2024-01-11, Kuala Lumpur
Yeo Jia Min odświeża dobre stare wspomnienia
24-letnia Singapurka Yeo Jia Min (fot. 1), mistrzyni Polish Open w Tarnowie (2023), sprawiła niespodziankę w 1/8 finału otwartych mistrzostw Malezji w badmintonie (PETRONAS Malaysia Open 2024 HSBC BWF World Tour Super 1000), eliminując rozstawioną Chinkę Han Yue (8. BWF) 16:21 21:19 22:20.
Wygrana Yeo zaskoczyła wielu obserwatorów mimo faktu, że notowana obecnie na 22. pozycji rankingu światowego Singapurka pokonała już kiedyś Chinkę. Było to dawno temu w finale turnieju Super 100 w Wietnamie. Potem jednak cztery razy lepsza była Han.

W ćwierćfinale Yeo trafia na rozstawioną z numerem jeden mistrzynię świata, Koreankę An Se Young. O niespodziankę będzie trudniej, chociaż również wygraną z Koreanką Singapurka ma już na swoim koncie. Było to jednak kilka lat temu, kiedy An liczyła sobie 17 lat. Potem Koreanka wygrała z Singapurką sześć razy. Wygrana z An stanowiła drugi (i jak dotąd ostatni) tryumf w karierze Yeo w turnieju rangi Super 100.

O ile główną faworytką w singlu kobiet w Kuala Lumpur jest wspomniana An Se Young, to grę pojedynczą mężczyzn miał wygrać Duńczyk Viktor Axelsen. Nadal jest to możliwe, ale lider rankingu światowego popadł w 1/8 finału w tarapaty w pojedynku z Hongkończykiem Lee Cheuk Yiu. Po planowym wygraniu pierwszej partii Axelsen nie wykorzystał w drugiej lotki meczowej i przegrał, a w trzeciej tracił przez długi czas dystans do Lee. Dopiero samą końcówkę rozstrzygnął na swą korzyść (fot. 2). W ćwiercfinale ma za przeciwnika kolejnego Hongkończyka (Ng Ka Long Angus).

Tymczasem w drugiej rundzie odpadł aktualny mistrz świata, Tajlandczyk Kunlavut Vitidsarn, który niezbyt przekonująco prezentował się już dzień wcześniej. Czempiona wyeliminował nieobliczalny Tajwańczyk Lin Chun-Yi (fot. 3) 21:18 21:16.

Marne wyniki osiągają ogólnie zawodnicy gospodarzy. Do ćwierćfinału awansowały wyłącznie dwa deble męskie. Niewiele brakowało, aby było jeszcze gorzej, bo godzinny mecz z duńskim duetem Kim Astrup, Anders Skaarup Rasmussen malezyjski debel Ong Yew Sin, Teo Ee Yi rozstrzygnął po zażartym finiszu 21:10 11:21 24:22.

Otwarte mistrzostwa Malezji w badmintonie. PETRONAS Malaysia Open 2024. 9-14 stycznia 2024. Kuala Lumpur (Malezja). Axiata Arena. HSBC BWF World Tour Super 1000. Pula nagród: 1,3 mln dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Yves Lacroix, Tan En En © BadmintonPhoto.com (live) 

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj