2023-02-01
Ugruntowanie statusu parabadmintona na igrzyskach
Światowa Federacja Badmintona (BWF) z wielką satysfakcją przyjęła włączenie parabadmintona do programu sportowego igrzysk paraolimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.

Parabadminton z powodzeniem zadebiutował na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio w 2021 roku (Tokyo 2020 Paralympic Games) i pojawi się również na zbliżającej się paraolimpiadzie w Paryżu w 2024 roku. Fani z niecierpliwością czekają na parabadmintonistów z różnych zakątków świata, którzy po raz kolejny zaprezentują najwyższy poziom parabadmintona na największej światowej scenie.

Głównym celem Światowej Federacji Badmintona i Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) jest regulacja, promocja i rozwój sportu na całym świecie. Osiąga się to poprzez partnerstwo z wieloma interesariuszami, w tym członkami BWF, pięcioma konfederacjami kontynentalnymi oraz partnerami handlowymi i medialnymi, jak również narodowymi komitetami paraolimpijskimi i organizacjami wspierającymi sport osób z niepełnosprawnością fizyczną. Dzięki właśnie tym bezpośrednim działaniom parabadminton zawita (mamy nadzieję z sukcesem) do Los Angeles. 

Prezes BWF Poul-Erik Høyer (fot.) powiedział, że ogłoszenie decyzji przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski było kolejnym pozytywnym kamieniem milowym dla parabadmintona. – Dopuszczenie do igrzysk olimpijskich w Los Angeles 2028 to fantastyczna wiadomość dla naszych zawodników i szerszej społeczności badmintonowej. Oznacza to dla nas wszystkich, że będziemy częścią cyklu igrzysk paraolimpijskich przez kolejne cztery lata – powiedział Høyer.

Høyer z entuzjazmem wyznał również, że możliwość startu parabadmintonistów w igrzyskach to ukłon w stronę ich ciężkiej pracy, włożonej wcześniej w przygotowanie się do Tokio 2020, a teraz również na igrzyska w Paryżu w 2024 roku. Prezydent BWF przyrzekł, że będzie nadal starać się wspierać parabadminton oraz będzie rozszerzał jego inicjatywy rozwojowe w przyszłości. 

Okres kwalifikacyjny do paraolimpiady w Paryżu 2024 rozpoczyna się w lutym br. od turnieju Spain Para Badminton International 2023. Regulamin kwalifikacji do Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku można znaleźć tutaj: 


Fot. Raphaël Sachetat ©BadmintonPhoto.com (archiwum)

mż, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj