2022-09-02, Osaka
Kibice w Indonezji i Malezji bez powodów do radości
W ćwierćfinałach otwartych mistrzostw Japonii w badmintonie (Daihatsu Yonex Japan Open 2022) nie doszło do wielkich sensacji. Jednym ze spotkań przykuwających uwagę było starcie mistrzyń świata, Chinek Chen Qing Chen i Jia Yi Fan (fot. 1), z deblem indonezyjskim Apriyani Rahayu, Siti Fadia Silva Ramadhanti. Był to połowiczny rewanż za zeszłoroczny finał igrzysk olimpijskich w Tokio. Połowiczny, bo wtedy Chinki przegrały z Rahayu grającą z inna partnerką (Greysia Polii).

Teraz Chen i Jia wygrały 24:26 21:16 21:14 i w półfinale będą mieć do czynienia z jedną z trzech medalowych par koreańskich — bo tylko Koreanki pozostały w rywalizacji z Chinkami. Odpadła w piatek między innymi ostatnia para japońska, Mayu Matsumoto, Wakana Nagahara, wyeliminowana przez Baek Ha Na, Lee Yu Lim 21:17 21:17.

Porażka  Rahayu i Ramadhanti z chińskimi mistrzyniami świata nie stanowi niespodzianki, ale złożyła się na klęskę całej ekipy, która w Osace nie zdobędzie żadnego medalu. W piątek chyba najbardziej bolesnym doświadczeniem indonezyjskich kibiców była przegrana ostatniego debla męskiego, Fajar Alfian, Muhammad Rian Ardianto, z chińską parą Liang Wei Keng, Wang Chang 18:21 21:19 16:21. Indonezja wysłała do Osaki pięć debli męskich, wszystkie zaliczane do ścisłej czołówki światowej, ale medalu nie przywiozą. Te podzielą między sobą w tej konkurencji Koreańczycy, wspomniani Chińczycy oraz Duńczycy, bo Kim Astrup i Anders Skaarup Rasmussen (fot. 2) 
pokonali Bena Lane'a i Seana Vendy'ego (Anglia) 21:17 21:16.

Uwagę przyciągał też pojedynek starającej się wrócić po wyleczeniu kontuzji do dawnej dyspozycji Hiszpanki Caroliny Marin (fot. 3) z brązową medalistka zeszłotygodniowych mistrzostw świata, Koreanką An Se Young. Koreanka utrzymuje formę i uporała się z byłą mistrzynią świata i igrzysk olimpijskich 21:18 13:21 21:17.

Japończycy chyba nie liczyli nadmiernie na wygraną Kanty Tsuneyamy z Duńczykiem Andersem Antonsenem (fot. 4). I słusznie, bo Japończyk przegrał wysoko 11:21 12:21. Porażki debla żeńskiego i wspomnianego singlisty zostały na szczęście dla gospodarzy osłodzone awansem Kenty Nishimoto (ograł groźnego Indonezyjczyka Chico Aurę Dwi Wardoyo 14:21 21:17 21:18), Akane Yamaguchi i miksta Yuta Watanabe, Arisa Higashino.

Analogiczny niedosyt jak Indonezyjczycy mogą odczuwać 
Malezyjczycy, którzy też wrócą z Osaki bez medalu.

Zob. też:
Angielscy pogromcy czempionów
Czy Momota się podniesie?
Dzień konia 36-latków.

Otwarte mistrzostwa Japonii w badmintonie. Daihatsu Yonex Japan Open 2022, 30 sierpnia — 4 września 2022, Osaka (Japonia). Maruzen Intec Arena Osaka. Turniej z cyklu BWF HSBC World Tour Super 750. Pula nagród: 750 tys. dolZobacz wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj