2023-01-14, Kuala Lumpur
Indonezyjki nie obronią tytułu, Axelsen na kolejnej prostej
Petronas Malaysia Open 2023 dobiega do rozstrzygnięcia. O malezyjskie mistrzostwo, 12 tys. punktów rankingowych i prawie 90 tys. dolarów nagrody zawalczy singlistka An Se Young z Korei. Na dobrym kursie jest jedyny Europejczyk pozostający w turnieju, Viktor Axelsen. Niestety z powodu kontuzji kostki Siti Fadii Silvy Ramadhanti z walki o złoto musiały zrezygnować indonezyjskie deblistki.

Apri i Fadia (fot. 1) niestety nie obronią zeszłorocznego tytułu mistrzyń Malezji, kiedy to pokonały swoje dzisiejsze utytułowane przeciwniczki, potrójne mistrzynie świata, Qing Chen, Jia Yi Fan z Chin. Z powodu urazu prawej kostki Ramadhanti, wraz z Rahayu musiały oddać mecz już na początku drugiego seta.

W drugim półfinale będącym koreańsko-chińską potyczką lepsze okazały się dużo niżej (20 WR) notowane Koreanki Baek Ha Na, Lee Yu Lim (fot. 2), które pokonały Chinki Zhang Shu Xian, Zheng Yu (4 WR) wynikiem 21:16 21:16.

Walcząca o pierwszy tytuł mistrzowski w Malaysia Open Japonka Akane Yamaguchi zaoferowała w półfinale przeciwko Tajwance Tai Tzu Ying jak zwykle wachlarz precyzyjnych zagrań. Zwyciężyła operującą szerokim repertuarem uderzeń przeciwniczkę w dwóch setach, awansując po czterech latach do swojego drugiego finału w Malezji.
Yamaguchi w finale spotka się z ambitną rywalką, An Se Young (Korea, 2, fot. 3), która w drugim półfinale pokonała Chinkę Chen Yu Fei (4) w trzech setach. Koreanka wyraźnie zdominowała grę z mistrzynią olimpijską szczególnie w ostatniej partii, prowadząc 9:0, a następnie pokonując Chen 21:9.

Viktor Axelsen (fot. 4) w zasadzie spacerkiem dotarł do kolejnego z rzędu finału mistrzostw, ponieważ jego oponent Kanta Tsuneyama nie zaoferował wielu możliwości pokonania spokojnie wypracowanych ataków wysokiego Duńczyka. Finał będzie okazją do rewanżu za porażkę Japończyka, ponieważ w drugim w trzysetowym półfinale z rówieśnikiem Kunlavutem Vitidsarnem z Tajlandii zwyciężył inny reprezentant Japonii, Kodai Naraoka.

Brązowi medaliści olimpijscy Satwiksairaj Rankireddy, Chirag Shetty zagrali emocjonujący półfinał z nierozstawionym deblem chińskim Liang Wei Keng, Wang Chang (fot. 5) i przegrali go w trzech setach. W niedzielnym finale debiutująca w cyklu BWF Super 1000 chińska para zmierzy się z nowymi liderami światowego rankingu, Indonezyjczykami Fajarem Alfianem i Muhammadem Rianem Ardianto. To będzie trzecie spotkanie przeciwników, a dotychczasowy status wygranych 1:1 wskazuje na wyrównane siły.

Mikst Dejan Ferdinansyah, Gloria Emanuelle Widjaja nie dał rady przeciwstawić się obrońcom zeszłorocznego tytułu, wicemistrzom olimpijskim Zheng Si Wei, Huang Ya Qiong (Chiny, fot. 6), zaś obecni mistrzowie świata Dechapol Puavaranukroh, Sapsiree Taerattanachai ulegli wicemistrzom świata, Japończykom Yuta Watanabe, Arisa Higashino.

Zob. też:
Miłe złego początki?
Koreańczycy wstrząsnęli chińską parą mieszaną
Tuzin deblistów Indonezji w 1/8 finału
Inauguracja Super 1000 w Malezji.

Otwarte mistrzostwa Malezji w badmintonie. Petronas Malaysia Open 2023. 10-15 stycznia 2023. Kuala Lumpur (Malezja). Axiata Arena (Stadium Putra Bukit Jalil). Turniej z serii BWF HSBC World Tour Super 1000. Pula nagród: 1,25 mln dol. Wyniki  w serwisie tournamentsoftware.com.Livestreaming na BWF-YOUTUBE.

Fot. Yves Lacroix, Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (live)

ap

© BadmintonZone.pl | zaloguj