2023-01-10, Kuala Lumpur
Inauguracja Super 1000 w Malezji
Już w pierwszym dniu otwartych mistrzostw Malezji w badmintonie, które awansowały własnie do rangi badmintonowego "Wielkiego Szlema" (HSBC BWF World Tour Super 1000) i dysponują bezprecedensową w Malezji pulą 1,25 miliona dolarów, doszło do bezpośrednich starć gigantów.

Dość powiedziec, że rozstawieni z numerem jeden byli mistrzowie świata, Takuro Hoki i Yugo Kobayashi (Japonia) 
musieli od razu zmierzyć się z mistrzami olimpijskimi z Tokio, Tajwańczykami Lee Yangiem i Wang Chi-Linem (fot. 1-2, 4). Nie skończyło się to dla Japończyków (fot. 3) dobrze, gdy już przy drugiej lotce meczowej dla olimpijskich czempionów Wang Chi-Lin wbił potężnego "gwoździa" w matę obok bezradnych turniejowych jedynek gry podwójnej mężczyzn. 21:13 21:15 to prawdziwy pogrom i sygnał, że złoci medaliści igrzysk jeszcze mogą zarządzić w czołówce po okresie posuchy.

Ten hit debla męskiego był deserem dla publiczności po wielu innych nietuzinkowych konfrontacjach. 
Choć akurat miejscowi zawiedli się przeogromnie na robiącym od dłuższego czasu furorę swoim deblu żeńskim Pearly Tan, Thinaah Muralitharan (6. BWF). Malezyjki uległy wysoko na własnym terenie siostrom Gabrieli i Stefani Stojewym (Bułgaria, 14. BWF) 19:21 14:21.

Pierwszy dzień był marny dla Chin (wygrała tylko jedna singlistka) i znakomity dla Indonezji. Przegrał jedynie mikst Rinov Rivaldy, Pitha Haningtyas Mentari, któremu Francuzi Thom Gicquel i Delphine Delrue (fot. 5) zrewanżowali się za fatalną porażkę na grudniowych finałach cyklu World Tour, 
gdzie przegrali trzeciego seta 22:24.

Tak oto Indonezyjczycy Mohammad Ahsan i Hendra Setiawan dali odpór młodszej fali chińskiej w osobach He Ji Tinga i Zhou Hao Donga (19:21 21:8 21:13). Rosnąca w siłę Indonezyjka Gregoria Mariska Tunjung (15. BWF, fot. 6) po raz pierwszy w życiu pokonała Chinkę He Bing Jiao (5. BWF), i to w przekonującym stylu: 21:11 21:17.

Odpadli dwaj chińscy singliści (trzech jednak jeszcze nie grało), 
w tym Shi Yu Qi, który nie przetrzymał solidnego Tajwańczyka Chou Tien Chena: 23:21 22:24 18:21.

Zwróćmy jeszcze uwagę na błysk w wykonaniu Dunki Mii Blichfeldt (31. BWF), która wyeliminowała znacznie wyżej notowaną Koreankę Kim Ga Eun (20. BWF) 21:19 21:7. Duńczycy grali ze zmiennym szczęściem, a w singlu, rozstawiony z numerem jeden dominator światowych rozgrywek, Viktor Axelsen, wyeliminował w trzech setach swego rodaka Rasmusa Gemkego.

W środę zostaną rozegrane pozostałe spotkania 1/16 finału.

Otwarte mistrzostwa Malezji w badmintonie. Petronas Malaysia Open 2023. 10-15 stycznia 2023. Kuala Lumpur (Malezja). Axiata Arena (Stadium Putra Bukit Jalil). Turniej z serii BWF HSBC World Tour Super 1000. Pula nagród: 1,25 mln dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Livestreaming na BWF-YOUTUBE.

Fot. Erika Sawauchi, Yves Lacroix © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj