2022-05-12, Bangkok
Korea - Dania 3:0, Dania - Korea 3:2
Jedynymi przedstawicielami Europy w ćwierćfinałach mistrzostw świata drużyn męskich (Puchar Thomasa) i żeńskich (Puchar Uber) były oba zespoły duńskie. Oba grały przeciwko Korei. Najpierw panie.
Koreanki napotkały na silny opór Dunek i wygrały wprawdzie aż 3:0, ale każdy pojedynek kończyły z zaledwie paropunktową przewagą w trzecim secie.

W Pucharze Thomasa mecz Danii z Koreą rozpoczął się od pojedynku pierwszych singlistów.
Viktor Axelsen (fot. 1-2) rozkręcał się powoli, przegrał wysoko pierwszą partię z Heo Kwang Hee (to singlista, o którym zrobiło się głośniej od czasu, gdy wyeliminował już w grupie eliminacyjnej Japończyka Kento Momotę podczas igrzysk olimpijskich w Tokio), dwie następne rozstrzygnął na swoją korzyść z umiarkowaną przewagą (21:17, 21:19).

Następnie Koreańczycy wyrównali, kiedy ich grający razem od grudnia zeszłego roku debel Kang Min Hyuk, Seo Seung Jae pokonał improwizowaną parę Kim Astrup, Mathias Christiansen 21:18 21:18. Na 2:1 dla Korei podwyższył Jeon Hyeok Jin, ogrywając 21:19 21:12 niezbyt przekonującego swymi występami na turnieju w Bangkoku Andersa Antonsena.

Sytuacja doszła do krytycznego punktu dla Duńczyków, gdy ich drugi kombinowany debel Anders Skaarup Rasmussen, Frederik Søgaard (fot. 3) stracił kontrolę nad przebiegiem gry w końcówce pierwszego seta, przegrał go 18:21, a następnie dopuścił Koreańczyków, Choi Sol Gyu i Kim Won Ho do lotek meczowych w drugim secie (18:20). Duńczycy w ostatniej chwili uratowali sytuację i po prawie 1,5 godziny gry ostatecznie wygrali z wynikiem 21:17 w trzeciej partii.
Przypomnijmy, że niedawno Søgaard zwyciężył (ale w parze z Rasmusem Kjaerem) w otwartych mistrzostwach Polski w Arłamowie.

Koreańczycy wystawili jako trzecią rakietę singlową mniej groźnego badmintonistę, co ułatwiło Rasmusowi Gemke zakończenie spotkania wynikiem 21:19 21:15. Tak Duńczycy pomścili swoje koleżanki.
W Pucharze Thomasa odnotowaliśmy wielki sukces Indii. Hindusi (fot. 4) po raz pierwszy od 43 lat awansowali do półfinałów tych rozgrywek. Po pokonaniu w ćwierćfinale Malezyjczyków 3:2 ich rywalami będą właśnie Duńczycy, którym nie będzie chyba bardzo łatwo w starciu z naładowanymi entuzjazmem przeciwnikami, choć teoretycznie bedą faworytami.

W drugim półfinale Japonia (pokonała Tajpej 3:2) nie jest faworytem w konfrontacji z rozpędzonymi Indonezyjczykami, którzy w ćwierćfinale nie dali wiele szans Chińczykom.

W Pucharze Uber wspomniane Koreanki mają przed sobą ciężki półfinał przeciwko Japonkom. W drugim półfinale grające w Bangkoku w bardzo silnym składzie Chinki (ograły młodą drużynę indonezyjską) spotkają się z Tajlandkami, które wyeliminowały reprezentantki Indii 3:0.

Wyniki turnieju finałowego Pucharu Thomasa (dzień 5.), 12.05.2022

Japonia — Tajpej 3:2
Indonezja — Chiny 3:0
Dania — Korea 3:2
Indie — Malezja 3:2

Wyniki turnieju finałowego Pucharu Uber (dzień 5.), 12.05.2022
Chiny — Indonezja 3:0
Japonia — Tajpej 3:0
Tajlandia — Indie 3:0
Korea — Dania 3:0.

Zob. też:
Duńczycy lepsi od Chińczyków, emocje rosną
Ostrożny test Caroliny Marin
Dwugodzinna batalia Lu Guang Zu z Christo Popovem

Mistrzostwa świata drużyn męskich (Puchar Thomasa — Thomas Cup) i żeńskich w badmintonie (Puchar Uber — Uber Cup). TotalEnergies BWF Thomas & Uber Cup Finals 2022. 8-15 maja 2022. Bangkok (Tajlandia). Kategoria: Grade 1 — Team Tournaments. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Raphael Sachetat, Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj