2023-05-18, Suzhou
Li tylko zapewniły emocje
W oczekiwaniu na większe emocje i bardziej zróżnicowane wyniki meczów, w czwartek rozegrano ostatnie gry grupowe drużynowych mistrzostw świata (Puchar Sudirmana — TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2023). Do fazy pucharowej awansowały kolejne cztery drużyny: Tajlandii, Indonezji, Chin i Danii.

Faza grupowa rozgrywek o Puchar Sudirmana — TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2023 zakończyła się w czwartek dogrywkami w grupach A i B. Do finałowej ósemki, poza znanymi od wczoraj: Malezją, Tajwanem, Koreą i Japonią, dołączyły dzisiaj Tajlandia, Indonezja, Chiny i Dania. Dość jednoznacznie — 5:0 — wygrali reprezentanci Chin w grze z Danią, wystawiając swoje najmocniejsze rakiety we wszystkich spotkaniach, poza singlem mężczyzn. Europejczycy starali się podejmować walkę, urywając po jednym secie, jedynie w grach męskich, w których singlista Rasmus Gemke prawie półtorej godziny zmagał się z Li Shi Fengiem (fot. 1), a debliści Kim Astrup, Anders Skarup Rasmussen próbowali zagrozić parze Liu Yu Chen, Ou Xuan Yi. Dania wylosowała ćwierćfinał z Malezją i może mieć szanse na rewanż z Chinami w finale.

Bardziej wyrównany wynik — 3:2, chociaż podobnie jak w przypadku Chin i Danii rozstrzygnięty wcześnie, czyli już po pierwszych trzech grach, obserwowaliśmy w zmaganiach o zwycięstwo w grupie B. Indonezję próbowali wywindować na prowadzenie reprezentanci gry pojedynczej. Jonatan Christie zdobył nawet lotkę meczową, jednak nie zdeprymowało to Kunlavuta Vitidsarna do wyrównania wyniku, a następnie finiszowania z sukcesem 22:20 w trzecim secie. Starania o zwycięstwo podjęła także Putri Kusuma Wardani (fot. 2), obecnie 38. w rankingu światowym, urywając set bardziej doświadczonej i utytułowanej (finalistka All England w 2021 r.) Pornpawee Chochuwong. Honorowe mecze wygrały kluczowe pary indonezyjskie — liderzy światowego rankingu Fajar Alfian, Muhammad Rian Ardianto, oraz deblistki Apriyani Rahayu, Siti Fadia Silva Ramadhanti.

Tajlandia finiszowała zatem na pierwszym miejscu w grupie i w ćwierćfinale zagra z drużyną Japonii, Indonezja zajmując drugie miejsce została dolosowana do rozstawionej z jedynką drużyny z Chin.

W pozostałych meczach "o pietruszkę", czyli o miejsca 3-4 w grupach rywalizowały jeszcze Singapur z Egiptem (5:0) oraz Kanada i Niemcy (3:2). Mecz tych ostatnich był najbardziej emocjonujący, a rozstrzygnięcie obciążało singlistki o wspólnym nazwisku Li (fot. 3). Okazało się, że to Michelle Li była lepsza niż Yvonne Li, wygrywając 23:21 21:16.

Wyniki meczów grupowych (18.05.2023)
Grupa A
Chiny — Dania 5:0
Singapur — Egipt 5:0
Grupa B
Tajlandia — Indonezja 3:2
Kanada — Niemcy 3:2

Zob. też:
Lider Malezyjczyków nie zawodzi na DMŚ
Sudirman jak na razie dla faworytów
Malezja pogrzebała nadzieje Indii
Aktualny czempion potwierdził przewagę nad byłym
Tylko bez sztuczek serwisowych! Puchar Sudirmana.

18. mistrzostwa świata drużyn mieszanych w badmintonie (Puchar Sudirmana — TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2023; BWF World Mixed Team Championships). Kategoria BWF Grade 1 — Team Tournament. 14-21 maja 2023. Suzhou (Chiny). Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Jnanesh Salian, Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (live)

ap

© BadmintonZone.pl | zaloguj