2022-09-04, Osaka
Akane nie zawodzi Japonii, Kenta zastępuje Momotę
25-letnia japońska badmintonistka Akane Yamaguchi (fot. 1) wydaje się osiągać przewagę nad swymi znakomitymi konkurentkami w światowej czołówce singla kobiet.
Wprawdzie w zakłóconym pandemią rankingu BWF spadła właśnie minimalnie na drugą pozycję za Tajwankę Tai Tzu Ying mimo zdobycia (a właściwie obronienia) tydzień temu mistrzostwa świata, ale jej wyniki robią coraz większe wrażenie. Dwukrotny (2021, 2022) tytuł mistrzyni świata, a tuż po mistrzostwach w Tokio przekonujący tryumf na otwartych mistrzostwach Japonii (Daihatsu Yonex Japan Open 2022) w Osace, gdzie Akane straciła jedynie po secie w pojedynkach z dwiema najlepszymi Chinkami, w tym mistrzynią olimpijską Chen Yu Fei. 
W finale już był luzik w starciu z niezwykle groźną An Se Young z Korei. To był jedyny niedzielny finał "do jednej bramki".

Zwycięzcą singla mężczyzn w Osace został rodak Yamaguchi — Kenta Nishimoto (fot. 2). Do osiągnięcia pozycji swej koleżanki z reprezentacji mu jeszcze daleko. Na Japan Open nie grał bezkonkurencyjny obecnie Duńczyk Viktor Axelsen, a Nishimoto nie legitymuje się też wynikami na miarę Akane. Mimo to Japończyk zbiera pochwały, bo osiągnął wyraźnie status następcy czy przynajmniej w jakiejś mierze cennego zastępcy wielkiego Kento Momoty. W finale wytrzymał psychicznie niefortunną końcówkę drugiej partii przeciwko Tajwańczykowi Chou Tien Chenowi, by w trzecim secie wykazać dojrzałość taktyczną i przewagę 
wytrzymałościową nad wyżej notowanym rywalem, zwyciężając ostatecznie po ponad 1,5 godziny gry.

Interesujący jest również wynik rywalizacji w deblu mężczyzn. W Osace zwyciężyła "nowa siła" w tej konkurencji. Chińska para Liang Wei Keng, Wang Chang (fot. 3) osiągnęła sukces tej miary już w piątym wspólnym turnieju. Wobec relatywnej słabości chińskich debli męskich w ostatnim okresie (w porównaniu do dawniejszych czasów) Liang i Wang mogą stać się kluczowym punktem w reprezentacji. W finale pokonali Duńczyków, Kima Astrupa i Andersa Skaarupa Rasmussena.

Debla kobiet rozegrano na początku finałów, niejako na rozgrzewkę, i był on długi i  monotonny. Grały ze sobą dwie pary koreańskie, a wymiany były tak długie, że rozegranie dwóch setów zajęło zawodniczkom ponad 1,5 godziny.  Wygrały Jeong Na Eun i Kim Hye Jeong, srebro dla Baek Ha NaLee Yu Lim (fot. 4).

W finale gry mieszanej para gospodarzy, Yuta Watanabe i Arisa Higashino, znowu — tak jak w finale światowego czempionatu tydzień wcześniej w Tokio — nie potrafiła w pełni usatysfakcjonować własnej publiczności. Tym razem zwycięstwo leżało wyraźnie w zasięgu ręki, ale Japończycy zawiedli w drugim i trzecim secie, przegrywając z byłymi mistrzami świata, tajlandzką parą Dechapol Puavaranukroh, Sapsiree Taerattanachai (fot. 5).


Wyniki finałów (4.09.2022)
Singel mężczyzn
Kenta NISHIMOTO - CHOU Tien Chen (Tajpej, 4) 21:19 21:23 21:17 (1:32).
Singel kobiet
Akane YAMAGUCHI (Japonia, 1) — AN Se Young (Korea, 3) 21:9 21:15 (0:38).
Debel mężczyzn
LIANG Wei Keng, WANG Chang (Chiny) - Kim ASTRUP, Anders Skaarup RASMUSSEN (Dania, 7) 21:18 13:21 21:17 (1:01).
Debel kobiet
JEONG Na Eun, KIM Hye Jeong (Korea) - BAEK Ha Na, LEE Yu Lim (Korea) 23:21 28:26 (1:34).
Mikst
Dechapol PUAVARANUKROH, Sapsiree TAERATTANACHAI (Tajlandia, 2) — Yuta WATANABE, Arisa HIGASHINO (Japonia, 3) 16:21 23:21 21:18 (1:12).

Zob. też:
Niedobitki z Chin sprawdzą w finale Duńczyków
Kibice w Indonezji i Malezji bez powodów do radości
Angielscy pogromcy czempionów
Czy Momota się podniesie?
Dzień konia 36-latków.

Otwarte mistrzostwa Japonii w badmintonie. Daihatsu Yonex Japan Open 2022, 30 sierpnia — 4 września 2022, Osaka (Japonia). Maruzen Intec Arena Osaka. Turniej z cyklu BWF HSBC World Tour Super 750. Pula nagród: 750 tys. dolZobacz wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj