2023-05-21, Suzhou
Odporne Chiny drużynowymi mistrzami świata
Chińczycy po raz trzynasty zdobyli Puchar Sudirmana, czyli mistrzostwo świata drużyn mieszanych. Groźna dla innych nacji Korea nie była w stanie w finale zdobyć nawet jednego dużego punktu, mimo usilnych starań znakomitej An Se Young w drugim secie singla kobiet.

Mecz drużynowy rozpoczęto tradycyjnym mikstem, w którym spotkały się pary z pierwszej piątki światowego rankingu - Zheng Si Wei, Huang Ya Qiong (fot. 2, Chiny) i Seo Seung Jae, Chae Yu Jung (fot. 3, Korea).

Chińczycy mieli przewagę kondycyjną, ponieważ odpoczywali w półfinałach przeciwko Japonii, gdy zagrał wówczas mikst Feng Yan Zhe, Huang Dong Ping. Zheng i Huang to potrójni mistrzowie świata, wicemistrzowie olimpijscy i współautorzy sukcesu w Pucharze Sudirmana w 2019 r. (Nanning). W dzisiejszym finale po zwycięstwie w pierwszym secie wystawili parę z Korei na testowanie nerwów w drugim secie, w którym przegrywali już 17:20, by następnie odrobić straty i zakończyć set na swoją korzyść. Ta sytuacja przeniosła się na grę reprezentantów Korei w secie rozstrzygającym, gdy nie potrafili oni już nawiązać wyrównanej gry i przegrali go aż 8:21.

Po meczu Zheng pochwalił publiczność (fot. 4): — Wierzyliśmy w siebie. To był główny powód naszego zwycięstwa. Bez tej publiczności nie moglibyśmy wygrać, dodała nam zachęty, której potrzebowaliśmy. To nie pierwszy mecz, w którym musieliśmy bronić meczbole. Spotkaliśmy się z taką sytuacją kilka razy w tym turnieju, musieliśmy obronić lotki setowe, aby wygrać. To dla nas cenne doświadczenie i musimy wyciągnąć wnioski, dlaczego w ogóle musieliśmy odrabiać straty — dodał ambitny miksista.

W drugim spotkaniu, będącym grą pojedynczą mężczyzn, Shi Yu Qi zmierzył się z niewymagającym przeciwnikiem, Lee Yun Gyu, który jedynie w pierwszej połowie drugiego seta zdołał prowadzić mecz. Shi przyspieszył grę przy stanie 15:15 i zamknął spotkanie wygraną w dwóch setach, do 13 i 17 punktów.

Jeszcze w sobotnich półfinałach przeciwko Japonii singlistka Chen Yu Fei (fot. 5) wydawała się nie w mocy na zwycięstwo, gdy dość szybko przegrała z Japonką Akane Yamaguchi w dwóch setach. Finał z Koreą przyniósł lepszy dzień dla mistrzyni olimpijskiej z Tokio.

Chen w starciu z An Se Young wykazała się znakomitą odpornością psychiczną w końcu drugiego seta, gdy mimo czterech obronionych meczboli przez Koreankę, to właśnie Chinka triumfowała 22:20, zdobywając kluczowy, trzeci punkt przynoszący Chinom drużynowe mistrzostwo świata i puchar Sudirmana.

Brązowe medale przypadły w udziale Japonii i Malezji.

Wyniki finału (21.05.2023)
Chiny — Korea 3:0
Mikst
Zheng Si Wei, Huang Ya Qiong (Chiny) — Seo Seung Jae, Chae Yu Jung (Korea) 18:21 22:20 21:8 (1:02)
Singiel mężczyzn
Shi Yu Qi (Chiny) — Lee Yun Gyu (Korea) 21:13 21:17 (0:55)
Singiel kobiet
Chen Yu Fei (Chiny) — An Se Young (Korea) 21:16 22:20 (0:57)
Debel mężczyzn
nie rozgrywano.
Debel kobiet
nie rozgrywano.

Zob. też:
Koreańczycy z szansą na złoto, Japonia rozczarowana
Bolesna faza pucharowa
Li tylko zapewniły emocje
Lider Malezyjczyków nie zawodzi na DMŚ
Sudirman jak na razie dla faworytów
Malezja pogrzebała nadzieje Indii
Aktualny czempion potwierdził przewagę nad byłym
Tylko bez sztuczek serwisowych! Puchar Sudirmana.

18. mistrzostwa świata drużyn mieszanych w badmintonie (Puchar Sudirmana — TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2023; BWF World Mixed Team Championships). Kategoria BWF Grade 1 — Team Tournament. 14-21 maja 2023. Suzhou (Chiny). Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Jnanesh Salian, Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (live)

ap

© BadmintonZone.pl | zaloguj