2023-09-24, Lublin
Lubelski niedosyt budzi apetyt deblistów
Finał męskiego debla na międzynarodowych mistrzostwach Polski w badmintonie (ORLEN Polish International 2023 presented by VICTOR) był jedynym, który dawał gospodarzom nadzieje na zwycięstwo. Miłosz Bochat i Paweł Śmiłowski zmierzyli się z angielskim duetem Callum Hemming, Ethan Van Leeuwen. Ostatecznie główną premię zgarnęli jednak Anglicy (fot. 1-2).

Wprawdzie polski debel uzyskał początkowo prowadzenie 4:1, ale kontrolę nad meczem wkrótce przejęli Wyspiarze. Mogło im w tym pomóc i to, że Polacy nie kipieli już tak energią jak w sobotnim półfinale z Czechami. Było to widoczne gołym okiem od samego początku: gra Biało-Czerwonych sprawiała wrażenie nieco niemrawej na tle Anglików. Zapytaliśmy Miłosza Bochata, jak turniej i finał wyglądał z perspektywy naszych głównych bohaterów.

- Podsumowując nasz cały turniej, myślę, że możemy zaliczyć go do udanych. Zagraliśmy wiele meczów na bardzo dobrym poziomie, mimo tego że trenujemy razem dopiero od miesiąca. Cóż... mecz finałowy: bardzo dobra gra pary angielskiej; u nas widoczne już było troszeczkę przemęczenie — to, ile kosztowały nas też dwa wczorajsze mecze — ale walczyliśmy do końca, mimo tego że mieli bardzo wysoką przewagę. Trenerzy cały czas nas motywowali i mówili, żebyśmy po prostu walczyli o każdy punkt i myślę, że z takiej walki możemy być z siebie dumni — ocenił Bochat.

Mimo widocznego niedosytu niezły rezultat otwiera widoki na przyszłość i daje motywację. Tak przynajmniej wynika z oceny, którą podzielił się z nami Paweł Śmiłowski:
- Wróciliśmy do grania razem i pierwszy turniej po tak długiej przerwie uważam za udany. Ten medal na pewno cieszy, jesteśmy głodni kolejnych 
medali i miejmy nadzieję, że w przyszłości będziemy wygrywać jeszcze lepsze turnieje, bo w swojej karierze — czy ja w mikście, czy Miłosz w deblu — wygrywaliśmy znacznie większe zawody. Ten początek uważamy za dobry start i jesteśmy głodni większych turniejów i zwycięstw — deklaruje Śmiłowski.

Największym zwycięzcą okazał się 24-letni Callum Hemming (fot. 3) którego najwyraźniej turniej zanadto nie przemęczył, bo Anglik nie poprzestał za wygraniu debla, lecz w ostatnim finale mistrzostw, grze mieszanej, pokonał (fot. 4) wraz z Estelle Van Leeuwen (młodsza siostra Ethana, deblowego partnera Calluma) parę Melker Z-Bexell, Tilda Sjoo. Hemming zgarnął więc dwukrotnie tegoroczne trofea Polish International. Za zwycięstwo w deblu i mikście Anglicy dostaną po 2500 punktów w rankingu światowym. Nieco niższe kwoty pojawiły się w wymiarze finansowym, ale tutaj Hemming także jest najlepszy w turnieju, bo dzieląc równo kwotę brutto, przypada mu 600 dolarów USA.

W grach pojedynczych tryumfowali Azjaci, Japonka Sorano Yoshikawa (fot. 5) i Indonezyjczyk Andi Fadel Muhammad (fot. 6). Oboje byli nierozstawieni i wyeliminowali w trakcie turnieju rozstawionych z numerem jeden. Z tą różnicą, że Muhammad już w pierwszej rundzie odprawił Danyło Bosniuka (Ukraina), a Yoshikawa Francuzkę Leonice Huet w półfinale. Gra podwójna kobiet to w znacznej mierze również tryumf Azji, zważywszy na geograficzne położenie Turcji i abstrahując od tureckiego członkostwa w Badminton Europe Confederation. W finale debla pań tureckie badmintonistki Bengisu Ercetin i Nazlıcan Inci (fot. 7) ograły Abbygael Harris i Annie Lado (Anglia).

Wszystkie finały zamknęły się w granicach dwóch setów.

Wyniki finałów (24.09.2023)
Gra pojedyncza mężczyzn
Andi Fadel MUHAMMAD (Indonezja) - Daniil DUBOVENKO (Izrael, 6) 21:10 21:14 (0:37).
Gra pojedyncza kobiet
Sorano YOSHIKAWA (Japonia) - Freya REDFEARN (Anglia) 21:12 22:20 (0:40).
Gra podwójna mężczyzn
Callum HEMMING, Ethan VAN LEEUWEN (Anglia, 2) - Miłosz BOCHAT, Paweł ŚMIŁOWSKI (Polska) 21:16 21:12 (0:29).
Gra podwójna kobiet
Bengisu ERCETIN, Nazlıcan INCI (Turcja, 3) - Abbygael HARRIS, Annie LADO (Anglia, 1) 21:16 21:10 (0:34).
Gra mieszana
Callum HEMMING, Estelle VAN LEEUWEN (Anglia, 4) - Melker Z-BEXELL, Tilda SJOO (Szwecja) 21:14 21:13 (0:28).


Zob. album zdjęć z 1. dnia na Facebooku Badzine Poland.


11. międzynarodowe mistrzostwa Polski w badmintonie. ORLEN Polish International 2023 presented by VICTOR. 21-24 września 2023. Lublin. Hala Sportowo-Widowiskowa Uniwersytetu Medycznego, ul. Witolda Chodźki 15 w Lublinie. 
Kategoria BWF: International Series. Pula nagród: 5 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © Anna Rudzińska, Janusz Rudziński; BadmintonZone.pl (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj