2023-04-30, Dubaj
Czekali 58 lat!
Historycznego wyczynu dokonali dla Indii debliści Satwiksairaj Rankireddy i Chirag Shetty (fot. 1-3), zwyciężając na indywidualnych mistrzostwach Azji w badmintonie (KHILADIX.COM Dubai Badminton Asia Championships 2023 powered by FLOKI). To pierwszy tytuł mistrzowski w tej imprezie zdobyty przez kogokolwiek z Indii po przerwie liczącej 58 lat. Jedyny wcześniejszy dla tego kraju wywalczył w singlu mężczyzn Dinesh Khanna w 1965 roku.

Konkurencja na mistrzostwach Azji była bardzo silna. 
W pierwszej piętnastce rankingu światowego BWF w deblu mężczyzn jest obecnie 14 par azjatyckich. W drodze do finału Shetty i Rankireddy pokonali między innymi trzykrotnych mistrzów świata, Mohammada Ahsana i Hendrę Setiawana (Indonezja) oraz złotych medalistów igrzysk olimpijskich w Tokio, Lee Yanga i Wang Chi-Lina (Tajwan). W finale rywalami Hindusów — nawiasem mówiąc, prowadzonych od kilku lat przez duńskiego trenera Mathiasa Boego (wcześniej jednego z najlepszych deblistów na świecie) — byli Malezyjczycy Ong Yew Sin i Teo Ee Yi (fot. 4), brązowi medaliści mistrzostw świata w 2021 roku.

Pierwszy set finału padł łupem tych ostatnich, którzy agresywnemu stylowi gry reprezentantów Indii przeciwstawiali fantastyczną defensywę. Jednak w dwóch następnych partiach Satwik i Chirag przejmowali z czasem inicjatywę i trzeci set zakończyli efektownie, choć z minimalną przewagą 21:19.

Po zwycięstwie Rankireddy nie krył zaskoczenia: Osobiście potrzebuję dużo czasu, aby uwierzyć, że jesteśmy mistrzami Azji. Nadal nie wierzę, że zdobyliśmy Puchar Thomasa. To nasze marzenie, by wygrać dla Indii i sprawić, by flaga powiewała wysoko. I dobry impuls dla nas, ponieważ właśnie wchodzimy w okres kwalifikacji olimpijskich.

Po meczu Shetty powiedział: Jestem wniebowzięty po zdobyciu tytułu mistrza Azji w badmintonie. Ja i Satwik pracowaliśmy naprawdę ciężko na ten medal i jestem szczęśliwy, że w końcu zdobyliśmy ten tytuł. Również chciałbym podziękować wszystkim w ojczyźnie za wspieranie mnie.

Mecz debla mężczyzn był świetnym zakończeniem finałów: poprzednie były bardzo jednostronne i zakończyły się w dwóch setach. Okazało się przy tym, że nikt z ubiegłorocznych tryumfatorów nie obronił tytułu. Jako ostatni szansę tę zmarnowali aktualni mistrzowie świata (i wicemistrzowie olimpijscy) 
Huang Ya Qiong i Zheng Si Wei (fot. 5; Chiny), przegrywając finał ze swoimi rodakami — parą Wei Ya Xin, Jiang Zhen Bang (fot. 5) Dla tych ostatnich to pierwsze mistrzostwo Azji.

Tajwanka Tai Tzu Ying (fot. 6) wygrała z Koreanką An Se Young, Indonezyjczyk Anthony Sinisuka Ginting (fot. 7) pokonał Singapurczyka Loh Kean Yewa, Japonki Yuki Fukushima i Sayaka Hirota (fot. 8) zwyciężyły Koreanki Baek Ha Na i Lee So Hee. Japonki wróciły na tron po pięciu latach przerwy. Podobnie Tai Tzu Ying, ale dla niej to już trzeci tytuł (2017, 2018, 2023). Ginting zdobył złoto mistrzostw Azji po raz pierwszy.

Wyniki finałów (30.04.2023)
Gra pojedyncza mężczyzn
Anthony Sinisuka GINTING (Indonezja, 2) - LOH Kean Yew (Singapur, 7) 21:12 21:8 (0:28).
Gra pojedyncza kobiet
TAI Tzu Ying (Tajpej, 4) - AN Se Young (Korea, 2) 21:10 21:14 (0:34).
Gra podwójna mężczyzn
Satwiksairaj RANKIREDDY, Chirag SHETTY (Indie, 6) - ONG Yew Sin, TEO Ee Yi (Malezja, 8) - 16:21 21:17 21:19 (1:07).
Gra podwójna kobiet
Yuki FUKUSHIMA, Sayaka HIROTA (Japonia, 7) - BAEK Ha Na, LEE So Hee (Korea) 21:7 21:14 (0:49).
Gra mieszana
JIANG Zhen Bang, WEI Ya Xin (Chiny) - ZHENG Si Wei, HUANG Ya Qiong (Chiny, 1) 21:15 21:16 (0:28).

Zob. też:
Niedokończony rewanż za IO w Tokio
Ginting ratuje samopoczucie kibiców indonezyjskich
"Tatusiowie" wzięli rewanż na Chińczykach
Mistrzynie Polski poodpadały w Dubaju
Pierwsza niespodzianka w Dubaju.

Indywidualne mistrzostwa Azji w badmintonie. KHILADIX.COM Dubai Badminton Asia Championships 2023 powered by FLOKI. 25-30 kwietnia 2023. 

Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Sheikh Rashid Bin Hamdan Indoor Hall, Al Nasr Club. Kategoria: Continental Individual Championships, BWF Grade 2 — Level 2. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. James Varghese © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj