2024-03-17, Orlean, Wateringen
Lanie w Orleanie
Azjatyccy badmintoniści spuścili lanie Europejczykom na odbywającym się w cieniu All England (kategoria Super 1000) Orléans Masters Badminton presented by VICTOR 2024 (kategoria Super 300).

Turniej w Orleanie znalazł się zresztą w owym cieniu troche przypadkowo: kiedy w kwietniu zeszłego roku okazało się, że olimpijska hala w Paryżu będzie oddana do użytku z opóźnieniem i nie może służyć otwartym mistrzostwom Francji (French Open) w październiku 2023, zadecydowano o zorganizowaniu tych ostatnich poza Paryżem, a do testu owej hali na wielkim turnieju posłuży French Open przeniesiony z października 2024 na termin przypisany normalnie do Orléans Masters (5-10 marca 2024). Ten ostatni zaś turniej przesunięto na tydzień okupowany przez All England.

Rzadkość stanowi udział Biało-Czerwonych w turniejach tej rangi. Tym razem wystartowało kilka naszych par, ale przeważnie nie zdążyły nawet zmierzyć się z przybyszami z Azji. Wprawdzie debel Robert Cybulski, Szymon Ślepecki zdołał wygrać w kwalifikacjach z Francuzami, ale w turnieju głównym odpadł od razu w starciu z Duńczykami, Andreasem Søndergaardem i Jesperem Toftem (fot. 1) 16:21 18:21. To nie był wcale słaby wynik Polaków: Duńczycy zdobyli potem brązowy medal.
Cybulski w parze z Kornelią Marczak odpadł w kwalifikacjach mikstowych. 
W turnieju głównym grały dwa polskie deble żeńskie. Paulina Hankiewicz i Kornelia Marczak odpadły w pierwszej rundzie, przegrywając z reprezentantkami gospodarzy. Natomiast Anastasia Khomich i Daria Zimnol jako jedyne z Biało-Czerwonych przegrały (też w pierwszej rundzie) z Azjatkami, a konkretnie rozstawionymi z numerem pięć Indonezyjkami. Tylko brązowymi medalami w tej konkurencji musiały się zadowolić takie europejskie gwiazdy jak siostry Gabriela (fot. 2) i Stefani Stojewe (Bułgaria) oraz — ku wielkiemu zawodowi gospodarzy — Margot Lambert i Anne Tran.

Tak czy inaczej europejskie apetyty na finały w Orleanie zostały poskromione. Najazd silnych Azjatów zademonstrował tam kontynentalny układ sił nominalnie jeszcze wyraźniej niż na All England, gdzie tytuł wywalczyła przynajmniej Carolina Marin z Hiszpanii. W Orleanie finał singla mężczyzn rozegrało między sobą dwóch nierozstawionych Japończyków. W finale singla kobiet rozstawiona z numerem trzy Japonka pokonała swoją rodaczkę — kwalifikantkę. W deblu mężczyzn mistrzostwo przypadło Malezyjczykom (numer cztery), a srebro Indonezyjczykom (numer sześć). W deblu kobiet (fot. 3) złoto dla Indonezyjek (numer sześć), srebro dla Japonek (numer cztery). W mikście tytuł mistrzowski dla nierozstawionej chińskiej pary, wicemistrzostwo dla Indonezji (numer jeden).

Wyniki finałów (17.03.2024)

Singel mężczyzn
Yushi TANAKA (Japonia) — Koo TAKAHASHI 21:18 21:10 (0:43).
Singel kobiet
Tomoka MIYAZAKI (Japonia, 3) — Hina AKECHI (Japonia) 21:18 21:12 (0:48).
Debel mężczyzn
CHOONG Hon Jian, Muhammad HAIKAL (Malezja, 4) — Sabar Karyaman GUTAMA, Moh Reza Pahlevi ISFAHANI (Indonezja, 6) 21:15 18:21 21:14 (0:54).
Debel kobiet
Meilysa Trias PUSPITASARI, Rachel Allessya ROSE (Indonezja, 6) - Rui HIROKAMI, Yuna KATO (Japonia, 4) 21:12 21:18 (0:56).
Mikst
CHENG Xing, ZHANG Chi (Chiny) — Rinov RIVALDY, Pitha Haningtyas MENTARI (Indonezja, 1) 16:21 21:18 21:15 (1:08).

Równolegle Polacy grali na stosunkowo niskiej rangi (International Series) turnieju w Holandii. Dwie pary zdołały dotrzeć do ćwierćfinału: Julia Pławecka i Jakub Melaniuk w mikście oraz  Dominika Kwaśnik i Karolina Szubert w deblu.

Orleans Masters Badminton presented by VICTOR 2024. 12-17 marca 2024. Orlean (Francja). Palais des sports. HSBC BWF World Tour Super 300. Pula nagród: 210 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Międzynarodowe mistrzostwa Holandii w badmintonie. FZ FORZA Dutch International 2024. 14-17 marca 2024. Wateringen (Holandia). Turniej International Series. Pula nagród: 10 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Lucas Noyon, Chjara Fumaroli © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj