2025-04-24, Warszawa
Warszawskie preludium do Dni Solibadu
BadmintonZone.pl już nie po raz pierwszy wzywa do wsparcia działań charytatywnego stowarzyszenia non-profit Solibad (nazwa to akronim od wyrazów solidarność i badminton), które prowadzi obecnie programy w 12 krajach. Każda wpłata na konto Solibadu jest ważna: czy to będą choćby 2 euro, co zapewni wyżywienie na 1 dzień dla 2 dzieci na Madagaskarze, czy np. 60 euro, na zestaw solarny do zasilania elektrycznością chaty w Ugandzie.

Dla łatwiejszych wpłat z Polski Solibad uruchomił specjalny link
Transfer może — w zależności od woli donatora — być w całości skierowany na konto stowarzyszenia, bez kosztów przelewu. Dodajmy, że Solibad kładzie nacisk na to, by pomoc wykorzystano trafnie i skutecznie na poprawę jakości życia docelowych grup ludności. Kluczowe jest również to, że zebrane fundusze idą w całości na rzecz projektów. Koszty administracyjne są redukowane do minimum i odliczane od zysków generowanych przez sprzedaż stowarzyszenia. Darowizny zaś w 100 proc. trafiają na pomoc ludziom na miejscu.

Jeśli mowa o samym tylko Madagaskarze, to Solibad przesyła zebrane fundusze na realizację pomocy najbardziej jej potrzebującym dzieciom. Począwszy od pomocy medycznej, poprzez rehabilitację, zajęcia edukacyjne i sportowe. 
Badminton odgrywa tutaj kluczową rolę, również w aktywizacji dzieci osadzonych w więzieniach, które często są karane za kradzież jedzenia, aby przeżyć... Stowarzyszenie wspiera rodziny żyjące w trudnych warunkach, w szczególności samotne matki żyjące na ulicy z małymi dziećmi. Utworzono programy integracji społeczno-zawodowej, aby zaoferować im szkolenie i wsparcie na drodze do samowystarczalności.

Duża część funduszy przesłanych przez Solibad jest też przeznaczona na projekt kompleksu sportowego, który będzie gościć kilka dyscyplin, w tym rugby, piłkę nożną, badmintona, szermierkę, pływanie i wspinaczkę. Zapewni uporządkowane i przyjazne środowisko dla 
dzieci ulicy, umożliwiając im nie tylko uprawianie sportu, ale także wyobrażenie sobie przyszłości na zaawansowanych kierunkach studiów.

Pozostała część funduszy przesłanych przez Solibad jest inwestowana w cotygodniowe nocne patrole, podczas których dzieciom oferuje się niezbędne do rozwoju zajęcia fizyczne (a później część z nich będzie mogła skorzystać ze wspomnianego kompleksu sportowego), a także ciepłe posiłki. Zespół medyczny opiekuje się chorymi dziećmi i dostarcza im niezbędnych leków.

Podobnie dzieje się w innych krajach objętych działaniami Solibadu. Na przykład sieroty w Rwandzie korzystają z lekcji badmintona i otrzymują edukacyjne wyprawki szkolne.

Inicjatywy i wkład Solibadu, który zebrał w ciągu 15 lat ponad 850 tys. euro (25 programów w 16 krajach skorzystało ze wsparcia Solibadu, a jego działania na miejscu objęły blisko 6000 dzieci) są od wielu lat cenione w światowej społeczności badmintonowej. Ambasadorzy Solibadu to twarze badmintona wielu krajów, Wśród obecnych lub honorowych ambasadorów Solibadu nie zabrakło mistrzów olimpijskich, takich jak: Tony Gunawan (Indonezja/USA), Taufik Hidayat (fot. 2, Indonezja), Lee Yong Dae (fot. 3, Korea), Carolina Marin (fot. 4-5, Hiszpania) i Greysia Polii (fot. 6, Indonezja). Z okazji do wsparcia akcji Solibadu skorzystali także m.in. obecny (właśnie kończy swoje przewodnictwo) prezes BWF i złoty medalista olimpijski Poul-Erik Høyer (Dania), złoty medalista olimpijski
Rexy Mainaky (fot. 7, Indonezja) oraz słynny Peter Gade (fot. 2-3, 8-9; Dania) czy — z młodego pokolenia — Alex Lanier (fot. 10, Francja). Obecnymi ambasadorami krajowymi są liczni badmintoniści i parabadmintoniści oraz inne osoby ze świata badmintona. Światową ambasadorką i patronką przedsięwzięcia jest od początku Francuzka Pi Hongyan (fot. 3, 9), która zakończyła karierę zawodniczą w 2012 roku, a przedtem zdobyła wicemistrzostwo Europy i brązowy medal mistrzostw świata. Honorowym ambasadorem Solibadu jest Adam Cwalina (fot. 11), a w akcjach Solibad Days w Polsce (odbywały się głównie w Warszawie, ale także w Białymstoku) uczestniczyli oprócz niego także inni olimpijczycy, m.in. Nadia Zięba (fot. 11), Robert Mateusiak, Przemek Wacha (fot. 11).

Okazją do przypomnienia idei Solibadu są nadchodzące Solibad Days. Preludium do Dni Solibadu będzie w Warszawie w sobotę 26 kwietnia 2025 r. nasza akcja pod nazwą Solidarny Badminton podczas dostępnej także dla Was 12. ogólnopolskiej konferencji Koderek, której założeniem jest międzypokoleniowa wymiana doświadczeń, 
szukanie dróg sprostania wyzwaniom współczesnego świata poprzez aktywizację i sprawczość młodego pokolenia. W ramach tego wielkiego przedsięwzięcia ponad 150 prelegentów i trenerów przygotowało ponad 140 godzin zajęć (prelekcji, warsztatów, pokazów). Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji na stronie konferencji! Zapraszamy wszystkich również w godz. 11-14 na badmintona (w sali gimnastycznej wymagana zmiana obuwia na sportowe). Miejscem naszego spotkania jest Szkoła Podstawowa nr 361 im. Papcia Chmiela, ul. Ruskowy Bród 19.


Zob. też:
Solibad zaprasza do wielkiej aukcji gwiazd badmintona
W rytmie Solibadu na Wawelskiej
Badminton bez granic

Na fot. 5 także między innymi Fernando Rivas Corral (Hiszpania) i Freek Cox (Holandia).
Na fot. 9 także Qi Xuefei (Francja) i Marc Zwiebler (Niemcy).
Na fot. 11 także między innymi Hubert Pączek i Dariusz Zięba.


Solibad Day. Solidarny Badminton na konferencji Koderek. 26 kwietnia 2025. Warszawa. Szkoła Podstawowa nr 361 im. Papcia Chmiela, ul. Ruskowy Bród 19. Strona konferencji KoderekLink do wpłat na akcje Solibadu.

Fot.: Raphael Sachetat, Yves Lacroix, Yohan Nonotte, Chjara Fumaroli © Badminton Photo.com & Katarzyna Kowalewska, BadmintonZone.pl (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj