2023-11-17, Kumamoto
Samuraje i chiński mur
Japońscy debliści (na fot. byli mistrzowie świata, Takuro Hoki i Yugo Kobayashi) odbili się w ćwierćfinałach  turnieju badmintona Kumamoto Masters Japan 2023 HSBC BWF World Tour Super 500 od chińskiego wielkiego muru i mamy w półfinałach aż trzy chińskie męskie pary deblowe.
Czwarta to Malezyjczycy, którzy pokonali Tajwańczyków. To, co charakteryzuje jeszcze w dużym stopniu tę fazę rywalizacji gry podwójnej mężczyzn, to nieobecność rozstawionych począwszy od numeru jeden do numeru sześć (spośród nich dwa deble ostatecznie nie wystartowały w turnieju).
Przeciwieństwem jest przewidywalność rozgrywek mikstowych, gdzie w półfinałach mamy wszystkich od jedynki po czwórkę.

Nie mogą gospodarze specjalnie narzekać na swoje deblistki, bo dwie ich pary zagrają w półfinałach w Kumamoto. Pytanie tylko, czy ich nie spotka to samo co dzień wcześniej deblowych kolegów z reprezentacji. Oba żeńskie deble gospodarzy zagrają w sobotę z Chinkami.

Gorzej mają Japończycy w singlu kobiet, gdzie ich panie odpadły jeszcze w 1/8 finału, a najlepsza badmintonistka Kraju Kwitnącej Wiśni w tej konkurencji, Akane Yamaguchi, w ogóle nie przystąpiła do rozgrywek wskutek kontuzji. Faworytką jest tutaj niezmiennie Koreanka An Se Young (fot. 2).
W singlu mężczyzn gospodarze mają, owszem, swojego przedstawiciela w półfinałach, ale jest to — uwaga! — dopiero piąta rakieta Japonii wedle rankingu BWF. Nie jest to ani Kodai Naraoka, ani Kanta Tsuneyama, ani Kenta Nishimoto, ani Koki Watanabe, ani jeszcze niżej sklasyfikowany, ale słynniejszy Kento Momota, lecz 37. na liście światowej Takuma Obayashi (fot. 3). Nie uląkł się znacznie wyżej sklasyfikowanego Andersa Antonsena (Dania), z którym wcześniej nigdy nie grał, i ograł go w trzech setach — 21:12 10:21 21:12. Teraz ekipa rozstawionego z numerem jeden Duńczyka Viktora Axelsena musi przygotować taktykę na półfinał przeciwko Obayashi, z którym mistrz olimpijski z Tokio nie miał jeszcze nigdy okazji się zmierzyć. Axelsen — można by dodać "jak zwykle" — ograł w ćwierćfinale Indonezyjczyka Jonatana Christie.

W drugim półfinale spotkają się Tajwańczyk Chou Tien Chen i Chińczyk Shi Yu Qi (fot. 4). Ten ostatni właśnie w ćwierćfinale położył kres serii zwycięstw Kento Momoty zapoczątkowanej na poprzednim turnieju World Touru w Korei i ciągnącej się poprzez kwalifikacje w Japonii do czwartkowego spotkania 1/8 finału, kiedy już chyba "na oparach" wyrwał zwycięstwo w bardzo długim i wyczerpującym pojedynku z Duńczykiem Rasmusem Gemke. Oglądając łapiącego "drugi oddech" Momotę w czwartek, nie miało się wątpliwości, że ze złapaniem "trzeciego" w piątek mogą jednak być problemy. Zwłaszcza gdy gra się z Chińczykiem Shi Yu Qim...

Zob. też:
W ćwierćfinale trzeci oddech Momoty?
Wygrane Duńczyków i Momoty w 1. rundzie
Momota w Kumamoto po złoto?

Turniej badmintona Kumamoto Masters Japan 2023. 14-19 listopada 2023. Kumamoto. Kumamoto Prefectural Gymnasium. HSBC BWF World Tour Super 500. Pula nagród: 420 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Tan En En © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj