2024-08-05, Paryż
Axelsen podążył śladami Lin Dana
Wyraźne zwycięstwa finałowe Duńczyka Viktora Axelsena (fot. 1-3) i Koreanki An Se Young (fot. 4) zakończyły turniej badmintona na igrzyskach olimpijskich Paris 2024.

Rozegrano także jeden pojedynek o trzecie miejsce. Brązowy medal wywalczył Malezyjczyk Lee Zii Jia. Kobiety nie grały o trzecie miejsce, bo Hiszpankę Carolinę Marin wyeliminowała w półfinale dotkliwa kontuzja. Bez gry brązowy medal przypadł pokonanej w półfinale przez An Se Young Indonezyjce Gregorii Marisce Tunjung (fot. 4).

Axelsen
 w finale przeciwko aktualnemu mistrzowi świata, Tajlandczykowi Kunlavutowi Vitidsarnowi (fot. 2), zagrał na swoim najwyższym poziomie. Właściwie stanowił na korcie swego rodzaju nietykalną zaporę dla zagrań Vitidsarna, który nie miał recepty na przejęcie inicjatywy. Duńczyk popełniał w przeciwieństwie do rywala niewymuszone błędy w jedynie minimalnym wymiarze i chętnie oraz skutecznie przechodził do miażdżących kontrataków.

Vitidsarn zdawał się być w połowie zniechęcony dominacją Axelsena, a w drugiej usatysfakcjonowany zdobyciem pierwszego medalu dla swojej ojczyzny na tych igrzyskach. Nawiasem mówiąc, Axelsen wywalczył w Paryżu pierwszy złoty medal dla Danii, też biorąc pod uwagę wszystkie dyscypliny sportu 
(srebro Dania zdobyła wcześniej w jeździectwie).

Tajlandczyk mógł opierać swe nadzieje na tym, że poprzedni pojedynek z Duńczykiem (na turnieju w Indiach w 2023 roku) wygrał (w trzech setach). Oraz na swojej dobrej formie, dzięki której dotarł do finału. Jednak pozostałe sześć ich pojedynków wygrał Axelsen, i to z przygniatającą przewagą. W tym bardziej miarodajny niż Indie finał mistrzostw świata w 2022 roku. Rzeczywistość okazała się dość okrutna, bo Axelsen nie wykazywał już słabości widocznych w niedzielnym finale przeciwko Lakshyi Senowi z Indii i albo niszczył Vitidsarna, zwłaszcza potężnymi smeczami, albo kontynuował cierpliwie wymianę do momentu niewymuszonego błędu Tajlandczyka.

Zwycięstwo 
Axelsena umieszcza go w statystykach historii olimpijskiego badmintona na równi z Chińczykiem Lin Danem (fot. 5), który również dwa razy zdobył złoty medal w grze pojedynczej mężczyzn.

Poniedziałkowe zawody badmintona rozpoczęły się od finału singla pań, gdzie faworytka, Koreanka An Se Young, rozprawiła się bezdyskusyjnie z — jak się wydaje nieco przypadkową (nic jej nie ujmując) finalistką — Chinką He Bing Jiao (fot. 4), która przegrywała wyraźnie półfinał z Hiszpanką Caroliną Marin, gdy ta doznała fatalnego urazu. Chinka podpatrzyła niektóre sytuacje z półfinału rywalki i zdołała czasem powtórzyć zagrania dające punkty, ale to było za mało, by nawiązać wyrównaną walkę. 22-letnia Koreanka, wygrywając igrzyska, tym samym przypomniała 
nam o poprzednim takim sukcesie olimpijskim badmintonistki z Korei. W Atlancie (1996) złoty medal zdobyła Bang Soo Hyun.

Pomiędzy oboma finałami rozegrano spotkanie o brązowy medal w singlu mężczyzn (Lee Zii Jia kontra Lakshya Sen — fot. 6) i ten właśnie pojedynek, teoretycznie i nominalnie pozostający w cieniu sąsiednich, przyćmił je pod względem wizualnym. Stało się tak głównie dzięki bardziej wyrównanemu jego przebiegowi oraz efektownym poczynaniom obu badmintonistom. Można polecić na przykład obejrzenie porywającej wymiany w trzecim secie, po której ósmy punkt przypadł Lee Zii Jia. Szkoda, że wówczas Sen źle ocenił tor lotu lotki zagranej przez Malezyjczyka i przedwcześnie zakończył wymianę, rezygnując z uderzenia nad linią końcową. Wkrótce potem nastapiła przerwa w połowie trzeciej 
partii i można było słyszeć poradę z ust indyjskiego trenera, który zachęcał swojego podopiecznego, wskazując, że nie ma nic do stracenia. Bo wówczas Sen, który ładnie wygrał pierwszą partię, a potem stracił drugą, przegrywał w trzeciej 6:11. Sen potem niewiele już zdziałał, ale na jego usprawiedliwienie przemawia dekoncentrująca krwawiąca rana łokcia, którą trzeba było zabandażować (fot. 8).

Porażka Sena oznacza, że Indie pozostały w badmintonie na tych igrzyskach bez medalu.  22-letni Hindus nie zdołał też zapisać się w historii indyjskiego badmintona, zdobywając brązowy medal na igrzyskach olimpijskich i pójść w ślady Pusarli Venkaty Sindhu i Sainy Nehwal, którym taka sztuka się udała (Sindhu zdobyła zresztą również srebrny). 
W Paryżu zresztą liczono zapewne bardziej na medal dla Indii w grze podwójnej mężczyzn niż w pojedynczej. Jednak świetlane perspektywy dla bardzo młodego Sena pozostają w mocy. Choćby sam Axelsen uważa Sena za poważnego kandydata do złota na następnych igrzyskach — w Los Angeles.

W klasyfikacji medalowej badmintona w Paryżu pierwszeństwo należy do Chin, druga jest Korea, trzecie ex aequo Dania i Tajwan.

Wynik finału w grze pojedynczej mężczyzn (5.08.2024)
Viktor AXELSEN (Dania, 2) - Kunlavut VITIDSARN (Tajlandia, 8) 21:11 21:11 (0:52).
Wynik finału w grze pojedynczej kobiet (5.08.2024)
AN Se Young (Korea, 1) - HE Bing Jiao (Chiny, 6) 21:13 21:16 (0:51).
Wynik meczu o 3. miejsce w grze pojedynczej mężczyzn (5.08.2024)
LEE Zii Jia (Malezja, 7) — Lakshya SEN (Indie) 13:21 21:16 21:11 (1:12).

Podział medali w badmintonie na IO w Paryżu
1. Chiny, 2 złote, 3 srebrne, 0 brązowych
2. Korea, 1 — 1 — 0
3.-4. Dania 1 — 0 — 0
Tajwan, 1 — 0 — 0
5. Tajlandia, 0 — 1 — 0
6.-7. Japonia, 0 — 0 — 2
Malezja, 0 — 0 — 2
8. Indonezja, 0 — 0 — 1.

Zob. też:
Starzy-nowi mistrzowie IO w męskim deblu
Co się nie udało w Tokio, nadrobiły w Paryżu
Złoto dla Chin w mikście i deblu pań, ale...
Przewidywalna dominacja Azji
Popov i Sen załamali kibiców Indonezji
Dunki i Bułgarki w grze o półfinały
Duńczycy lubią poniedziałek
Bez Facebooka lepsze wyniki?
Na igrzyskach w Paryżu ruszył turniej badmintona
Mathias Christiansen wycofuje się z igrzysk olimpijskich
Gwiezdne wojny w grupie D

Igrzyska
XXXIII Olimpiady w Paryżu 2024. Turniej badmintona. Olympic Games Paris 2024 (Badminton). 27 lipca — 5 sierpnia 2024. Paryż (Francja). Arena Porte de la Chapelle (Adidas Arena). Zawody kategorii BWF Major Events: Grade 1 — Individual Tournaments. Losowanie na stronie BWF. Losowanie na YouTubeSerwis tournamentsoftware.comWyniki pierwszego dnia w serwisie igrzysk.

Fot. Yohan Nonotte, Mikael Ropars © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj