2023-05-12, Suzhou
Tylko bez sztuczek serwisowych! Puchar Sudirmana
W niedzielę rozpocznie się w Chinach turniej finałowy mistrzostw świata drużyn mieszanych w badmintonie (Puchar Sudirmana — TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2023). W piątek odbyły się treningi startujących ekip oraz powitalne przyjęcie. W ostatniej chwili przed imprezą Światowa Federacja Badmintona (BWF) ogłosiła prowizoryczną decyzję zakazującą nowego, podkręcanego serwisu (spin serve).

Rada
BWF zatwierdziła wniosek o dokonanie „eksperymentalnej zmiany” przepisów gry w badmintona, zakazującej stosowania nowego „podkręconego serwisu” ze skutkiem natychmiastowym do 29 maja 2023 r.
 
Poprawka do pkt 9.1.5 działu 4.1 „Przepisów BWF gry w badmintona” stanowi teraz, że serwujący powinien odbić lotkę bez dodawania rotacji, a rakieta serwującego ma najpierw uderzyć w podstawę lotki.
 
Jakiekolwiek niestosowanie się do eksperymentalnej zmiany przepisów spowoduje wywołanie błędu.
 
Tymczasowy zakaz obowiązuje na wszystkich międzynarodowych turniejach sankcjonowanych przez BWF, w tym na finałach TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2023 rozpoczynających się w niedzielę 14 maja 2023 r. oraz PERODUA Malaysia Masters 2023 presented by DAIHATSU w następnym tygodniu.
 
Nowy „podkręcony serw” został po raz pierwszy wykonany w warunkach turniejowych na Polish Open 2023 (w Tarnowie podczas otwartych mistrzostw Polski — przyp. red.) w marcu bieżącego roku.
 
Prezes BWF, Poul-Erik Høyer, powiedział o tej decyzji: „BWF przyklaskuje zawodnikom wprowadzającym innowacje w naszej dyscyplinie sportu i eksperymentującym na polu techniki, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na korcie. Otrzymaliśmy jednak kilka uwag od społeczności badmintona, w tym Komisji Zawodniczej BWF, wyrażających opinię, że ten spin serve może mieć negatywny wpływ na grę. Zaobserwowano również, że ten „podkręcony serwis” ma wiele cech podobnych do „Sidek serve” (chodzi o serw wprowadzony przez czołowych badmintonistów malezyjskich, braci Sidek), co jest niedozwolone. Dlatego panel ekspertów zalecił, aby nie zezwolić na „podkręcony serw” do czasu dalszych konsultacji z członkami na zbliżającym się Walnym Zgromadzeniu BWF 27 maja 2023 r. 
BWF chciał również uniknąć scenariusza, w którym nadchodzące finały TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2023 i inne międzynarodowe turnieje mogłyby być platformami do testowania nowego „spin serve” i w efekcie zakłócić zawody. W związku z tym Rada BWF uznała, że najlepiej będzie narzucić tę eksperymentalną zmianę, aby uniemożliwić „podkręcony serwis” do czasu ponownego zwołania Rady BWF w dniu 29 maja w celu dalszej dyskusji i narady”.

Można dodać, że regulacje dotyczące serwisu w badmintonie były już niejednokrotnie przedmiotem troski i zmiany wprowadzano nawet stosunkowo niedawno (obowiązujący w praktyce na większych turniejach 
przepis we fragmencie brzmiącym: w momencie odbicia rakietą serwującego cała lotka jest poniżej 1,15 m nad powierzchnią boiska). Jednak obecna sytuacja przypomina zamierzchłą historię wspomnianego przez Høyera zagrania ochrzczonego "Sidek serve" lub skrótowo "S" Service, które firmował słynny badmintonista malezyjski, a później trener (m.in. Lee Chong Wei'a), Misbun Sidek. Serwis ów wzbudzał duże kontrowersje, przynosił zaskakujące rezultaty, tym bardziej, że wówczas punkty można było zdobywać w badmintonie, wyłącznie będąc stroną w danym momencie serwującą.

Światowa federacja w końcu (1982) zdelegalizowała ów serwis, wprowadzając nakaz uderzenia przy serwie najpierw w podstawę lotki (zwaną potocznie "korkiem"). Serwis polegał bowiem na podciętym uderzeniu piór lotki, co piekielnie utrudniało odbierającemu uzyskanie kontroli przy returnie.

Skąd zatem wziął się teraz "nowy podkręcony serwis", skoro zgodnie z przepisami rakieta serwującego uderza najpierw w podstawę lotki? Niestabilny lot utrudniający odbiór jest uzyskany przez nadanie rotacji lotce ręką przed uderzeniem.

Tak więc na treningach (fot. 1-3) przed finałowym turniejem Pucharu Sudirmana można było sobie spokojnie darować ćwiczenie podkręconego serwisu czy returnu. Wieczorem zaś odprężyć na uroczystym bankiecie z programem artystycznym (fot. 4-6). Gospodarze są obrońcami tytułu mistrzowskiego, który zdobyli już 12 razy.

18. mistrzostwa świata drużyn mieszanych w badmintonie (Puchar Sudirmana — TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2023; BWF World Mixed Team Championships. Kategoria BWF Grade 1 — Team Tournament. 14-21 maja 2023. Suzhou (Chiny). Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. 

Fot. Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (live)

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj