2022-08-02, Birmingham
Buty szczęśliwe dla "pożyczkodawców"
Malezja odzyskała mistrzowski tytuł Igrzysk Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games) w konkurencji badmintonowych drużyn mieszanych, który utraciła cztery lata temu po porażce w finale przeciwko Indiom.

Malezyjczycy pałali żądzą rewanżu, ale niepokój tamtejszych kibiców wzbudziła odmowa startu w tej imprezie gwiazdy gry pojedynczej mężczyzn Lee Zii Jia, który postanowił skupić się na przygotowaniu do indywidualnych mistrzostw świata. W tej sytuacji musiano w singlu liczyć na 22-letniego Ng Tze Yonga (fot. 1) ustępującego znacznie osiągnięciami starszemu o dwa lata Zii Jia. Malezyjczycy pogodzili się w efekcie z marzeniami o wygranej w męskim singlu w turnieju indywidualnym, ale wciąż liczyli na złoto w rozgrywanej wcześniej drużynówce, gdzie nawet przegrana singlisty nie przekreślała szansy na sukces zespołu.

Malezyjczycy przeszli jak burza przez turniej do samego finału, nie przegrywając żadnego pojedynku. Rywalami w decydującej konfrontacji byli zgodnie z przewidywaniami badmintoniści i badmintonistki Indii. Jednak w singlu mężczyzn na finał w drużynie Indii nie wyszedł brązowy medalista mistrzostw świata Lakshya Sen, który poprzedniego dnia w półfinale przeciwko Singapurowi przekonująco ograł aktualnego mistrza świata Loh Kean Yewa 21:18 21:15. Zamiast niego kibice zobaczyli aktualnego wicemistrza świata Srikantha Kidambiego, który był cztery lata temu bohaterem finału przeciwko Malezji, pokonując legendarnego Lee Chong Wei'a. Zarówno Lakshya Sen, jak Srikanth Kidambi mieli w tym momencie pozytywny (2:0) bilans head-to-head przeciw wystawionemu przez Malezję Ng Tze Yongowi. Kidambi wygrał z nim dwa razy w tym roku bez straty seta.

Finał rozpoczął się od bardzo ważnego debla mężczyzn, w którym tryumfowali Malezyjczycy, co zapewniło im świetną pozycję wyjściową. Indie wyrównały po planowym zwycięstwie singlistki Pusarli Sindhu nad Goh Jin Wei. Przełom w meczu nastąpił po nieoczekiwanej wygranej Ng Tze Yonga (w rankingu światowym awansował właśnie tego samego dnia z 44. na 42. miejsce) nad Kidambim (spadł z 11. na 13.). W deblu kobiet faworytkami były zdecydowanie Malezyjki i nie zawiodły, co dało końcowe zwycięstwo Malezji 3:1.

Wcześniej rozegrano spotkanie o brąz, w którym Singapur pokonał Anglię 3:0. Mecz nie był wcale jednostronny, podobnie zresztą jak analogiczna konfrontacja cztery lata temu pomiędzy tymi samymi drużynami zakończona wygraną Anglii 3:0. W pierwszych dwóch grach aż trzy sety zakończyły się wynikiem 25:23, a angielski singlista Toby Penty uległ mistrzowi świata Loh Kean Yewowi po obronieniu czterech meczboli w trzeciej partii pojedynku.

W trakcie turnieju drużynowego doszło do nietypowej sytuacji. Podczas meczu w fazie grupowej pomiędzy Malezją a Jamajką reprezentujący tę ostatnią Samuel Ricketts, grając przeciwko późniejszemu bohaterowi finału, Ng Tze Yongowi, otrzymał pomoc od... trenera przeciwnika, Indonezyjczyka Hendrawana (fot. 2), który pożyczył mu swoje buty, gdy obuwie Jamajczyka uległo uszkodzeniu. Przydały się zresztą jeszcze i w deblu. Wielkoduszna pomoc głównego coacha singlistów Malezji nie uratowała oczywiście Jamajki od porażki z badmintonową potęgą 0:5. A szlachetnego Hendrawana pamiętamy głównie ze zwycięskich dla niego mistrzostw świata w Sewilii (2001) i wicemistrzostwa na igrzyskach olimpijskich w Sydney (2000).

Na igrzyskach zostanie jeszcze rozegrany turniej indywidualny.

Wynik finału (2.08.2022)
Malezja — Indie 3:1
Teng Fong Aaron CHIA, SOH Wooi Yik — Satwik Sairaj RANKIREDDY, Chirag Chandrashekhar SHETTY 21:18 21:15; GOH Jin Wei — Venkata Sindhu PUSARLA 20:22 17:21; NG Tze Yong — Srikanth Nammalwar KIDAMBI 21:19 6:21 21:16; Koong Le Pearly TAN, THINAAH Muralitharan — Treesa JOLLY, Gayatri Gopichand PULLELA 21:18 21:17; TAN Kian Meng, LAI Pei Jing — Satwik Sairaj RANKIREDDY, Machimanda PONNAPPA — nie rozgrywano.

Wynik meczu o brązowy meda (2.08.2022)
Singapur — Anglia 3:0
HEE Yong Kai Terry, TAN Jessica Wei Han — Ben LANE, Lauren SMITH 21:17 25:23; LOH Kean Yew — Toby PENTY 23:25 21:11 25:23; YEO Jia Min — Freya REDFEARN 21:18 21:14; Yong Kai Terry HEE, Andy Jun Liang KWEK — Marcus ELLIS, Ben LANE oraz Yujia JIN, WONG Jia Ying Crystal — Chloe BIRCH, Lauren SMITH — nie rozgrywano.

22. Igrzyska Wspólnoty Narodów (XXII Commonwealth Games), 29 lipca — 15 sierpnia 2022 (29.07-2.08 turniej drużynowy, 3-8.08 turniej indywidualny), Birmingham (Anglia, Wielka Brytania). National Exhibition Centre. Wyniki na stronie igrzysk.

Fot. Erika Sawauchi, Raphael Sachetat © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj