2022-06-21
BWF doceniła chińską mistrzynię gier podwójnych
Chińska mistrzyni gier podwójnych Zhao Yunlei (fot. 1-4) została kolejną osobą wprowadzoną do Galerii Sław Światowej Federacji Badmintona (BWF Hall of Fame), dołączając w "naborze" z 2022 roku do innej badmintonistki specjalizującej się w grach podwójnych (zwłaszcza mikście) Liliyany Natsir (Indonezja).


Zhao Yunlei była zapewne najbardziej wszechstronną badmintonistką w grach podwójnych w swoich czasach. Nie miała sobie równych, jeśli chodzi o dominację w dwóch kategoriach przez dłuższy czas i zakończyła karierę jako jedna 
z najbardziej utytułowanych zawodniczek w dziejach badmintona — wśród wielu laurów, które zdobyła w swojej karierze, znalazły się dwa złota olimpijskie i pięć złotych medali na mistrzostwach świata. 

Prezes BWF Poul-Erik Høyer z zadowoleniem przyjął włączenie Zhao do Galerii Sław BWF. 

- Dostanie się do Galerii Sław BWF jest największym wyróżnieniem w badmintonie — powiedział Høyer, dodając: - Hall of Fame honoruje najlepszych z najlepszych, a Zhao z pewnością zasługuje na miejsce na tej elitarnej liście.

- Zdobycie złota na igrzyskach olimpijskich lub mistrzostwach świata jest marzeniem większości sportowców. To, że Zhao osiągnęła podwójny sukces na olimpiadzie i dwóch mistrzostwach świata, jest niesamowitym osiągnięciem — podkreślał prezes BWF. 

Zhao Yunlei

Pewność siebie Zhao Yunlei, jej bystre czytanie gry, umiejętności w obronie i ataku oraz opanowanie w trudnych sytuacjach pomogły jej wygrać wiele turniejów, zwłaszcza z Zhang Nanem (fot. 3) w mikście i Tian Qing w deblu kobiet. Pomimo gry w dwóch kategoriach w zawodach o wysokiej intensywności, Zhao zdawała się rozkoszować presją, osiągając dublet na igrzyskach olimpijskich w Londynie i na dwóch mistrzostwach świata. Stała się jedyną zawodniczką, która uzyskała taki podwójny wynik (dwa złote medale) na tych samych igrzyskach olimpijskich i jedyną zawodniczką, która uzyskała taki podwójny wynik na dwóch kolejnych mistrzostwach świata.


Zhao zostanie wyróżniona podczas wirtualnej ceremonii i wydarzenia medialnego, które rozpocznie się o godzinie 14 w piątek 24 czerwca 2022 roku.

Zob. też:


Fot.: BWF/Badmintonphoto

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj