2024-03-12, Birmingham
Bracia lepsi osobno
Toma Junior Popov wyrzucił już w pierwszej rundzie z otwartych mistrzostw Anglii w badmintonie (YONEX All England Open Badminton Championships 2024 HSBC BWF World Tour Super 1000, 1,3 mln dol.) obrońcę tytułu w grze pojedynczej, Chińczyka Li Shi Fenga (fot. 1).
Wprawdzie rozstawiony w Birmingham z numerem trzy 24-letni Chińczyk już wcześniej słabo sobie radził z o rok starszym Francuzem (head-to-head 0:2), ale góruje nad nim zdecydowanie pozycją w rankingu światowym (4. wobec 27.), posiada na koncie mistrzostwo na Igrzyskach Azjatyckich i ma na pewno wielkie aspiracje: wielu ekspertów oczekiwało, że zdetronizuje 
swojego rodaka Shi Yu Qiego jako pierwszą rakietę Chin na arenie międzynarodowej. Tymczasem to Shi Yu Qi wygrał właśnie French Open, jak również legitymuje się lepszym rankingiem (2.). Li Shi Feng, jak wspomniano, wygrał rok temu All England, zatem wypadnięcie z tego samego turnieju po upływie roku spowoduje gigantyczny ubytek punktowy na liście światowej.

Na stosunkowo wyraźnej (21:17 21:13) wygranej Tommiego nie kończą się dobre wieści dla francuskich kibiców. Brat Tomy, Christo Popov, ograł w pierwszej rundzie innego Chińczyka, dokładnie Hongkończyka, Lee Cheuk Yiu (fot. 2) 22:20 17:21 21:16. Tu na rzecz Azjaty przemawiał nie tylko ranking (13. wobec 24.), ale również bilans dotychczasowych pojedynków (2:0).

Gorzej poszło później braciom w deblu, gdyż w ciągu pół godziny duńscy wicemistrzowie świata, Kim Astrup i Anders Skaarup Rasmussen (fot. 3), skutecznie zadziałali na rzecz skupienia się francuskich braci w dalszym biegu turnieju na grze pojedynczej, wygrywając 21:16 21:13.

Z dużym zainteresowaniem oczekiwano występu Viktora Axelsena (fot. 4). Lider rankingu światowego wcześnie druga runda) i w marnym stylu odpadł w zeszłym tygodniu z otwartych mistrzostw Francji w olimpijskiej hali w Paryżu. Teraz Duńczyk wygląda pewnie i groźnie: rozgromił w pierwszej rundzie byłego wicemistrza świata Srikantha Kidambiego (Indie) 21:9 21:9. Fortuna zaś potoczyła się kołem, bo ten, który wyeliminował w Paryżu
Axelsena, Tajwańczyk Wang Tzu Wei, odpadł w Birmingham w pierwszej rundzie po porażce z Japończykiem Kokim Watanabe 14:21 13:21.

Otwarte mistrzostwa Anglii w badmintonie. YONEX All England Open Badminton Championships 2024. 12-17 marca 2022. Birmingham (Anglia), Utilita Arena Birmingham. HSBC BWF World Tour Super 1000. Pula nagród: 1,3 mln dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Yohan Nonotte, Yves Lacroix © BadmintonPhoto.com 
(live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj