2022-01-26
Axelsen i Antonsen uderzeni po kieszeni
Viktor Axelsen i Anders Antonsen (fot.) muszą zapłacić karę w wysokości 25 tys. koron duńskich (ponad 15 tys. zł). Powód? Absencja na ubiegłorocznych mistrzostwach Danii.
 

Termin mistrzostw Danii w 2021 roku zdecydowanie nie był optymalny dla zawodników biorących udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Już tydzień później rozgrywano bowiem duńskie mistrzostwa kraju. Obaj zawodnicy zdecydowali się z nich wycofać, bez "ważnego" medycznego powodu. Umowa z krajowym związkiem przewiduje bowiem, że jedynie kontuzja lub choroba jest uzasadnionym powodem absencji. Badminton Danmark postanowił zatem, po pół roku od ostatnich mistrzostw kraju, że zawodnicy zostaną ukarani kwotą 25 tys. koron duńskich wobec każdego z nich. 

Dlaczego duńscy badmintoniści wycofali się z zawodów? 
- Byłem fizycznie i psychicznie wykończony — tłumaczy Anders Antonsen. — Dużo mnie kosztował start w igrzyskach. Ostatni mecz, ćwierćfinałowy, był bardzo wyczerpujący. Włożyłem też mnóstwo energii w przygotowania do igrzysk. Zwyczajnie nie miałem siły, żeby zagrać w mistrzostwach Danii tydzień po IO — dodaje Antonsen.

Viktor Axelsen nie skomentował decyzji związku Badminton Danmark. Poinformował jedynie, że zapłaci karę. Antonsen także nie zdecydował się na zaskarżenie decyzji. 

Jak tłumaczy się Badminton Danmark?  
Prezes związku Bo Jensen w wywiadzie dla TvSport2 tłumaczył, że umowy ze związkiem muszą być przestrzeganie. — Zawodnicy oczekują, że my będziemy przestrzegać umowy. My oczekujemy tego samego. Obowiązkiem każdego zawodnika kadry jest start w mistrzostwach kraju — kwituje. 

Tegoroczne mistrzostwa Danii odbędą się za dwa tygodnie. Anders Antonsen zapowiedział, że w nich wystartuje. Viktor Axelsen jeszcze nie ogłosił swojej decyzji. Jego już jednak obowiązki kadrowe nie obowiązują. Po igrzyskach olimpijskich w Tokio zdecydował się bowiem na zerwanie umowy z Badminton Danmark i trenuje indywidualnie poza granicami kraju.

Fot. Yohan Nonotte © BadmintonPhoto.com (archiwum)

Magdalena Kojder

© BadmintonZone.pl | zaloguj