2022-07-03, Kuala Lumpur
Axelsen odjechał Momocie ekspresem
Publiczność zgromadzona na finałach otwartych mistrzostw Malezji w badmintonie w Axiata Arena zamiast dreszczowca w wykonaniu dwóch pierwszych badmintonowych rakiet listy światowej obejrzała jednostronny pojedynek z miażdżącą przewagą Viktora Axelsena (fot. 1). Na pocieszenie jeden z widzów — może nawet fan lub fanka pokonanego Japończyka Kento Momoty (fot. 2) — złapał rakietę, którą wcześniej Axelsen wyegzekwował zwycięstwo 21:4 21:7.

Najbardziej wyczekiwany finał okazał się najkrótszym. Axelsen, który wygrał 34. pojedynek z rzędu, przyznał się do zmęczenia, ale wskazał na swoje dobre wyczucie prądu powietrznego w hali oraz skorzystanie z doświadczeń wypływających z jego wygranego w październiku ubiegłego roku pojedynku z Momotą w finale otwartych mistrzostw Danii. Poprzedni ich pojedynek miał miejsce jeszcze przed ograniczeniami pandemijnymi i właśnie w Malezji w finale Malaysia Masters. Wtedy, w styczniu 2020 roku, wygrał Momota, który po zwycięstwie uczestniczył w drodze na lotnisko w groźnym wypadku samochodowym, w którym został ranny, a kierowca poniósł śmierć. 
Od tamtego czasu skończyła się wcześniejsza dominacja Japończyka w jego konkurencji, choć z początku nikt tego nie był w stanie zauważyć (na arenie międzynarodowej wygrał zaś później tylko jeden turniej — Indonesia Masters). Gwoli sprawiedliwości przypomnijmy, że Axelsen poprawił teraz swój bilans pojedynków z Momotą na jeszcze niezbyt imponujące 3:14.

W dekoracji finalistów uczestniczył datuk Lee Chong Wei (fot. 3), 12-krotny zwycięzca otwartych mistrzostw Malezji. To 12. zwycięstwo odniósł cztery lata temu, pokonawszy w finale właśnie Kento Momotę.

Podobnie jak Axelsen swój bilans head-to-head ze swoją finałową rywalką poprawiła Tajlandka Ratchanok Intanon (fot. 4). Była mistrzyni świata (2013) pokonała dzięki świetnej grze mistrzynię olimpijską z Tokio, Chinkę Chen Yu Fei. Chinka była faworytką, a bilans wzajemnej rywalizacji będzie nadal dla niej korzystny: 15:3.

W finale debla mężczyzn pewnością siebie emanowali aktualni mistrzowie świata, Takuro Hoki i Yugo Kobayashi (Japonia). Nie zmieniła tego konieczność obrony trzech setboli w pierwszej partii i przegranie drugiej. W trzeciej Indonezyjczycy, Fajar Alfian i Muhammad Rian Ardianto mieli mniej energii i zapału i ustąpili pola Japończykom.

W również trzysetowym, ale bardziej wyrównanym finale debla kobiet spotkały się pary nie mające na razie długiej historii w tych zestawieniach. To, że dotarły do finału i zaprezentowany przez nie poziom, zdaje się potwierdzać słuszność decyzji szkoleniowców o utworzeniu takich debli (fot. 5). Zresztą pokaz świetnej gry dały już we wcześniejszych tegorocznych turniejach. Indonezyjki Apriyani Rahayu (złota medalistka igrzysk w Tokio) i Siti Fadia Silva Ramadhanti zajęły drugie miejsce w Super 1000 w Indonezji, a Zhang Shu Xian i Zheng Yu (Chiny) analogicznie zagrały w Super 1000 w Anglii (All England).

Złoto w grze mieszanej padło łupem pary Huang Ya Qiong, Zheng Si Wei. Chińczycy (wicemistrzowie olimpijscy z Tokio) wygrali już piąty wielki turniej w tym roku, wliczając w to indywidualne mistrzostwa Azji. Nie zdołali im w tym przeszkodzić mistrzowie świata, Sapsiree Taerattanachai i Dechapol Puavaranukroh (Tajlandia).

Jak widzimy, na najwyższym podium wylądowali przedstawiciele i przedstawicielki pięciu różnych krajów. Takiej satysfakcji nie otrzymali jednak gospodarze, których faworyci w najlepszym wypadku dotarli do półfinałów.

Część uczestników zakończonego turnieju wystartuje za parę dni w Malaysia Masters.

Wyniki finałów (3.07.2022):
Singiel mężczyzn:
Viktor AXELSEN (Dania, 1) - Kento MOMOTA (Japonia, 2) 21:4 21:7 (0:34).
Singiel kobiet:
Ratchanok INTANON (Tajlandia, 8) - CHEN Yu Fei (Chiny, 4) 21:15 13:21 21:16 (1:05).
Debel mężczyzn:
Takuro HOKI, Yugo KOBAYASHI (Japonia, 2) - Fajar ALFIAN, Muhammad Rian ARDIANTO (Indonezja, 6) 24:22 16:21 21:9 (1:05).
Debel kobiet:
Apriyani RAHAYU, Siti Fadia Silva RAMADHANTI (Indonezja) - ZHANG Shu Xian, ZHENG Yu (Chiny) 21:18 12:21 21:19 (1:11).
Mikst:
ZHENG Si Wei, HUANG Ya Qiong (Chiny, 2) - Dechapol PUAVARANUKROH, Sapsiree TAERATTANACHAI (Tajlandia, 1) 21:13 21:18 (0:35).

Zob. też:
Długo oczekiwane finały
Kto podda Momotę ciężkiej próbie?
Czy będzie finał Axelsen — Momota?
Śliska Arena.

Otwarte mistrzostwa Malezji w badmintonie. Petronas Malaysia Open 2022. 28 czerwca -3 lipca 2022. Kuala Lumpur (Malezja). Axiata Arena (Stadium Putra Bukit Jalil). Turniej z serii BWF HSBC World Tour Super 750. Pula nagród: 675 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Livestreaming na BWF-YOUTUBE.

Fot. Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj