2022-06-11, Cetniewo (Władysławowo)
Mistrzostwa Polski Seniorów w Cetniewie
261 osób wystartowało w 43. Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorów. Jak co roku na mistrzostwach nie zabrakło "nazwisk", pasjonujących pojedynków. Z reguły wygrywali faworyci, ale nie zabrakło też kilku niespodzianek.

Pisanie tego artykułu chciałabym zacząć od nieco mniej przyjemnej strony tych mistrzostw. Niewiele brakowało bowiem, żeby turniej się w ogóle nie odbył. Główny organizator tego przedsięwzięcia nie podjął się zapowiedzianej organizacji i cały jej ciężar spoczął na barkach Roberta Kowalskiego z Pucka, 
który z założenia miał być tylko pomagającym w organizacji. Zabrakło więc niektórych rozwiązań, do których byliśmy przyzwyczajeni, tj. np. wyników na żywo, relacji na żywo na YouTube. Mimo niedogodności udało się jednak sprawnie przeprowadzić turniej, bez większych opóźnień, a hala była przez te trzy dni perfekcyjnie przygotowana.

Jeśli mistrzostwa Polski to oczywiście i sportowo nie mogło zabraknąć emocji.

W singlu pań kategorii 25+ mieliśmy wyjątkowo piękny finał. Klubowe koleżanki z Łodzi, Dominika Cygan i Magdalena Okupniak (fot. 1, z podium) potrzebowały aż 52 minut i 3 setów, żeby rozstrzygnąć pojedynek finałowy. Trzeci set zakończył się wynikiem 29:27 dla Dominiki Cygan. Po meczu rywalki wyściskały się serdecznie, leżąc razem na parkiecie. To był naprawdę piękny pojedynek.

W kategorii singla pań 40+ bez niespodzianek. Bez problemu wygrała najwyżej rozstawiona zawodniczka — Dominika Guzik-Płuchowska (fot. 2), która zdobyła także medale: w deblu 40+, złoty-wspólnie z Barbarą Kulanty, oraz w mikście, brązowy z Andrzejem Gaszem (kat. 35+). W mikście tej ostatniej kategorii obronił swój tytuł sprzed roku Rafał Hawel (fot. 3). Tym razem z Joanną Żuk. Do tego tytułu dorzucił także złoto w deblu, w kat 30+ (w parze z Ryszardem Bachusem).

W kategorii panów 30+ nie miał sobie równych Dariusz Janik, który w finale pokonał Macieja Ociepę 21:9, 21:18. Nie udała mu się ta sztuka w deblu, gdyż trafił tam do prawdziwej "grupy śmierci", w której w zasadzie aż trzy najlepsze pary "zasługiwały" na medal. Jednak z tej grupy medal mogła zdobyć tylko jedna para i najlepsi okazali się w niej Jan Rudziński i Michał Suski (fot. 4), którzy potem zdobyli złoty medal, pokonując w finale parę Marcin Danowski, Mateusz Dobroński 21:13, 21:14.

W finale kategorii 35+ mężczyzn zagrali Jakub Janaszek oraz Adam Załęski (na fot. 5 z podium także Michał Zakrzewski i Andrzej Gasz). Niestety przy stanie 19:15 w pierwszym secie Janaszek doznał kontuzji kolana i nie był w stanie dokończyć spotkania. Nie zagrał także z tego powodu w finale debla. Zdrowia życzymy.

W deblu mężczyzn 40+ doszło do dość ciekawej sytuacji. Po spektakularnym zwycięstwie pary Łukasz Szmel, Mariusz Pakulski nad Rafałem Kasprówem i Robertem Kowalczykiem wydawać się mogło, że już nic nie jest w stanie stanąć na przeszkodzie tej parze, żeby wyjść z grupy i zdobyć medal. Para ta jednak przegrała z deblem Sławomir Hetmański, Artur Pupin i przed ostatnią rundą w tej grupie para Kasprów, Kowalczyk wiedziała, że żeby wyjść z grupy, to przeciwnicy nie mogą zdobyć więcej niż 17 pkt. I tyle właśnie zdobyli. Kasprów i Kowalczyk (fot. 6) wykorzystali potem swoją szansę, bo to oni zostali właśnie mistrzami Polski w kat. 40+.

W mikście tej kategorii triumfowała nieoczekiwanie para Sławomir Hetmański, Magdalena Kojder (fot. 7), która pierwszy raz zagrała razem. W finale pokonali mistrzów Polski z 2020 roku, Adama Kosza i Monikę Bieńkowską 21:18, 21:19. Monika Bieńkowska także w deblu zdobyła srebny medal w kat. 35, wspólnie z Urszulą Zielińską. Najlepsze w 35+ okazały się olsztynianki Krystyna Polakowska i Karolina Żeromska, które dominowały przez cały sezon w tej kategorii.

W deblu 45+ również mieliśmy małe niespodzianki. Tytuł mistrzyń Polski powędrował do Barbary Jaskólskiej i Danuty Korbel. Prawdziwą niespodziankę sprawiły jednak debiutantki Małgorzata Szpakowska i Anna Staniszewska, które zapewniły sobie srebrny medal, pokonując rutynowane Annę Białasiewicz i Dorotę Danielak 21:18, 21:18.

W deblu pań 50+ nie wykorzystały swojej szansy Maria Brzeźnicka i Ewa Młynarska, które prowadziły wysoko w trzecim secie przeciwko Dorocie Grzejdak i Magdalenie Kobie. Mecz jednak przegrały. Niesmak pozostał natomiast po ostatniej lotce, kiedy zawodniczki nie były zgodne, czy było boisko czy aut. Niepisana zasada mówi, żeby powtórzyć punkt w takiej sytuacji... jednak to przychodzi niezwykle trudno naszej utytułowanej Dorocie Grzejdak. Szkoda, że w taki sposób przyszło jej zdobyć kolejny tytuł mistrzyni Polski, bo pewne zachowania nie przystoją jednak. Ostatni set zakończył się zatem na korzyść pary Koba, Grzejdak 23:21.

W mikście tej kategorii wiekowej najlepsza okazała się para Barbara Kulanty, Maciej Piekło, która wygrała całe zawody bez straty seta, w finale pokonując Dorotę Grzejdak i Marka Gałczyńskiego 21:14, 21:17.

Ciekawe mecze toczyły się także w wyższych kategoriach. Najbardziej zacięty był finał debla mężczyzn w kategorii 60+. Para Maciej Bysikiewicz, Janusz Nawrocki (fot. 8) pokonała w trzech setach Mirosława Mordasiewicza i Marka Szcześniewskiego 21:19, 20:22, 21:14. Panowie nie kryli wielkiej radości po tym sukcesie.

W kategorii 70+ mężczyzn też mieliśmy bardzo wyrównany poziom. Wiele meczów w tej grupie było zaciętych, a najlepszy okazał się Jerzy Rybicki. W kat. 75 to już całkowicie popis Pawła Gasza, który po raz kolejny zdominował swoją kategorię, wygrywając i w singlu, i w deblu, w parze z Czesławem Gwiazdą.

Podczas Mistrzostw rozdano także wyróżnienia. Rada Seniorów postanowiła przyznać nagrody w postaci bonów do wykorzystania w Yonex Polska. Nagrody otrzymali medaliści ostatnich mistrzostw świata: Paweł Gasz, Czesław Gwiazda, Dorota Grzejdak, Ewa Młynarska i Dominika Guzik-Płuchowska. Wyróżniono także najstarszego zawodnika i najstarszą zawodniczkę mistrzostw, czyli Leopolda Tukendorfa i Grażynę Bełus. Ostatnia nagroda powędrowała do Piotra Łuszkiewicza, który od lat wspiera środowisko seniorów, mimo że obecnie jest poza Radą Seniorów.

Rada Seniorów zdecydowała też o wykluczeniu z niej Jerzego Szałapskiego. W jego miejsce został powołany zgodnie z regulaminem nowy członek Rady — Łukasz Szmel.

Na Facebooku Badzine Poland można obejrzeć następujące albumy zdjęć z Cetniewa:
1. dzień mistrzostw
4. zakończenie (wręczenie trofeów)


43. Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie. 3-5 czerwca 2022. Cetniewo. Hala Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Cetniewo, Władysławowo, ul. Żeromskiego 52. Losowanie i wyniki w serwisie pzbad.tournamentsofware.com.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (live)

Magdalena Kojder

© BadmintonZone.pl | zaloguj