2024-03-22, Warszawa
Parami marsz łatwiejszy
Podczas gdy w grach pojedynczych Polacy odpadli już w kwalifikacjach, Robert Cybulski i Szymon Ślepecki (fot. 1) wyeliminowali w pierwszej rundzie otwartych mistrzostw Polski w badmintonie (Orlen Polish Open 2024) rozstawiony z numerem jeden debel kanadyjski Kevin Lee, Ty Alexander Lindeman.
Cybulski tym samym zrewanżował się Lindemanowi za porażkę w pierwszej rundzie gry mieszanej, gdzie w parze z Kornelią Marczak nie dał rady — tam również rozstawionym jako numer jeden — Kanadyjczykom — razem z Lindemanem gra Josephine Wu. 
Sklasyfikowani obecnie na 112. pozycji w rankingu BWF Ślepecki i Cybulski przejęli kontrolę nad meczem z Lindemanem i Lee (38. BWF) na początku drugiego 
seta (pierwszego przegrali 16:21), wygrywając go 21:16, a trzeciego 21:14.

Udany występ w pierwszej rundzie turnieju głównego miał także duet Dominik Kwinta, Mikołaj Szymanowski, pokonując czeski debel Vít Kulíšek, Tomáš Švejda 21:14 21:19. W ten sposób mamy w 1/8 finału debla mężczyzn dwie pary Biało-Czerwonych.

Znakomicie poradziły sobie w pierwszej rundzie Julia Piwowar i Julia Pławecka (fot. 2), które trafiły na angielski debel notowany obecnie na 77. miejscu listy światowej, Abbygael Harris, Annie Lado. Niezrażone minimalną porażką w pierwszym secie (20:22), Polki wygrały drugiego 21:19 i trzeciego 21:18. A warto przypomnieć, że te same Angielki na zeszłorocznym Polish International w Lublinie wyeliminowały — bez straty seta — w ćwierćfinale i półfinale kolejno Wiktorię Dąbczyńską i Zuzannę Jankowską oraz Anastasiię Khomich i Darię Zimnol.

Do 1/8 finału debla kobiet awansowały jeszcze trzy inne nasze pary. Wspomniane Khomich i Zimnol (fot. 3) dzięki zwycięstwu nad łotewską parą Anna Kupca, Jekaterina Romanova 21:18 21:17, Dąbczyńska i Jankowska dzięki walkowerowi oddanemu przez Dunki, Sofie Karmann i Clarę Løber, a Paulina Hankiewicz i Kornelia Marczak (fot. 4) po wygranej z Czeszkami, Soňą Hořinkovą i Kateřiną Zuzákovą 16:21 21:18 21:14. W tym ostatnim meczu obie strony podtrzymały tradycję trzysetówek. W poprzednich spotkaniach zawsze był konieczny trzeci set (wszystkie mecze rozegrano w zeszłym roku, a bilans pozostawał korzystny dla Polek — 2:1).

Tak samo jak w deblu mężczyzn, również w grze mieszanej do 1/8 finału awansowały dwie polskie pary. Piotr Liszka i Anna Czuchra pokonali czeską parę Tomáš Švejda, Soňa Hořinková, a Wiktor Trecki i Paulina Hankiewicz Szwedów — Maxa Svenssona i Ronak Olyaee 22:20 21:18.

Obecni w hali uczcili minutą ciszy pamięć zmarłej po ciężkiej chorobie młodej polskiej badmintonistki. 17-letnia Julia Wójcik odeszła poprzedniego dnia, 21 marca. Pierwsze symptomy choroby ujawniły się podczas startu Julii w reprezentacji Polski na poprzednim Polish Open — w Tarnowie — gdzie musiała przerwać grę. 

W sobotę 23 marca zostaną rozegrane, począwszy od godz. 9 spotkania 1/8 finału i ćwierćfinały, a w niedzielę 24 marca — półfinały (9.00) i finały (13.00).

Wszystkie mecze ORLEN Polish Open można oglądać na żywo za pośrednictwem platformy BADMINTONEUROPE.TV.

Sponsorem Tytularnym Polish Open jest ORLEN SA. Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

Zob. na Facebooku album zdjęć autorstwa Pawła Staręgi z 1/16 finału gry pojedynczej.

Zob. też:
Kwalifikacje trudną przeszkodą dla Biało-Czerwonych
Ciężkie wilanowskie boje singlistów na Polish Open
"Pole position" dla Indii, Finlandii i Kanady.

46. otwarte mistrzostwa Polski w badmintonie. Orlen Polish Open 2024. 20-24 marca 2024. Warszawa. Hala Centrum Sportu Wilanów, ul. Wiertnicza 26A. Kategoria: International Challenge. Pula nagród: 15 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj