hemming, Estelle Van Leeuwen, pokonując w środę Wyspiarzy 18:21 21:13 21:17.
W czwartek wystąpią ostatni pozostający w grze Polacy, Jakub Melaniuk i Wiktor Trecki, których czeka mecz z rozstawionymi z numerem pięć Szkotami, Alexandrem Dunnem i Adamem Hallem.

Transmisje z mistrzostw można oglądać za pośrednictwem platformy BADMINTONEUROPE.TV.
Indywidualne mistrzostwa Europy w badmintonie. 2024 European Championships. 8-14 kwietnia 2024. Saarbrücken (Niemcy). Saarlandhalle. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Yohan Nonotte © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj