2023-05-19, Suzhou
Bolesna faza pucharowa
Ćwierćfinały turnieju TotalEnergies BWF Sudirman Cup Finals 2023 wyłoniły taką samą czwórkę półfinalistów, jak podczas poprzednich drużynowych mistrzostw świata rozgrywanych w fińskim Vantaa w 2021 r. Nie obyło się dzisiaj bez kontuzji, których doznali Viktor Axelsen (Dania) i Lee Yang (Korea).

Dość pechowo dolosowana do meczu z Chinami Indonezja zaczęła grupowy mecz obiecująco. Para mieszana Rinov Rivaldy, Gloria Emanuelle Widjaja zwyciężyła z liderami światowego rankingu Zheng Si Weiem, Huang Ya Qiong (fot. 1) w pierwszym secie 21:13, a w drugim prowadziła już 19:14. Od tego momentu Indonezyjczycy zagrali zachowawczo. Nie podejmowali większego ryzyka, jakby wyczekując na błąd Chińczyków. Ci jednak nie mylili się wcale i po kilku minutach objęli prowadzenie 20:19. Widjaja i Rivaldy odzyskali świeży umysł, obronili lotkę setową i mieli meczową.

Potem Indonezyjka swoimi błędami dała dwa punkty rywalom, a przy lotce meczowej dla grających jak w transie Huang i Chenga para indonezyjska się całkiem pogubiła. Przebieg końcówki drugiej partii nie wróżył Indonezji niczego dobrego, i rzeczywiście trzeci set należał już do Chińczyków.

Grający chwilę później Anthony Sinisuka Ginting miał już dwie lotki setowe w grze z Shi Yu Qi, które wraz z pierwszym setem stracił, a następnie przegrał również drugą partię. Z kolei singlistka Gregoria Mariska Tunjung (fot. 2) stawiała mocny opór Chen Yu Fei w pierwszym secie, ale identycznie jak Ginting, uległa w nim 20:22. Chen wygrała też drugi set, a tym samym zdobyła decydujący trzeci punkt i awans do półfinałów dla drużyny Chin.

Duńczycy mieli pecha, ponieważ największa gwiazda ich drużyny — Viktor Axelsen — musiał zrezygnować z gry już w pierwszym secie, po zaledwie pięciu minutach o rozpoczęcia meczu. Występująca następnie Mia Blichfeldt (fot. 3) zdobyła punkt dla drużyny, jednak była to jedyna zwycięska gra ze strony Danii, która ostatecznie przegrała z Malezją 1:3.

Podobnie zakończył się mecz Tajwanu z Koreą, w którym Lee Yang, Ye Hong Wei musieli skreczować z powodu urazu kostki Lee. Korea wygrała 3:1 z Tajwanem.

Najbardziej wyrównany okazał się mecz Tajlandii z Japonią, rozgrywany najczęściej w ponadgodzinnych trzysetowych spotkaniach i zakończony ostatecznie wynikiem 3:2 dla Japonii. Decydujący punkt zdobyli Takuro Hoki i Yugo Kobayashi (fot. 4), którzy pokonali parę Kittinupong Kedren, Dechapol Puavaranukroh 19:21 21:10 21:18.

Wyniki meczów (19.05.2023)
Korea — Tajwan 3:1
Japonia — Tajlandia 3:2
Chiny — Indonezja 3:0
Malezja — Dania 3:1

Zob. też:
Li tylko zapewniły emocje
Lider Malezyjczyków nie zawodzi na DMŚ
Sudirman jak na razie dla faworytów
Malezja pogrzebała nadzieje Indii
Aktualny czempion potwierdził przewagę nad byłym
Tylko bez sztuczek serwisowych! Puchar Sudirmana.

18. mistrzostwa świata drużyn mieszanych w badmintonie (Puchar Sudirmana — TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2023; BWF World Mixed Team Championships). Kategoria BWF Grade 1 — Team Tournament. 14-21 maja 2023. Suzhou (Chiny). Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Jnanesh Salian, Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (live)

jr, ap

© BadmintonZone.pl | zaloguj