2022-06-17, Dżakarta
Fatalny dzień Indonezji
Gospodarze otwartych mistrzostw Indonezji w badmintonie (EAST VENTURES Indonesia Open 2022 HSBC BWF World Tour Super 1000) nie zdobędą w tym roku ani jednego medalu.

W ćwierćfinałach nie wykorzystali kilku szans. Jedna z nich, ale nie największą, był pojedynek Anthony'ego Sinisuki Gintinga z Viktorem Axelsenem (fot. 1). Choć porażka Indonezyjczyka (13:21 21:19 9:21) zapewne sprawiła zawód wielu miejscowym kibicom, to jednak zaimponował tym, że zdołał urwać Duńczykowi seta. Osiągnięcie od dawna niespotykane, a 
Axelsen wygrał przedtem 18 pojedynków bez straty seta (nie liczymy tu oddanego przezeń walkowera).

Najbliżej medalu dla Indonezji był debel Pramudya Kusumawardana, Yeremia Erich Yoche Yacob Rambitan (fot. 2-3), który prowadził w trzecim secie przeciwko malezyjskiej parze Aaron Chia, Soh Wooi Yik 20:17, kiedy właśnie przy pierwszej lotce meczowej dla deblistów indonezyjskich doszło do nieszczęścia. Poważnej kontuzji kolana doznał Yeremia, ale pod presją sytuacji (prowadzenie 20:18) po uzyskaniu doraźnej pomocy medycznej podjął ryzykownie dalszą grę, co zakończyło się jednak porażką i zwiezieniem z kortu na wózku inwalidzkim.

Przebieg wydarzeń od stanu 20:18 do 20:22 
oprócz niedobrej decyzji o kontynuacji gry charakteryzowało jeszcze coś szczególnego. Malezyjczycy — skądinąd brązowi medaliści olimpijscy z Tokio — starali się kierować, na ile to możliwe, całą grę na zdrowego przeciwnika, co niewątpliwie zasługuje na podkreślenie i wyróżnienie.

Szlagierem piątkowym był pojedynek rozgrywany bez udziału badmintonistów gospodarzy, a mianowicie starcie najlepszego Malezyjczyka, Lee Zii Jia z koronowanym w grudniu mistrzem świata, Singapurczykiem Loh Kean Yewem. Kean Yew 
nie wykorzystał lotki meczowej i przegrał 18:21 21:16 20:22, a Lee Zii Jia rozegra w sobotę domniemany przedwczesny finał z Axelsenem.

W sobotę będzie też rozegrany klasyk singla pań: Tai Tzu Ying (Tajpej) — Chen Yu Fei (Chiny). Bilans jest arytmetycznie korzystny dla Tajwanki (16:4), ale to Chinka zwyciężyła rywalkę w finale igrzysk olimpijskich w Tokio.

Dobry dzień miały w piątek tajlandzkie deblistki Jongkolphan Kititharakul, Rawinda Prajongjai (fot. 4), którym się udało po raz pierwszy w życiu pokonać obecne liderki rankingu BWF, aktualne mistrzynie świata, Chen Qing Chen i Jia Yi Fan (Chiny). Wynik 21:19 21:15 na korzyść Tajek pozwolił im poprawić bilans spotkań z najlepszymi Chinkami na 1:13.

Spośród Duńczyków oprócz Axelsena do półfinału dotarli jeszcze debliści, Kim Astrup i Anders Skaarup Rasmussen (fot. 5), którzy wygrali z aktualnymi mistrzami świata, japońskim deblem Takuro Hoki, Yugo Kobayashi, 21:17 16:21 21:14. 
Duńczycy to jedyni badmintoniści spoza Azji obecni w półfinałach.

Otwarte mistrzostwa Indonezji w badmintonie.  EAST VENTURES Indonesia Open 2022, 14-19 czerwca 2022, Dżakarta (Indonezja). Istora SenayanTurniej z cyklu HSBC BWF World Tour Super 1000. Pula nagród: 1,25 mln dol. Zobacz wyniki w serwisie tournamentsoftware.

Fot. Raphael Sachetat, Yves Lacroix © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj