2024-03-19, Warszawa
"Pole position" dla Indii, Finlandii i Kanady
Na rozpoczynających się w środę kwalifikacjami do turnieju głównego otwartych mistrzostwach Polski w badmintonie (Orlen Polish Open 2024) z numerem jeden w singlu kobiet rozstawiono 24-letnią Ashmitę Chalihę (fot. 1) z Indii.
Badmintonistka ta może na razie nie imponuje wysoką pozycją na liście światowej (45. BWF), ale w tym roku pokonała byłą mistrzynię świata, Japonkę Nozomi Okuharę. I dokonała tego na pozycji drugiej rakiety singlowej w ważnym momencie, w półfinale mistrzostw Azji drużyn żeńskich, w którym Indie pokonały Japonię 3:2. A przecież Japonki przedtem, w ćwierćfinale, wyeliminowały Chinki!
Potem Indie wygrały jeszcze finał z Tajlandią (zob. Genialna 17-letnia ratowniczka drużyny Indii).

W grze pojedynczej mężczyzn jako numer jeden zagra wytrawny badmintonista fiński, lepiej znany polskim kibicom niż Chaliha. A mianowicie Kalle Koljonen (fot. 2), który na poprzednich mistrzostwach (rozegrano je w Tarnowie) zajął drugie miejsce. Fin zajmuje mocną pozycję w rankingu dającą awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

W grze podwójnej mężczyzn z numerem jeden wystartuje kanadyjski debel Kevin Lee, Ty Alexander Lindeman, klasyfikowany w tej chwili na 38. pozycji na świecie.

Również w grze podwójnej kobiet Kanada ma w Warszawie parę rozstawioną z numerem jeden. To Catherine Choi i Josephine Wu, zajmujące dziś w ranking BWF 28. miejsce.

Wyżej wymienieni Wu i Lindeman (fot. 3) tworzą także rozstawioną jako jedynka parę mikstową, klasyfikowaną dziś jako 30. na świecie.
Żadna z tych trzech par kanadyjskich nie zajmuje w tej chwili “biorącej” pozycji na liście kwalifikacji olimpijskich. Ale każda z nich ma niewielką stratę do poprzedników.

Hala Centrum Sportu Wilanów w Warszawie będzie po raz pierwszy gościć otwarte mistrzostwa Polski w badmintonie (ORLEN Polish Open 2024). Jest to jedna z ostatnich szans dla badmintonistów, aby zdobyć punkty kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich Paryż 2024.

Na pięciu kortach w Wilanowie zobaczymy reprezentantów państw z pięciu kontynentów. Amerykę Północną reprezentują zawodnicy z Kanady, USA, Meksyku, Gwatemali i Jamajki. Po raz kolejny w Polish Open wystąpią Australijczycy i Nowozelandczycy reprezentujący Australię i Oceanię, Afrykę reprezentować będą zawodnicy z Republiki Południowej Afryki i Nigerii. Najliczniejszą grupę  stanowią zawodnicy z krajów europejskich i azjatyckich. Oczywiście zobaczymy też liczną reprezentację Biało-Czerwonych.

ORLEN Polish Open potrwa 5 dni. W niedzielę 24 marca zostaną rozegrane półfinały (9.00) i finały (13.00).

Wszystkie mecze ORLEN Polish Open można oglądać na żywo za pośrednictwem platformy BADMINTONEUROPE.TV.

Sponsorem Tytularnym Polish Open jest ORLEN SA. Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

46. otwarte mistrzostwa Polski w badmintonie. Orlen Polish Open 2024. 20-24 marca 2024. Warszawa. Hala Centrum Sportu Wilanów, ul. Wiertnicza 26A. Kategoria: International Challenge. Pula nagród: 15 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Yves Lacroix, Raphael Sachetat © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr, mat. organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj