2022-09-08, Charków
Turnieje odłożone, wojna trwa
Dziś w Charkowie miały rozpocząć się międzynarodowe mistrzostwa Ukrainy w badmintonie (Ukraine International 2022). Turniej — przynajmniej w tym terminie — nie odbędzie się, ma status "odłożony". Powodem nie jest — jak to było w przypadku wielu innych turniejów różnej rangi — pandemia COVID-19, lecz zbrodnicza wojna rozpoczęta przez Rosję, która napadła Ukrainę.

Położony na wschodzie Ukrainy blisko 1,5-milionowy Charków stał się po ataku Rosji rozpoczętym rankiem 24 lutego br. jednym z celów ofensywy agresora. W miasto uderzały rosyjskie rakiety powodując ofiary wśród ludności, a wojska rosyjskie podeszły w pobliże Charkowa. 
Tak się składa, że w ostatnich dniach ukraińska kontrofensywa odrzuciła armię Rosji w tym rejonie. W obwodzie charkowskim dopiero co wyzwolono m.in. miasto Bałaklija.

Atak wojsk rosyjskich przerwał w lutym trwającą w Dnieprze rywalizację w ramach Pucharu Ukrainy. W przeddzień agresji Federacji Rosyjskiej w turnieju zakończono kwalifikacje i rozegrano część turnieju głównego. Nazajutrz do kontynuacji zawodów już oczywiście nie doszło.

Hakerzy rosyjscy zaatakowali równocześnie z armią. Natychmiast po ataku padł internetowy ukraiński serwis badmintonowy http://fbubadminton.org.ua. Dopiero po miesiącach pojawiła się znowu, ale już tylko jako tymczasowe archiwum. Można przeczytać oświadczenia twórców serwisu:
Drodzy zawodnicy, trenerzy i miłośnicy badmintona. Dostawca, który zapewnia hosting naszej strony, został zaatakowany przez rosyjskich hakerów i wyłączony na początku zdradzieckiego ataku na Ukrainę. Po wznowieniu działania i przywróceniu strony część funkcjonalności nie jest już dostępna. Utracono możliwość dalszego wypełniania strony. Włożyłem ponad 11 lat pracy w wypełnianie tej strony treścią. W tym czasie zamieszczono ponad 3 tysiące publikacji, a stronę odwiedziły setki i tysiące osób zainteresowanych naszą dyscypliną sportu. Niestety, biorąc pod uwagę obecny stan rzeczy, nasza strona kończy działalność. Będzie można ją przeglądać do 10 października 2022 roku. Wszystkiego najlepszego dla Was wszystkich i dla naszego ukochanego badmintona.

Aktualne informacje o ukraińskim badmintonie można znaleźć na innej, oficjalnej stronie Ukraińskiej Federacji Badmintona pod adresem: https://ubf.com.ua.


Międzynarodowe mistrzostwa Ukrainy w badmintonie. Ukraine International 2022 (turniej odłożony). 8-11 września 2022. Charków (Ukraina). Lokomotiv Sports Palace. Kategoria: International Series. Pula nagród: 5 tys dol. Serwis TournamentSoftware.com.

Źródło ilustracji: TournamentSofware.com, http://fbubadminton.org.ua, https://ubf.com.ua

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj