2022-01-16, Nowe Delhi
Świetny finisz Hindusów w Nowym Delhi
Świetny dzień dla indyjskiego badmintona. Hindusi wykorzystali obie finałowe szanse na zdobycie tytułów mistrzowskich na własnym gruncie, w samej stolicy państwa.

Satwiksairaj Rankireddy i Chirag Shetty (fot. 1) zdobyli pierwszy w dziejach złoty medal w deblu mężczyzn dla swej ojczyzny w otwartych mistrzostwach Indii w badmintonie (Yonex-Sunrise India Open 2022 HSBC BWF World Tour Super 500) pokonując byłych mistrzów świata, Indonezyjczyków, Mohammada Ahsana i Hendrę Setiawana. Ci ostatni nie wykorzystali w drugim secie pięciu setboli z rzędu.
 

Następnie aktualny brązowy medalista mistrzostw świata (a skądinąd wicemistrz Polish Open 2019 w Częstochowie) Lakshya Sen (fot. 2) pokonał w dwóch setach sensacyjnego mistrza swiata z Huelvy, Loh Kean Yewa. Niespeszony udanym pościgiem Singapurczyka, który od stanu 14:19 zdobył sześć punktów z rzędu, Hindus obronił dwie lotki setowe i wygrał pierwszą partię. W drugim secie Sen już lepiej kontrolował przebieg gry.

Wygrana 20-letniego Hindusa nie stanowiła wielkiej sensacji. Z Singapurczykiem miał bilans spotkań 2:2 i trzy z tych pojedynków rozegrali w zeszłym roku. Obaj stali na podium grudniowego światowego czempionatu. Loh Kean Yew miał co prawda swego rodzaju atut: nie musiał rozgrywać w sobotę półfinału. Jednak Sen, który w półfinale mistrzostw świata zdawał się odczuwać pewne znużenie, tym razem nie dał sobie w kaszę dmuchać.

Dwa ostateczne zwycięstwa w turnieju odniosły z kolei przedstawicielki Tajlandii. Wygrana w singlu była pewna, gdyż ze sobą rywalizowały dwie Tajki — wygrała faworytka w osobie Busanan Ongbamrungphan (srebro dla 
Supanidy Katethong). W deblu siostry Benyapa Aimsaard i Nuntakarn Aimsaard (fot. 3) rozprawiły się z doświadczonymi Rosjankami — Anastazją Akczuriną i Olgą Morozową.

W mikście Singapurowi udało się to, czego nie dokonał Loh Kean Yew w singlu. Małżeńska para Hee Yong Kai Terry i Tan Wei Han ograła wyżej notowany duet malezyjski Chen Tang Jie, Peck Yen Wei.

Wyniki finałów 16.01.2022
Singel mężczyzn:
Lakshya SEN (Indie, 3) — LOH Kean Yew (Singapur, 5) 24:22 21:17 (0:54).
Singel kobiet:
Busanan ONGBAMRUNGPHAN (Tajlandia, 2) — Supanida KATETHONG (Tajlandia, 6) 22:20 19:21 21:13 (1:16).
Debel mężczyzn:
Satwiksairaj RANKIREDDY, Chirag SHETTY (Indie, 2) — Mohammad AHSAN, Hendra SETIAWAN (Indonezja, 1) 21:16 26:24 (0:43).
Debel kobiet:
Benyapa AIMSAARD, Nuntakarn AIMSAARD (Tajlandia, 4) — Anastazja AKCZURINA, Olga MOROZOWA (Rosja, 3) 21:13 21:5 (0:34).
Mikst:
HEE Yong Kai Terry, TAN Wei Han (Singapur) — CHEN Tang Jie, PECK Yen Wei (Malezja, 3) 21:15 21:18 (0:40).
Wyeliminowały ich testy
Ulitina w Indiach lepsza od Hart
Ruszył World Tour
.

Otwarte mistrzostwa Indii w badmintonie. Yonex-Sunrise India Open. 11-16 stycznia 2022. Nowe Delhi (Indie). KD Jadhav Indoor Hall. Turniej kategorii HSBC BWF World Tour Super 500. Pula nagród 400 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Jnanesh Salian © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj