2022-06-24, Białystok
Trzy polskie kluby w mistrzostwach Europy
Po dwuletniej wyrwie (nie bylo edycji 2020 i 2021) spowodowanej pandemią COVID-19 wracają klubowe mistrzostwa Europy (European Club Championships). Zarazem ponownie, po czteroletniej przerwie zostaną rozegrane w gościnnym Białymstoku.

Za kilka dni 16 drużyn klubowych z całej Europy rozpocznie turniej, w wyniku którego zostanie wyłoniony najlepszy badmintonowy klub na Starym Kontynencie. Barw Polski bronią trzy zespoły ligowe — aktualny mistrz Polski SKB Litpol-Malow Suwałki, trzecia ekipa minionego sezonu Hubal Białystok, a także oparta na młodych zawodnikach drużyna OSSM-SMS Białystok, która będzie gospodarzem turnieju.

Klubowe Mistrzostwa Europy rozgrywane są od 1978 roku (do 2008 roku pod nazwą Europe Cup) i po raz drugi zawitają do Polski. Po raz drugi również odbędą się w Białymstoku. 28 czerwca na kortach hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych odbędą się pierwsze spotkania tegorocznego turnieju. W akcji zobaczymy 16 zespołów z całej Europy. Jak wspomniano, impreza nie była rozgrywana z powodów obostrzeń pandemicznych przez dwa minione sezony, a mistrzowski tytuł tym razem na pewno zmieni właściciela, bowiem odsunięci od rozgrywek w Europie zostali Rosjanie z Primoria Władywostok, którzy sięgnęli po tytuł w ostatnim turnieju, a nawiasem mówiąc,  wygrali również w Białymstoku w 2018 roku.

Zobaczymy za to ekipy z Francji, Hiszpanii, Norwegii, Portugalii, Włoch, Islandii, Czech, Litwy oraz — jak już wspomnieliśmy — Polski. Nie bez szans medalowych są nasze zespoły, które mogą pokusić się o niespodziankę. Polacy mają bogatą historię startów w turnieju. W 1992 roku Technik Głubczyce zajął trzecią lokatę w Europe Cup w Sofii. W latach 2001-2005 suwałczanie z SKB Litpol-Malow zdobyli pięć razy z rzędu brązowy medal w klubowym Pucharze Europy (kolejno w: Uppsali, Berlinie, Uppsali, Duinwijck i Issy Les Moulineux pod Paryżem).

Znamy już rozstawienie poszczególnych grup i plan gier na pierwsze trzy dni turniejowe. W grupie pierwszej do rozstawionych Francuzów z BC Chambly Oise dołączyli badmintoniści z OSSM-SMS Białystok, hiszpańskiej Rinconady i portugalskiego ACD CHE Lagoense.
W grupie drugiej zobaczymy Hiszpanów z Recreativo Ies La Orde, norweski Frogner Il, Hubala Białystok i portugalskie CDR Dos Prazeres. Mistrzowie Polski z Suwałk zagrają w grupie trzeciej razem z rozstawionym czeskim BK 1973 Benatky Nad Jirezou, islandzkim BH i litewskim Panavezys BC. W grupie czwartej zobaczymy włoską ekipę Piume D'Argento BC, islandzki TBR, Badminton Virus Pixellhouse z Litwy oraz Norwegów z Kristiansand BK.

Podział na grupy:

Grupa 1
BC Chambly Oise (Francja)
OSSM SMS Białystok (Polska)
Recreativo Ies La Orde (Hiszpania)
ACD CHE Lagoense (Portugalia)

Grupa 2
Recreativo Ies La Orde (Hiszpania)
Frogner Il (Norwegia)
Hubal Białystok (Polska)
CDR Dos Prazeres (Portugalia)

Grupa 3
BK 1973 Benatky Nad Jirezou (Czechy)
SKB Litpol-Malow Suwałki (Polska)
BH (Islandia)
Panavezys BC (Litwa)

Grupa 4
Piume D'Argento BC (Włochy),
TBR (Islandia),
Badminton Virus Pixellhouse (Litwa)
Kristiansand BK (Norwegia)

Patronat honorowy nad imprezą objęli Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Białystok. Kluczowymi partnerami imprezy są Miasto Białystok, marka Podlaskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki, KGHM, Enea. Partnerem technicznym jest firma Yonex. Partnerami organizacyjnymi są Polski Związek Badmintona, Białostocka Szkoła Badmintona, Sportlen, UKS Hubal Białystok, POZBad oraz Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku.

Harmonogram imprezy
(hala ZSR, ul. Suchowolca 26)

wtorek, środa, czwartek 28-30.06.2022
godz. 10.00 pojedynki grupowe,
godz. 16.00 pojedynki grupowe.

piątek 1.07.2022
godz. 10.00 pojedynki ćwierćfinałowe,
godz. 16.00 pojedynki półfinałowe.

sobota 2.07.2022
12.00 pojedynek finałowy i dekoracja medalistów oraz zakończenie mistrzostw.

Klubowe mistrzostwa Europy w badmintonie. 2022 European Club Championships (ECC 2022). 28 czerwca — 2 lipca 2022. Białystok. Hala sportowa Zespołu Szkół Rolniczych, ul. Suchowolca 26. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Oficjalny profil społecznościowy mistrzostw

jr, mat. organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj