2021-12-08
Rogalski nie zagra z Momotą na MŚ
Środowy komunikat Światowej Federacji Badmintona (BWF) odbił się wielkim echem. Nie dość, że z nadchodzących mistrzostw świata wycofali się niemal wszyscy Indonezyjczycy, to jeszcze na starcie zabraknie obrońcy tytułu w singlu mężczyzn, Kento Momoty. Na fot. widzimy ratowanie sprejem obolałych pleców Japończyka na otwartych mistrzostwach Francji w Paryżu podczas półfinału przeciwko innemu Japończykowi, Kancie Tsuneyamie. Nie pomogło: Momota nie przystąpił do trzeciego seta. Potem wycofał się z powodu kontuzji pleców z World Tour Finals na Bali.

Wygląda więc na to, że ostatni pojedynek w tym roku Momota rozegrał 25.11.2021, kiedy przegrał z Singapurczykiem Loh Kean Yewem (fot. 2) na otwartych mistrzostwach Indonezji. Japończyk miał następny mecz grać z naszym Michałem Rogalskim (fot. 3) w pierwszej rundzie indywidualnych mistrzostw świata. Rogalski może więc awansować bez gry do drugiej rundy: na to się zanosi, skoro środowy komunikat BWF zakończono informacją, że obecnie nie ma planów przeprowadzenia jakiegokolwiek ponownego losowania.

W drugiej rundzie Rogalski miałby się zmierzyć ze zwycięzcą pojedynku Joran Kweekel (Holandia) — Kevin Cordon (Gwatemala).

Co dokładnie obwieściła BWF?
Światowa Federacja Badmintona (BWF) potwierdza wycofanie dużego kontyngentu zawodników indonezyjskich z TotalEnergies BWF World Championships 2021, które rozpoczną się 12 grudnia w Huelvie w Hiszpanii. Indonezyjski Związek Badmintona (PBSI) ogłosił to w środę rano, wyrażając obawy związane z sytuacją COVID-19.

W losowaniu pozostaje niewielka liczba zawodników z Indonezji (Praktycznie dotyczy to niebędącego w kadrze Indonezji miksta Dejan Ferdinansyah, Serena Kani — przyp. red. BadmintonZone.pl).
BWF jest rozczarowany decyzją PBSI i wyraża żal, że wycofanie nastąpiło po losowaniu. Jednak BWF i Hiszpańska Federacja Badmintona koncentrują się obecnie na zapewnieniu bezpiecznych i udanych mistrzostw świata zgodnie z zaleceniami i środkami wprowadzonymi przez lokalne i krajowe organy ds. zdrowia, w tym kompleksowy zestaw protokołów bezpieczeństwa dla wszystkich zawodników, członków ekip i innych stron zainteresowanych.

BWF potwierdza również niepomyślną wiadomość, że numer dwa na świecie i obrońca tytułu w singlu mężczyzn, Kento Momota, wycofał się z powodu kontuzji.

Momota wycofał się również z zeszłotygodniowych finałów HSBC BWF World Tour 2021 wskutek problemów z plecami i wrócił do Japonii.

Rozstawiony z numerem siedem malezyjski mikst Chan Peng Soon, Goh Liu Ying ogłosił w poniedziałek rozstanie jako para po 13 latach i również wycofał się z mistrzostw świata.

Większość zawodników dotarła bezpiecznie do Huelvy i weszła do "bańki" turniejowej. Mecze pierwszej rundy rozpoczynają się o godz. 10 czasu lokalnego w niedzielę. Obecnie nie ma planów przeprowadzenia jakiegokolwiek ponownego losowania.

BWF z pewnością jest rozczarowana wycofaniem Indonezyjczyków. Do mistrzostw nie zgłosiło się wiele chińskich gwiazd, a wśród wycofanych reprezentantów Indonezji są trzy topowe deble męskie, w tym faworyci (Marcus Fernaldi Gideon, Kevin Sanjaya Sukamuljo) oraz obrońcy tytułu (Mohammad Ahsan, Hendra Setiawan), a także mistrzynie olimpijskie w deblu (Greysia Polii i Apriyani Rahayu) oraz dwaj singliści z pierwszej dziesiątki rankingu (Anthony Sinisuka Ginting, Jonatan Christie). W dodatku Indonezja wycofała się już po losowaniu, co tworzy dodatkowy bałagan. Zapoznajmy się więc z oświadczeniem PBSI, które wskazuje na jej obawy związane z szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu omikron powodującego COVID-19. — Szybkie rozprzestrzenianie się omikronu skłoniło nas do wycofania się z mistrzostw świata — powiedział Rionny Mainaky, szef wydziału rozwoju i realizacji PBSI. - Nie chcemy podejmować żadnego ryzyka. Bezpieczeństwo i zdrowie sportowców są ważniejsze. Rozmawialiśmy z zawodnikami i zgodzili się wycofać.

26. indywidualne mistrzostwa świata w badmintonie. TotalEnergies BWF World Championships 2021. 12-19 grudnia 2021. Huelva (Hiszpania). Zawody kategorii BWF Events. Strona indywidualnych mistrzostw świata. Wyniki reprezentanta Polski. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Yohan Nonotte, Erika Sawauchi, Mark Phelan © BadmintonPhoto.com

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj