2022-01-08, Seul
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
SUPERPREMIEROWA SERIA

8.01.2012. Dzisiejsze finały Victor Korea Open rozpoczęły się o godzinie 5 naszego czasu od meczów debli — mężczyzn i kobiet.
Czeski sędzia główny Mojmir Hnilica musiał zaplanować odpoczynek połówkom par koreańskich — debliście Lee Yong Daemu oraz deblistce Ha Jung Eun (fot. 1), którzy mieli zagrać finał miksta jako ostatni mecz dnia.

Męski debel był spotkaniem najlepszych par świata — Cai Yuna/ Fu Haifenga z Chin (fot. 2) (mistrzowie świata, rozstawieni z nr. 1) i światowej dwójki z Korei, reprezentowanej przez wspomnianego Lee Yong Daego oraz Jung Jae Sunga. Mecz rozpoczął się wyrównaną grą, choć nieco kosztowną dla Chińczyków, bo zanim doszło do przerwy, zdążyli wymienić aż cztery uszkodzone rakiety. Potężne uderzenia, imponujące obrony, długie wymiany doprowadziły do wygranej pary koreańskiej w pierwszym secie 21 do 16.


W drugim secie to Chińczycy mieli przewagę, wygrywając do 17. Set rozstrzygający rozpoczął się prowadzeniem gospodarzy, którzy w pewnym momencie nawet grali przeciw tylko jednemu przeciwnikowi (Cai'owi), gdy drugi (Fu) pobiegł wymienić kolejną zniszczoną podczas ostrej wymiany rakietkę. Koreańczycy sprowadzili przeciwników do parteru i stanu 9:3. Nic jednak nie zdołało zdeprymować doświadczonych Chińczyków, którzy dzięki żelaznej konsekwencji odrobili straty i wyszli na prowadzenie 19:18. Wytrawnych mistrzów nie rozproszył nawet błąd serwu wywołany słusznie dla Fu. Niedługo potem Jung, broniąc smecz, wyrzucił lotkę na aut, pozwalając przeciwnikom wykorzystać pierwszy meczbol. Chińczycy odnowili tym samym tytuł mistrzów Superserii w Korei zdobyty w 2008 roku.

W finale singla mężczyzn wydawało się początkowo, że Lee Chong Wei (fot. 3) myślami był już w rodzimym Kuala Lumpur, gdzie za dwa dni rozpoczyna się kolejny turniej rangi Superseries, i w pierwszym secie oddał wygraną Lin Danowi.

W drugim secie Lee poprawił precyzję uderzeń, a Lin jakby odpuścił i robił dużo błędów, w konsekwencji przegrywając do 18. Trzeci set, wyrównany w pierwszej połowie, tuż po przerwie był koncertem błędów Lin Dana, który ostatecznie uległ rywalowi 14:21.

W finałach singla i debla kobiet w meczach dwusetowych triumfowały Chinki, zaś w mikście wspomniani wcześniej Lee Yong Dae/ Ha Jung Eun w trzech setach oddali zwycięstwo Ma Jin i Xu Chenowi z Chin. Mimo szalonego dopingu publiczności najwyraźniej zabrakło im sił.

Tymczasem większość zawodników opuściła już Koreę, zmierzając do rodzinnych stron Chong Wei'a na kolejny turniej Superseries. Chris Adcock (brytyjski miksista grający w parze z Imogen Bankier) donosi na Twitterze, że wylatując z Korei z zadowoleniem zmienia rękawiczki na krótkie spodenki i okulary przeciwsłoneczne. Zaś singlowa sława Peter Gade na Facebooku cieszy się na występy w tym turnieju po kilku latach przerwy oraz na spotkania ze starymi znajomymi.

Wyniki losowania do Maybank Malaysia Open Presented by Proton można obejrzeć w serwisie tournamentsoftware.com

Wyniki finałów (8.01.2012)
:
Gra pojedyncza kobiet
Wang Shixian (CHN, 2) — Jiang Yanjiao (CHN, 6) 21:12 21:17 (0:38)
Gra pojedyncza mężczyzn
Lee Chong Wei (MAS, 1) — Lin Dan (CHN, 2) 12:21 21:18 21:14 (1:16)
Gra podwójna kobiet
Tian Qing/ Zhao Yunlei (CHN, 2) — Ha Jung Eun/ Kim Min Jung (KOR, 4) 21:18 21:13 (0:50)
Gra podwójna mężczyzn
Cai Yun/ Fu Haifeng (CHN, 1) — Jung Jae Sung/ Lee Yong Dae (KOR, 2) 18:21 21:17 21:19 (1:18)
Gra mieszana
Xu Chen/ Ma Jin (CHN, 2) — Lee Yong Dae/ Ha Jung Eun (KOR) 21:12 19:21 21:10 (1:12)

Otwarte mistrzostwa Korei w badmintonie. Victor Korea Open 2012, 3-8 stycznia 2012, Seul (Korea). Turniej kategorii Superseries Premier. Pula nagród: 1 mln dol. Zobacz wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Yves Lacroix © BadmintonPhoto.com (live)

ap

© BadmintonZone.pl | zaloguj