2023-01-29, Dżakarta
Prestiż Indonezji potwierdzony, An na fali zwycięstwa
W trzecim już w tym roku turnieju BWF World Tour, rozgrywanym w Dżakarcie, zdobywano dzisiaj mistrzostwa oraz rozdawano pulę punktów (500) i nagród (420 tys. dol.). Znani z entuzjastycznego dopingu kibice zgromadzeni w Istora Senayan również otrzymali dużą dawkę świetnego badmintona i dwa zwycięstwa swoich idoli.

Powracająca po kontuzji do czołówki singlistek Carolina Marin (Hiszpania) nie znalazła dzisiaj sposobu na będącą w znakomitej formie dwudziestolatkę An Se Young z Korei (rozstawiona z numerem trzy). Co prawda do rozstrzygnięcia doszło w najdłuższym (1 g. 20 min.) meczu finałowym i dopiero w trzecim secie, ale to An była skuteczniejsza. Koreanka mogła cieszyć się kolejnym z rzędu, tuż po mistrzostwie Indii, tytułem World Tour 2023. Wyrównała przy tym bilans spotkań z Hiszpanką, wynoszący od dziś 4:4.

W deblu kobiet Liu Sheng Shu i Zhang Shu Xian (Chiny, fot. 2) nie dały szans starszym, byłym liderkom światowego rankingu Yuki Fukushimie i Sayace Hirocie (Japonia), zdobywając po wyrównanych dwóch setach pierwszy wspólny tytuł światowej serii. Wcześniej 23-letnia Zhang miała na koncie jeszcze mistrzostwo Australii, w turnieju niższej rangi Super 300. Dla osiemnastoletniej Liu zwycięstwo w Indonezji jest pierwszym złotym medalem World Tour w karierze.

Chińczycy wywalczyli w Dżakarcie jeszcze jeden najwyższy tytuł. Mistrzyni olimpijska Huang Dongping z partnerem Feng Yan Zhe zwyciężyli w trzysetowym spotkaniu z Jiang Zhenbang i Wei Yaxin.

Finał singla mężczyzn był swego rodzaju meczem treningowym kadry Indonezji, ponieważ spotkało się w nich dwóch singlistów tego kraju — Jonatan Christie (rozstawiony z numerem cztery) i Chico Aura Dwi Wardoyo (fot. 3). W braterskim pojedynku, prowadzonym bez pomocy trenera Irwansyaha (fot. 3) — który oglądał mecz z trybun — "Jojo" i Chico starali się pokazać z najlepszej strony, przy czym ten drugi przeżywał bardziej efekty wymian, na przykład kładąc się w rozczarowaniu na korcie czy sugestywnie gestykulując. Budziło to wybuchy radości wśród, i tak już mocno rozentuzjazmowanej, indonezyjskiej publiczności.

Mimo determinacji i dużej woli walki Chico, Melanezyjczyk z najbardziej oddalonej na wschód prowincji Indonezji — Papui, musiał uznać wyższość doświadczonego kolegi z reprezentacji, ostatecznie ulegając Jojowi w dwóch setach, do 15 i 13 punktów.

Na zakończenie publiczność miała okazję podziwiać wschodzące gwiazdy indonezyjskiego debla - Leo Rolly Carnando i Daniela Marthina (fot. 4, 5). Wystąpili oni w pierwszym swoim finale superserii, grając kontra mocni Chińczycy He Ji Ting, Zhou Hao Dong. Dzięki szybkiej i zdecydowanej grze, przedstawiciele gospodarzy od początku objęli prowadzenie, doszli do lotki setowej, zdobywając pierwszy set. W drugim secie lepiej zaczęli Chińczycy, którzy zeszli na przerwę prowadząc trzema punktami. Determinacja Indonezyjczyków była jednak dzisiaj nie do przełamania, ponieważ chwilę później wyrównali i zdobyli kilkupunktową przewagę.

Przy stanie 18:13 w zasadzie chodziło już tylko o utrzymanie emocji na wodzy, co efektywnie wdrożyli. Udowadniając sami sobie utrzymanie zimnej sportowej krwi zuchwałe „Dzieciaki” pozwoliły sobie nawet dwukrotnie z rzędu wyprowadzić w pole przeciwników długim serwem. Chińczycy ciągle gubili się w obronie, wyrzucając lotki na aut lub w siatkę, zaś Carnando i Marthin zdobyli pięć lotek meczowych, wykorzystując — po błędzie Zhou — już drugą z nich. Indonezyjczycy zdobyli więc drugi tytuł światowego touru, tym razem na własnej ziemi. Szczęśliwa publiczność dostała w nagrodę za gorące wsparcie kilka rakiet zwycięzców.

Wyniki finałów (29.01.2023)
Singiel mężczyzn
Jonatan CHRISTIE (Indonezja, 4) — Chico Aura DWI WARDOYO (Indonezja) 21:15 21:13 (0:44)
Singiel kobiet
AN Se Young (Korea, 3) — Carolina MARIN (Hiszpania, 7) 18:21 21:18 21:13 (1:20)
Debel mężczyzn
Leo Rolly CARNANDO, Daniel MARTHIN (Indonezja) — HE Ji Ting, ZHOU Hao Dong (Chiny) 21:17 21:16 (0:48)
Debel kobiet
LIU Sheng Shu, ZHANG Shu Xian (Chiny) — Yuki FUKUSHIMA, Sayaka HIROTA (Japonia) 22:20 21:19 (1:07)
Mikst
FENG Yan Zhe, HUANG Dong Ping (Chiny) — JIANG Zhen Bang, WEI Ya Xin (Chiny) 21:15 16:21 21:19 (1:07)

Zob. też:
Jojo, Chico, i Dzieciaki
Singliści uratują prestiż gospodarzy?
Czy Marin wykorzysta szansę w Dżakarcie?
Kto się nie boi starych statystyk?
Trzeci przystanek World Touru 2023: Dżakarta.

Masters Indonezji w badmintonie. DAIHATSU Indonesia Masters 2023. 24-29 stycznia 2023. Dżakarta (Indonezja). Istora Senayan. Turniej HSBC BWF World Tour Super 500. Pula nagród: 420 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Raphaël Sachetat © BadmintonPhoto.com (live)

ap

© BadmintonZone.pl | zaloguj