2022-05-01, Manila
Chińczycy mocni w Azji
Trzy mistrzostwa Azji dla Chin, po jednym dla Malezji i Indonezji zdobyli badmintoniści i badmintonistki w Manili.

Chińska ekipa miała powody do zadowolenia w singlu kobiet, grze podwójnej kobiet i grze mieszanej (fot. 1 z dekoracji). O ile starcie rozstawionych mikstów Zheng/ Huang kontra Wang/ Huang było bratobójczą walką z rozstrzygnięciem na rzecz tych pierwszych — wyżej notowanych, o tyle w deblu kobiet Chinki Chen i Jia spotkały się z nierozstawionymi zawodniczkami z Japonii Iwanga/ Nakanishi, które dość łatwo pokonały.

W singlu kobiet nierozstawiona Wang Zhi Yi (fot. 2) pokonała japońską gwiazdę Akane Yamaguchi po ponadgodzinnej walce. Przed decydującą wygraną w trzecim secie (21:19), nie obyło się bez intensywnych emocji, gdy Wang prowadziła już gładko 16:5, ale doświadczona przeciwniczka potrafiła obronić się i wyrównać do stanu 19:19. 

- Myślę, że to coś, czego nie mogłam sobie wyobrazić, ponieważ przed zawodami wszyscy, łącznie ze mną, nie myśleli, że mogę osiągnąć takie wyniki – powiedziała 22-letnia Wang po zdobyciu największego tytułu w swojej karierze.

Całkowitym zaskoczeniem w deblu mężczyzn było zwycięstwo indonezyjskich debiutantów Pramudyi Kusumy Wardany i Yeremiego Ericha Yoche Yacoba Rambitana (fot. 3), którzy pokonali w finale parę malezyjską Chia, Sok (jak również kilku innych rozstawionych oponentów we wcześniejszych fazach turnieju). Zdobycie mistrzostwa Azji w deblu mężczyzn było długo wyczekiwane w Indonezji — ostatni taki tytuł wywalczyli Markis Kido i Hendra Setiawan trzynaście lat temu — w 2009 r.

– Czuję się szczęśliwy i dumny – powiedział Pramudya po meczu. - Przyjechaliśmy tutaj jako "chłopcy do bicia" (underdogs), więc już samo dotarcie do finału było dla nas dużą niespodzianką. Jesteśmy bardzo szczęśliwi - dodał.

Malezyjczycy za to mogli pocieszyć się po tej porażce ich rodaków zwycięstwem singlisty Lee Zi Jia, który pokonał Jonatana Christie z Indonezji w dwóch zaciętych setach.

Duże niezadowolenie z sędziowania podczas mistrzostw wyrażała Pusarla V. Sindhu, która w meczu ćwierćfinałowym doświadczyła zamieszania z liczeniem punktów, zaś w półfinale - odebrania punktu za rzekome opóźnianie rozpoczęcia serwu. Nazwała pracę sędziów "nieprofesjonalną" i mogącą wpływać na rozstrzygnięcia medalowe.

Zob. też:
Cenniejsze mistrzostwa Azji

Wyniki finałów (1.05.2022)
Singel mężczyzn:
LEE Zii Jia (Malezja, 3) — Jonatan CHRISTIE (Indonezja, 4) 21:17 23:21 (0:45)
Singel kobiet:
WANG Zhi Yi (Chiny) — Akane YAMAGUCHI (Japonia, 1) 15:21 21:13 21:19 (1:18)
Debel mężczyzn:
Pramudya KUSUMA WARDANA, Yeremia Erich Yoche Yacob RAMBITAN (Indonezja) — Aaron CHIA, SOH Wooi Yik (Malezja, 5) 23:21 21:10 (0:29)
Debel kobiet:
CHEN Qing Chen, JIA Yi Fan (Chiny, 1) — Rin IWANAGA, Kie NAKANISHI (Japonia) 21:11 21:15 (0:44)
Mikst:
ZHENG Si Wei, HUANG Ya Qiong (Chiny, 1) — WANG Yi Lyu, HUANG Dong Ping (Chiny, 3) 21:17 21:8 (0:37)

Indywidualne mistrzostwa Azji w badmintonie. Badminton Asia Championships 2022. 26 kwietnia — 1 maja 2022. Manila (Filipiny). Muntinlupa Sports Complex. Kategoria: Continental Individual Championships, BWF Grade 2 — Level 2. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © BAC 2022 Official Photo (live)

ap, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj