2023-11-12, Białystok
9 medali Polaków w Yonex Polish International U19
W miniony weekend w Białymstoku zakończyła się kolejna międzynarodowa impreza w badmintonie. Tym razem w stolicy Podlasia rywalizowało niemal 350 zawodników z 13 krajów świata w kilku kategoriach wiekowych. Flagowym wydarzeniem był jednak Yonex Polish International U-19.

Yonex Polish International U-19 to jedna z dwóch sztandarowych juniorskich imprez w kalendarzu PZBad, obok ENEA Polish Open U-19, która rozgrywana jest zazwyczaj we wrześniu. Na białostockich kortach wystąpiło 137 zawodników z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Anglii, Ukrainy, Słowacji, Niemiec, Szwajcarii, Czech i Holandii, ale również takich krajów jak Katar czy Indie.Białystok gościł również Międzynarodowy Festiwal Badmintona dzieci w kategoriach wiekowych U-9, U-11, U-13, U-15, w którym rywalizowało niemal 200 młodych zawodników z 13 krajów świata. 


Polacy należeli do najlepszych zawodników obu turniejów. W pięciu kategoriach Yonex Polish International U-19 Polacy czterokrotnie zdobywali złote medale, oddając rywalizację tylko w żeńskim singlu Ukrainkom. Polacy zdobyli cztery złote, dwa srebrne i trzy brązowe medale. W sumie dziewięć krążków zawisło na szyjach polskich zawodników. 


W grze podwójnej kobiet tryumfowały Julia Stankiewicz i Anna Czuchra, a brązowe medale przypadły w udziale naturalizowanym Białorusinkom, Wiktorii Pleciukowej i Weronice Stankiewicz.

W grze pojedynczej mężczyzn złoto wywalczył Mateusz Golas, a brąz Jan Wilczak. Golas pokonał w finale holenderskiego zawodnika Aditha Karthikeyana Priyę w dwóch setach. 


W grze pojedynczej kobiet wszystkie medale zgarnęły ukraińskie zawodniczki. Rywalizację wygrała Sofija Ławrowa. 


Gry podwójne zdominowali polscy zawodnicy. Wśród mężczyzn obserwowaliśmy polski finał, który wygrali srebrni medaliści mistrzostw Europy U-17 Krzysztof Podkowiński i Mikołaj Morawski, pokonując w Białymstoku Bartłomieja Butkusa i Jana Franczaka.


W grze mieszanej Polacy zdobyli trzy medale. W finale widzieliśmy dwie polskie pary – Mateusz Golas i Julia Stankiewicz pokonali Mikołaja Morawskiego i Kingę Stokfisz, z kolei brązowe medale zdobyli Bartłomiej Butkus i Antonina Cybulka. 


Partnerami strategicznymi wydarzenia byli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Białystok, Województwo Podlaskie, Yonex Polska, Sportlen.Fot. Rafał Oleksiewicz (live, mat. prasowe)

Mat. organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj