2023-09-12, Jeonju
Awans Adama Kosza na MŚ seniorów
W drugim dniu mistrzostw świata seniorów w Jeonju (BWF World Senior Championships 2023) tylko Adam Kosz (na fot. 1 obok Adama Koreańczyk Yoo Yeon-Seong, dwukrotny mistrz świata elity w deblu) odniósł zwycięstwo — w singlu w kategorii 40+. Reszta reprezentantów Polski niestety przegrała swoje mecze. Jutro zagrają te badmintonistki, które pauzowały dziś — Dominika Guzik Płuchowska i Dorota Grzejdak.

To nie był udany dzień naszych reprezentantów. Niemal wszyscy musieli uznać wyższość swoich rywali. Poziom sportowy jest jak zwykle na mistrzostwach świata bardzo wysoki. Dziś swoje mecze rozgrywali: Adam Kosz (we wszystkich trzech grach), Adam Załęski (debel 35+), Zbigniew Zimny (singiel 35+), Magdalena Kołaczkowska (debel 35+) oraz Leszek Wild i Andrzej Grzechnik (debel 45+). Jedynie Adamowi Koszowi udało się dziś przejść do kolejnej rundy dzięki zwycięstwu nad Hiszpanem Davidem Hernansanzem (fot. 2) 21:7 21:12. W meczu o ćwierćfinał zmierzy się z Finem Hannu Aro.

Jak ocenia swój dzisiejszy występ?
 

- Rozegrałem dziś trzy mecze. Miksta (wspólnie z reprezentantką Anglii — przyp.red.) przegraliśmy w dwóch setach (fot. 3). Szkoda tego meczu, bo w pierwszym secie mieliśmy cztery lotki setowe, ale niestety nie udało się zakończyć go szczęśliwie dla nas. Po przegranym w takich okolicznościach secie nieco spadła nam koncentracja i pewność zagrań. I przegraliśmy tego seta do 13 — wyjaśnił Adam Kosz (KS Masovia Płock). 

- W singlu wygrałem dość pewnie z zawodnikiem z Hiszpanii. Tutaj zagrałem dość pewnie, nie pozwalając rywalowi na narzucenie swojej taktyki. Z tego meczu zapamiętam najbardziej warunki panujące na korcie. Przez mocno rozkręconą klimatyzację dość silnie zwiewało lotkę, co było dla nas dodatkowym utrudnieniem — dodaje Kosz.

- Super też zagraliśmy mecz deblowy na Japończyków (fot. 4) wspólnie z Adamem Załęskim
Dość dobrze czuliśmy się w obronie przechodząc płynnie z defensywy do ataku. Dość szybko też chcieliśmy wchodzić w grę w płaską lotkę, żeby odrzucić Japończyków od siatki i to w większości się nam udało. Zabrakło nieco dokładności w decydujących momentach i precyzji w odbiorze serwisu, jak i samym serwisie — podsumowuje Adam Kosz. 

Na warunki panujące w hali zwracał też uwagę Zbigniew Zimny, który też rozgrywał dziś pojedynek singlowy. — Ciężko mi się grało ze względu na zwiewanie lotki. Szkoda, bo przeciwnik zdecydowanie był w zasięgu. W drugim secie prowadziłem 11:6 do przerwy, ale po przerwie nastąpiło małe rozluźnienie i przeciwnik zaczął wracać z punktami — komentuje Zbigniew Zimny (PTS Puszczykowo).

Na takich Mistrzostwach "wieje" niestety prawie zawsze. Te same problemy były na ostatnich mistrzostwach świata w Huelvie, czy mistrzostwach Europy w Słowenii. Ba, nawet na ostatnich indywidualnych mistrzostwach świata elity w Kopenhadze. Dobrze zatem pojeździć na tego typu turnieje, by oswoić się z warunkami na kortach w tak ogromnych halach. Następna taka okazja to mistrzostwa Polski, które rozegrane zostaną w dużej hali w Drzonkowie.

W turnieju pozostała jeszcze piątka naszych reprezentantów. Poza wspomnianym Adamem Koszem Dominika Guzik-Płuchowska (fot. 5) zagra w środę trzy mecze. Singla, debla z partnerką ze Szkocji (Lynne Campbell) w kategorii 40+ i miksta z Adamem Załęskim w 35+.

Dorota Grzejdak rozegra singla i debla z partnerką z Belgii, w kategorii 55+. Magdalena Kołaczkowska wystąpi natomiast w singlu 40+.

Zob. też: Zwycięstwa Polek w 1. dniu mistrzostw świata.

Indywidualne mistrzostwa świata seniorów w badmintonie. BWF World Senior Championships 2023. 11-17 września 2023. Jeonju (Korea). Hwasan Indoor Stadium. Zawody kategorii Grade 1. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © Dominika Guzik-Płuchowska, Adam Kosz (live)

Magdalena Kojder

© BadmintonZone.pl | zaloguj