2022-06-16, Dżakarta
Indonezyjska miksistka wśród sław badmintona
Legendarna indonezyjska miksistka Liliyana Natsir została wprowadzona do Galerii Sław Światowej Federacji Badmintona (BWF Hall of Fame). Mistrzyni olimpijska zostanie oficjalnie wyróżniona podczas ceremonii, która odbędzie się w sobotę 18 czerwca podczas otwartych mistrzostw Indonezji w badmintonie (EAST VENTURES Indonesia Open 2022).


Natsir (fot.) zdobyła cztery tytuły mistrzyni świata w grze mieszanej z dwoma różnymi partnerami i osiągnęła szczyt kariery na igrzyskach olimpijskich w Rio 2016, zdobywając złoto w mikście.
 

Prezes BWF Poul-Erik Høyer podkreślił osiągnięcia Natsir: - Liliyana Natsir w pełni zasługuje na to wyróżnienie. I dodał: - Przez całą swoją karierę była jedną z najlepszych zawodniczek w grze mieszanej. Liliyana zdobyła złoto i srebro olimpijskie oraz cztery złote medale mistrzostw świata. Przyjemnie się ją oglądało, bo sprawiała, że bardzo trudna sztuka wyglądała na łatwą. Gratuluję jej znalezienia się w Galerii Sław BWF i jestem pewny, że będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń — podsumował prezes BWF. 

Liliyana Natsir

Liliyana Natsir, dzięki swojemu unikatowemu, wyluzowanemu stylowi i wspaniałym wynikom osiągniętym w ciągu ponad dekady, jest wyróżniającą się postacią światowego badmintona. Pierwszym znaczącym tytułem Natsir było złoto mistrzostw świata w 2005 roku w parze z uzdolnionym technicznie Novą Widianto. Duet ten odnosił kolejne sukcesy, wygrywając Puchar Świata i mistrzostwa Azji w następnym roku, kolejne złoto mistrzostw świata w 2007 roku, a następnie zdobywając srebro na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

Natsir została następnie zestawiona w parze z Tontowi Ahmadem (fot. 4) i szybko osiągnęli razem mocne partnerstwo. Pomimo innego stylu swego kolejnego partnera Natsir dobrze się do niego dostosowała. 
Nowa para zdobyła brąz na mistrzostwach świata w 2011 roku, a następnie wygrała mistrzostwa świata w 2013 roku, zdobywając złoto po obronieniu dwóch lotek meczowych w finale, oraz mistrzostwa świata w 2017 roku. Złoto na igrzyskach olimpijskich w Rio w 2016 roku, po trzech zwycięstwach z rzędu w All England, zapewniło Natsir miejsce w panteonie wielkich.


Zob. listę osobistości BWF Hall of Fame.

Fot.: BWF/Badmintonphoto

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj