2022-01-21, Płock
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
GOMBROWICZ W ORLEN ARENIE

21.01.2012. Chociaż w roli największej gwiazdy ostatniego dnia międzynarodowych mistrzostw Polski juniorów ma wystąpić reprezentująca od niedawna Rosję (uprzednio Białoruś) Wiktoria Worobiowa (fot. 1; znana w Polsce m.in. z występów ligowych w LUKS Badminton Choroszcz), która w sobotę awansowała do aż trzech finałów, to drużynowym potentatem wydaje się być ekipa Francji. Połowę finalistów stanowią bowiem Trójkolorowi.

Na czele reprezentacji Francji stawił się w Płocku Cyrille Gombrowicz (fot. 2) nieprzypadkowo noszący nazwisko wielkiego polskiego pisarza. - Witold Gombrowicz był bratem mojego dziadka - wyjaśnia trener francuskiej kadry narodowej.

Gombrowicz, z którym rozmawiamy po zakończeniu półfinałów, jest generalnie zadowolony z wyniku swoich podopiecznych: - Jesteśmy trochę zawiedzeni w singlu, gdzie nie udało się wywalczyć awansu do finału. Jednak w pozostałych grach osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki, tym bardziej że nasze zawodniczki są bardzo młode — mają 15-16 lat (chłopcy są starsi) — cieszy się francuski trener. — W naszym składzie brak jedynie trzech najlepszych zawodników i dwóch najlepszych zawodniczek — dodaje potomek brata słynnego pisarza.

W finale debla męskiego Francuzi zagrają we własnym gronie, a w finale debla żeńskiego wystąpią trzy Francuzki (czwartą zawodniczką jest oczywiście wspomniana wcześniej Worobiowa, która nie miała z kim grać debla i zestawiono ją z Stacey Guerin z Francji). Szanse na złoto mają Francuzi jeszcze w singlu kobiet i w mikście.

- W ubiegłym roku poziom turnieju był wyższy, obecnie na starcie zabrakło zwłaszcza Ukraińców — mówi Gombrowicz. — Także silnych Anglików — uzupełnia drugi trener Francuzów,
Patrice Delabrouille (na fot. 3 z deblistami, Antoine'em Lodiot i Bastianem Kersaudy). I dodaje: — Wtedy poziom był wyższy i trudniej nam było o takie sukcesy jak teraz, bo w zeszłym roku wypadały mistrzostwa Europy juniorów.

Obaj trenerzy francuscy oceniają poziom pierwszej rundy turnieju jako bardzo niski, ponieważ uczestniczą w niej licznie słabi zawodnicy klubowi. — Od drugiej rundy można już liczyć na konfrontacje z silnymi przeciwnikami — ocenia Gombrowicz. Obaj szkoleniowcy Trójkolorowych nie mają niczego dobrego do powiedzenia o poziomie zawodników polskich. Natomiast chwalą organizację. — Hala w Kędzierzynie-Koźlu [tam rozgrywano mistrzostwa poprzednio — przyp. jr] była bardzo dobra, ale ta w Płocku jest super — chwali Delabrouille. Gościom podoba się także zakwaterowanie. Komunikacja — ich zdaniem — jest nieco lepsza niż z Kędzierzynem-Koźlem, gdzie dochodził dodatkowy przelot samolotem, ale nieco narzekali z kolei na dość długi, dwugodzinny przejazd do Płocka z lotniska na Okęciu.

23 Yonex Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Juniorów w badmintonie. 23rd Yonex Polish International Junior Championships 2012. 20-22 stycznia 2012, Płock (Polska). Turniej z cyklu U19 (kategoria BEC B). Zobacz wyniki na internetowej stronie tournamentsoftware.com.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj