2024-03-17, Birmingham
Indonezja czekała 30 lat
Finał singla mężczyzn na otwartych mistrzostwach Anglii w badmintonie (YONEX All England Open Badminton Championships 2024 HSBC BWF World Tour Super 1000, 1,3 mln dol.) był jedynym, w którym przeciwko sobie stanęli przedstawiciele jednej nacji.

Wyżej klasyfikowanemu w rankingu Anthony'emu Sinisuce Gintingowi właściwie od początku brakowało wystarczającej precyzji. W sytuacji, gdy zawodnicy znają się jak łyse konie, to często czynnik decydujący o choćby minimalnej przewadze:
liczba niewymuszonych błędów przekłada się wprost na zwycięstwo, bo już na przykład taktyka jest zbyt oczywista. Zwycięski Jonatan Christie (fot. 1-2; na fot. 1 także trener Irwansyah) był wyraźnie wzruszony w roli tego tryumfatora, który odczarował równo po trzydziestu latach tytuł mistrzowski All England dla singlisty z Indonezji. Poprzednio wygrał Hariyanto Arbi w 1994 roku.

O ile w sobotę na tle kontuzjowanej An Se Young Japonka Akane Yamaguchi prezentowała się jak stuprocentowy okaz zdrowia, to w pojedynku finałowym przeciwko Hiszpance Carolinie Marin (fot. 3-4) od początku było widać u niej jakiś drobny deficyt w poruszaniu się po korcie. Yamaguchi jest piekielnie szybka, więc pułap, z którego stopniowo "zjeżdżała", był wystarczająco wysoki, by w pierwszym secie dotrzymywać kroku Carolinie.
Zwłaszcza że ręka Japonki była pewna jak zwykle. Hiszpanka szczęśliwie wygrała pierwszą partię: przy lotce setowej dla Japonki Marin zagrała atak po taśmie — nie do obrony. Inna sprawa, że raczej wygranie pierwszego seta i tak nie zmieniłoby losów meczu: czas pracował bowiem na korzyść Hiszpanki. Pomoc medyczna dla Japonki była skierowana w trakcie meczu na prawe biodro badmintonistki, ale nie było to wystarczająco skuteczne. Yamaguchi zrezygnowała z dalszej gry w trakcie przerwy w drugim secie, kiedy Marin miała już przewagę 10 punktów. Miejmy nadzieję, że zdrowotne kłopoty znakomitej badmintonistki z Japonii okażą się przejściowe.

W deblu mężczyzn Indonezyjczycy
Fajar Alfian i Muhammad Rian Ardianto (fot. 5-6) obronili tytuł sprzed roku. Jeszcze w trakcie rozgrzewki widzieli puchar w rękach zwycięskiego kolegi, singlisty Jonatana Christiego, co mogło im dodać otuchy, motywacji i determinacji. W tym turnieju stracili tylko jednego seta (w 1/8 finału). W finale górowali nad przeciwnikami z Malezji (Aaron Chia i Soh Wooi Yik) pod każdym względem. Aaron Chia wyraźnie miał dobrego dnia. W przeciwieństwie do gry pojedynczej tryumf debla z Indonezji jest w ostatnich latach czymś częstym, by nie rzec — tradycyjnym. Od 2014 roku do bieżącego indonezyjskie deble męskie wygrały All England sześć razy, czyli ponad 50 procent. A dodajmy, że w trakcie pandemii, w 2021 roku, podczas początkowej fazy turnieju ze startu w All England wykluczono reprezentację 
Indonezji z powodów sanitarnych (kontakt w samolocie z nosicielem wirusa). A wówczas w męskim deblu Indonezyjczycy byli rozstawieni z numerami jeden, dwa i pięć! Zresztą dwie z tych par już zwycięsko przeszły pierwszą rundę, trzecia na pewno wygrałaby, ale zakazano jej startu.

W deblu żeńskim Koreanki Baek Ha Na i Lee So Hee (fot. 7-8) zrewanżowały się Japonkom (Nami Matsuyama i Chiharu Shida) za przegrany w zeszłym tygodniu trzysetowy ćwierćfinał we French Open. Teraz w decydującym trzecim secie Koreanki szybko uzyskały parę punktów przewagi i nie oddały prowadzenia do samego końca, choć Japonki miały swoją sporą szansę na równy finisz: obie strony były wtedy już solidnie podmęczone. Finał debla kobiet był w sumie najbardziej 
zacięty, o czym świadczy nie tylko rozegranie trzech setów, ale także czas trwania — równo 1,5 godziny.

Chiński mikst Zheng Si Wei, Huang Ya Qiong (fot. 9-10) utrzymał w finale dotychczasową formę i mimo błyskotliwych prób oporu ze strony Japończyków, Yuty Watanabe i Arisy Higashino (to oni wygrali np. najdłuższą, fantastyczną z obu stron wymianę składającą się z 84 uderzeń, dzięki czemu zmniejszyli — zresztą tylko na chwilę — w drugim secie stratę do trzech punktów: 7:10), rozbił ich bezapelacyjnie. Chińczycy obronili tytuł podobnie jak Indonezyjczycy w deblu mężczyzn.

Wyniki finałów (17.03.2024)

Singel mężczyzn
Jonatan CHRISTIE (Indonezja) - Anthony Sinisuka GINTING (Indonezja, 5) 21:15 21:14 (0:55).
Singel kobiet
Carolina MARIN (Hiszpania, 5) - Akane YAMAGUCHI (Japonia, 4) 26:24 11:1 rezygnacja (0:50).
Debel mężczyzn
Fajar ALFIAN, Muhammad Rian ARDIANTO (Indonezja, 7) - Aaron CHIA, SOH Wooi Yik (Malezja, 5) 21:16 21:16 (0:44).
Debel kobiet
BAEK Ha Na, LEE So Hee (Korea, 2) - Nami MATSUYAMA, Chiharu SHIDA (Japonia, 7) 21:19 11:21 21:17 (1:30).
Mikst

ZHENG Si Wei, HUANG Ya Qiong (Chiny, 1) - Yuta WATANABE, Arisa HIGASHINO (Japonia, 2) 21:16 21:11 (0:38). 

Zob. też:
Kto traci wigor, a kto go nabiera?
Walka do upadłego
Niespodzianki 1/8 finału All England
Zrobione na szaro
Bracia lepsi osobno
Siedem chudych lat Polaków na All England.
 
Otwarte mistrzostwa Anglii w badmintonie. YONEX All England Open Badminton Championships 2024. 12-17 marca 2022. Birmingham (Anglia), Utilita Arena Birmingham. Kategoria: HSBC BWF World Tour Super 1000. Pula nagród: 1,3 mln dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Strona turnieju. Oficjalny profil turnieju na Facebooku.

Fot. Yohan Nonotte, Yves Lacroix © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj