2024-12-01, Hangzhou
Antonsen, Dąbczyńska i 2,5 mln dol.
W tym tygodniu ukazał się ranking Światowej Federacji Badmintona (Badminton World Federation — BWF) datowany na 26 listopada (48. tydzień).
Na pierwszy rzut oka nie przynosi on rewolucyjnych zmian, gdy spojrzeć na pozycje liderów. Wprawdzie o dwa miejsca w dół spadli z pierwszego miejsca mistrzowie olimpijscy z Paryża, Zheng Si Wei i Huang Ya Qiong (Chiny), a na miejsca liderów i wiceliderów wskoczyli kolejni Chińczycy, Feng Yan Zhe, Huang Dong Ping (fot. 1) oraz Jiang Zhen Bang, Wei Ya Xin. Ale czempioni igrzysk w Paryżu od czasu tego wspaniałego tryumfu nie startowali, a ich pożegnalny występ mamy nadzieję wkrótce obejrzeć na HSBC BWF World Tour Finals w Hangzhou. Pożegnalny, bo Zheng zakomunikował już o zakończeniu swojej międzynarodowej kariery badmintonowej z powodu obowiązków rodzinnych.

Inni liderzy rankingu BWF nadal przewodzą w tym zestawieniu. Jednak do bardzo ciekawej zamiany doszło na pozycji wicelidera rankingu w grze pojedynczej mężczyzn. Na turnieju Li-Ning China Masters 2024, który zakończył się tydzień temu w Shenzhen, Duńczyk Anders Antonsen (fot. 2) pokonał w półfinale swojego rodaka Viktora Axelsena, a w finale Indonezyjczyka Jonatana Christie. I teraz Antonsen zepchnął Axelsena z pozycji wicelidera listy światowej na trzecie miejsce.

Antonsen również zajął pierwsze miejsce w rankingu cyklu HSBC BWF World Tour i może odegrać dużą rolę na wspomnianym wyżej turnieju finałowym w Hangzhou, gdzie do podziału będzie duża jak na standardy badmintonowe kwota 2,5 miliona dolarów.

Obserwujemy także rankingi naszych badmintonistów i tu ostatnio wyróżnia się w singlu Wiktoria Dąbczyńska (fot. 3). We wspomnianym zestawieniu z 26 listopada odnotowała awans o osiem miejsc, na 111. pozycję. Jej najnowszym sukcesem był półfinał w Bahrajnie na Bahrain International Series II 2024, gdzie pokonała Sreeyukthę Sreejith Parol (Zjednoczone Emiraty Arabskie) 21:18 21:9 oraz Katrin Neudolt (Austria) 5:1 (rezygnacja). W półfinale przegrała z późniejszą tryumfatorką, Nanami Someyą (Japonia) 9:21 13:21. Dodajmy, że Dąbczyńska nie próżnowała również w grze podwójnej, gdzie dotarła do półfinału w parze z Natalią Slobodovą (Słowacja), ale słynne siostry Stefani i Gabriela Stojewe (Bułgaria) okazały się bezlitosne wobec polsko-słowackiej pary (21:9 21:8).

Tydzień wcześniej Dąbczyńska w bliźniaczym turnieju, też w Manamie w Bahrajnie (Bahrain International Series 2024), dotarła w singlu do ćwierćfinału po zwycięstwie nad Sakshi Kurbkhelgi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) w 1/8 finału 21:9 21:15. Drogę do półfinału zablokowała Polce Prerana N. Shet (Indie) — 21:17 21:14.

Jednak to nie sukcesy w Bahrajnie przyniosły najwięcej punktów Dąbczyńskiej. Znacznie bardziej obłowiła się wcześniej na Korea Masters w Iksanie, gdzie walkowerem awansowała do najlepszej szesnastki (zob. Pogromczyni Dąbczyńskiej zagra w finale Korea Masters).

Dąbczyńska jest już blisko pierwszej setki listy światowej w singlu. W owej setce mamy w tym momencie dwie pary w deblu kobiet (Paulina Hankiewicz, Kornelia Marczak — 73 oraz Anastasia Khomich i Daria Zimnol — 81) i jedną w deblu mężczyzn (Robert Cybulski, Szymon Ślepecki — 95).

Finały cyklu HSBC BWF World Tour w badmintonie. HSBC BWF World Tour Finals 2024. 11-15 grudnia 2024. Hangzhou (Chiny). Pula nagród: 2,5 mln dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Goh Ean Jie © BadmintonPhoto.com; © Janusz Rudziński (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj