2023-03-09, Suchedniów
Dobra obsada i niezawodny żurek vs walkowery i kontuzje
W Suchedniowie – jak co roku na Yonex Forever Young – frekwencja była znakomita. W turnieju zagrało ponad 160 zawodników z Polski i zagranicy. Wiele meczów stało na wysokim lub bardzo wysokim poziomie.

Niestety tu trzeba przyznać, że wśród wyników znajdziemy aż ponad 40 walkowerów. Część z nich to niestety kontuzje, gdzie zawodnicy nie byli w stanie dograć meczu lub grupy (było aż pięć takich przypadków), 
ale część z nich to niesubordynacja zawodników, którym się po prostu nie chciało dłużej zostać na turnieju. Zastanawiający brak szacunku do rywali, ich czasu i pięniędzy. Sporo osób poruszało te kwestie w kuluarach. Brak jakichkolwiek konsekwencji za takie zachowania skutkuje tym, że raz po raz widzimy takie walkowery. Coś trzeba z tym zrobić. Rada Seniorów na pewno przemyśli temat :)

Poziom sportowy zawodów jednak nie zawiódł. W najmłodszej kategorii dwa złote medale zgarnął Krzysztof Glijer (Suchedniów). To dopiero jego drugi turniej seniorski. W Sopocie z tą samą partnerka, Darią Zimą z Ukrainy, zajęli trzecie miejsce. Tym razem nie mieli sobie równych. W finale, po zaciętym meczu, pokonali parę z Suchedniowa — Joannę Fidos i Filipa Przyjemskiego 21:16, 10:21, 22:20. W deblu Krzysztof Glijer zdobył złoty medal wspólnie z Mateuszem Pietruszką (fot. 1).

W singlu pań i panów w grupie 0 bez większych niespodzianek. Triumfowali Tomasz Matoga (fot. 2) i Dominika Cygan. 
W deblu kobiet kolejne turniejowe zwycięstwo padło łupem pary Joanna Fidos, Gabriela Zielińska (fot. 3), mimo że w tej grupie widzieliśmy sporo zaciętych trzysetowych pojedynków.

W kat. 35+ nie miały sobie równych Krystyna Polakowska i Karolina Żeromska z Olsztyna. Dziewczyny wygrały ten turniej bez straty seta. W mikście nie udało im się zdobyć medalu — konkurencja była zacna. W mikście w kat. 35+ triumfowała ponownie Monika Kowalczyk z Kielc (z Adamem Załęskim z Płocka). W finale pokonali parę Michał Suski, Dominika Cygan (Łódź) 21:10, 21:17. Ponadto Adam wygrał także kat. debla 35+ — wspólnie z Adamem Koszem (fot. 4; także Płock). Ten ostatni zwyciężył również w singlu w kat. 40+, pokonując wyraźnie w finale Sławomira Lisa (fot. 5) z Warszawy — 21:10, 21:10.

W kat. 40 w mikście najlepsza okazała się para rozstawiona z numerem jeden, Andrzej Gasz i Dominika Guzik-Płuchowska, która w finale pokonała parę Magdalena Kojder (Ringsted), Ryszard Bachus (Głubczyce). Dla Andrzeja, na co dzień mieszkającego w Niemczech, był to pierwszy raz kiedy zagrał na turnieju w Suchedniowie. Sądząc po wynikach i atmosferze poza boiskiem na pewno nie ostatni.

W deblu najlepsze były (fot. 6) Dominika Guzik-Płuchowska (Kraków) i Dorota Danielak (Piotrków Trybunalski), które zostały sparowane w ostatniej chwili, kiedy się okazało, że partnerka Dominiki — Barbara Kulanty doznała kontuzji łydki. Stało się to w pierwszym meczu grupowym miksta w kat. 50+. Barbara Kulanty i Maciej Piekło (Kraków) kontra Dorota Grzejdak i Marek Gałczyński. Pierwszy mecz w grupie, który można – myślę – było spokojnie nazwać przedwczesnym finałem, zakończył się zwycięstwem w trzech setach pary Dorota Grzejdak (Sianów), Marek Gałczyński (Suchedniów). Barbara już tego dnia nie zagrała.

Bardzo widowiskowym pojedynkiem był za to finał kat. 40+ w deblu męskim. Łukasz Szmel i Mariusz Pakulski (Warszawa) po efektownym triumfie na mocno obsadzonym turnieju w Sopocie znów zagrali w finale. Tym razem jednak zeszli z kortu pokonani przez miejscową parę Tomasz Stopa, Marek Gałczyński (fot. 7). Mecz ten obfitował w wiele zaciętych wymian, gdzie niemal cała sala patrzyła i oklaskiwała finalistów raz po raz. Wynik meczu 14:21, 21:19, 21:16. Było na co popatrzeć.

W starszych kategoriach – można powiedzieć — bez większych niespodzianek. Dwa złote medale zdobył Krzysztof Walenda (Garwolin) który wygrał singla i miksta z Magdą Kobą z Płocka. Magda wspólnie z Anną Białasiewicz wygrała także kat. debla 50+.

Zacięty finał mieliśmy też w deblu męskim w kat. 45+. Para Adam Grzesiak (Babimost) i Dawid Janus (Poznań) pokonała w trzech setach duet Dawid Krawiec (Wrocław) i Michał Suski (Łódź) –  22:20, 17:21, 21:10.

W kat. 75+ dwa złote medale zdobył ponownie Paweł Gasz (Bieruń). Wygrał singla oraz debla wspólnie z Wojciechem Borzęckim (Lubliniec).

W Suchedniowie jak zawsze atmosfera była znakomita. Cieszy obecność także naszego nestora polskiego badmintona — Jurka Grzybowskiego, który przyjechał do Suchedniowa, by spotkać się z nami wszystkimi. A ponadto — pyszne jedzenie (kultowy już żurek jak zawsze dawał radę :) ) DJ, tańce, świetna organizacja i sędziowanie (jak zawsze niezawodny Marek Krawczyk).

Do zakończenia sezonu zostało jeszcze kilka turniejów, a już w czerwcu widzimy się na Mistrzostwach Polski w Kępnie.

XXIV Turniej Seniorów — Yonex Open Forever Young. 4-5 marca 2023. Suchedniów. Hala sportowo-rehabilitacyjna w Suchedniowie, ul. Sportowa 5. Klasyfikowany turniej badmintona seniorów. Wyniki w serwisie pzbad.tournamentsoftware.com.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (live)

Magdalena Kojder

© BadmintonZone.pl | zaloguj