2024-04-09, Saarbrücken
Melaniuk i Trecki w 1/8 finału ME
Jakub Melaniuk i Wiktor Trecki (fot. 1, 4) awansowali do 1/8 finału indywidualnych mistrzostw Europy w badmintonie (2024 European Championships) po zwycięstwie nad czeskim deblem Vít Kulíšek, Tomáš Švejda.

Polacy byli faworytami tego starcia. Są nieco wyżej notowani w rankingu BWF, ponadto z tymi rywalami wygrali we wrześniu zeszłego roku, i to w dwóch setach. Teraz było już trudniej, Melaniuk (fot. 2) i Trecki (na fot. 3 na 2. planie także trener Michał Łogosz) potrzebowali trzech setów i ponad 50 minut na wyeliminowanie męskiego debla numer dwa w Czechach.
W 1/8 finału Biało-Czerwoni spotkają się ze szkockim deblem Alexander Dunn, Adam Hall, rozstawionym z numerem pięć.

Również trzy sety w pierwszej rundzie czempionatu rozegrał inny polski debel męski, Robert Cybulski, Szymon Ślepecki. W tym przypadku nasi badmintoniści (109. BWF) nie byli wcale faworytami. Naprzeciwko nich stanęli groźni Anglicy, Callum Hemming, Ethan Van Leeuwen (68. BWF), znani polskiej publiczności z medalowego występu na marcowym Polish Open w Warszawie oraz zwycięstwa w Polish International w Lublinie we wrześniu ubiegłego roku. Co więcej, Hemming miał już za sobą we wtorek błyskotliwe przetarcie się w mikście, gdzie w parze z siostrą Ethana, Estelle (fot. 6), sensacyjnie wyeliminował w pierwszej rundzie mistrzostw Europy rozstawionych Duńczyków, Madsa Vestergaarda i Christine Bush: 19:21 21:18 23:21!

Mimo kiepskich prognoz Cybulski i Ślepecki fantastycznie finiszowali w pierwszej partii, pokonując faworyzowanych Wyspiarzy 21:19. Później było już gorzej. Po nieudanym drugim secie Polacy próbowali dotrzymać kroku Anglików w trzecim, ale zaniepokoić tych ostatnich udało się co najwyżej przy stanie 12:14. 
Faworyci — nimi dyrygował Nathan Robertson — czuli się równie pewnie w ataku, jak w defensywie. Tymczasem zepchnięci do obrony Polacy wcześniej lub później gubili się. Pewne zagrożenie dla Anglików stwarzali natomiast nie tylko po zepchnięciu ich do głębokiej obrony, ale także przy płaskich wymianach kombinacyjnych, kiedy zwłaszcza Szymon potrafił zaskoczyć rywali sprytnymi szybkimi krosami. Niestety od wspomnianego stanu 12:14 nasiliły się po naszej stronie niewymuszone błędy, czego nie da się powiedzieć o Anglikach. Ciekawe, czy ci ostatni zrobią wielką karierę w turnieju. Już w drugiej rundzie trafiają na pałającego żądzą zemsty (za miksta) Duńczyka Madsa Vestergaarda i Daniela Lundgaarda, co wróży trudności mimo dobrej formy Anglików.

Cybulski wcześniej — podobnie jak Hemming — rozegrał miksta, ale rokowania w starciu z parą rozstawioną z numerem pięć były dla niego jeszcze gorsze niż w deblu. Zgodnie z przewidywaniami angielski duet Lauren Smith, Marcus Ellis (27. BWF) nie dał szans Robertowi i Kornelii Marczak.

Polskie deblistki nie miały wprawdzie rozstawionych rywalek, ale w przeciwieństwie do Melaniuka i Treckiego nie były faworytkami. Paulina Hankiewicz i Kornelia Marczak są nawet w pierwszej setce listy światowej (90. BWF), ale przyszło im walczyć z hiszpańską parą Paula Lopez, Lucia Rodriguez (67. BWF), z którą przegrały w zeszłym roku, co się niestety powtórzyło.

Z kolei Anastasia Khomich (fot. 5) i Daria Zimnol (106. BWF) przegrały z wyżej klasyfikowanymi Francuzkami, Teą Margueritte i Flavie Vallet (78. BWF), które na Polish Open 2024 w Warszawie pokonały Dominikę Kwaśnik i Karolinę Szubert.

Wyniki reprezentantów Polski na ME (9.04.2024)
Debel mężczyzn
Jakub MELANIUK, Wiktor TRECKI (Polska) — Vít KULÍŠEK, Tomáš ŠVEJDA (Czechy) 21:17 14:21 21:17 (0:51);
Callum HEMMING, Ethan VAN LEEUWEN (Anglia) — Robert CYBULSKI, Szymon ŚLEPECKI (Polska) 19:21 21:13 21:16 (0:46).
Debel kobiet
Tea MARGUERITTE, Flavie VALLET (Francja) — Anastasia KHOMICH, Daria ZIMNOL (Polska) 21:13 21:18 (0:31):
Paula LOPEZ, Lucia RODRIGUEZ (Hiszpania) — Paulina HANKIEWICZ, Kornelia MARCZAK (Polska) 21:15 21:16 (0:36).
Mikst

Marcus ELLIS, Lauren SMITH (Anglia, 5) — Robert CYBULSKI, Kornelia MARCZAK (Polska) 21:10 21:14 (0:27).

Transmisje z mistrzostw można oglądać za pośrednictwem platformy BADMINTONEUROPE.TV.
Indywidualne mistrzostwa Europy w badmintonie. 2024 European Championships. 8-14 kwietnia 2024. Saarbrücken (Niemcy). Saarlandhalle. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Yohan Nonotte © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj