2021-12-05, Bali
Zwycięska seria Axelsena trwa
Dwaj badmintonowi mistrzowie olimpijscy w singlu (fot. 1). Poul-Erik Høyer (Atlanta 1996), obecnie prezes Światowej Federacji Badmintona (BWF). I Viktor Axelsen (Tokio 2020), odbierający kolejne trofeum, złoto na HSBC BWF World Tour Finals 2021. "Przypadkiem" obaj to Duńczycy.

Axelsen (fot. 2), by wygrać ten turniej mistrzów — z niezłą jak na badminton pulą łączną 1,5 mln dol. — musiał w finale pokonać Tajlandczyka Kunlavuta Vitidsarna. 
Młodszy od Axelsena o 7 lat Vitidsarn ma w kieszeni jeszcze mocniejsze papiery na kolekcjonowanie trofeów niż Duńczyk. Ten ostatni wygrał mistrzostwa świata raz, Tajlandczyk aż trzy razy, i aż strach pomyśleć, do czego to kiedyś może doprowadzić. Może, ale nie musi, bo rodaczka Vitidsarna Ratchanok Intanon po trzykrotnym wygraniu światowego czempionatu w singlu juniorek, owszem zadomowiła się w światowej elicie, ale — gdy chodzi o topowe osiągnięcia — poprzestała na jednym złotym medalu mistrzostw świata.

Na razie Kunlavut (fot. 3) nie ma sposobu na Viktora i nie potrafi mu nawet urwać seta. 
Finał na Bali przegrał równie gładko jak poprzednie finały przeciwko Axelsenowi na mniejszych turniejach w Szwajcarii (2021) i Hiszpanii (2020).

To pierwszy wygrany turniej finałowy World Touru Axelsena, poprzednio przegrał w finale z Andersem Antonsenem. Jednak Viktor ma na koncie dwukrotne (2016, 2017) zwycięstwo w finałach World Superseries, czyli poprzedniej wersji World Tour Finals.

W finale singla kobiet Pusarlą Venkatą Sindhu (Indie) była często bezradna wobec szybkiej, niemal bezbłędnej i wyjątkowo agresywnej gry 19-latki z Korei, An Se Young (fot. 4). W tym finale też nie było więc trzeciego seta.

Najbardziej zacięty finał, jedyny trzysetowy, to starcie deblistów, w którym Takuro Hoki Yugo Kobayashi (fot. 5) powtórzyli jedyną w swojej karierze wygraną z faworytami gospodarzy Marcusem Fernaldim Gideonem i Kevinem Sanjayą Sukamuljo — tę odniesioną na Bali, nie dalej jak dwa tygodnie wcześniej w finale Indonesia Masters. Od dziś bilans head-to-head wynosi więc już "tylko" 11:2 na korzyść Indonezyjczyków.

I debel męski to jedyna wygrana kategoria w tym turnieju przez reprezentantów Kraju Kwitnącej Wiśni. Deblistki Nami Matsuyama i Chiharu Shida nie zdołały pierwszy raz w życiu wygrać z koreańską parą Kim So Yeong, Kong Hee Yong. Natomiast miksiści, Yuta Watanabe i Arisa Higashino, najwyraźniej przestali już wygrywać z tajlandzkim duetem Dechapol Puavaranukroh, Sapsiree Taerattanachai (fot. 6). Ale Watanabe i Higashino wygrali kiedyś bardzo ważny w ich karierze mecz przeciwko tym Tajlandczykom. Był to ćwierćfinał igrzysk olimoijskich w Tokio, a wygrana otworzyła japońskiej parze mieszanej drogę do zdobycia — jako jedyni badmintoniści Kraju Wschodzącego Słońca — medalu, w tym przypadku brązowego.

Wyniki finałów 5.12.2021
Singel mężczyzn:
Viktor AXELSEN (Dania) — Kunlavut VITIDSARN (Tajlandia) 21:12 21:8 (0:43).
Singel kobiet:
AN Se Young (Korea) - PUSARLA Venkata Sindhu (Indie) 21:16 21:12 (0:39).
Debel mężczyzn:
Takuro HOKI, Yugo KOBAYASHI (Japonia) - Marcus Fernaldi GIDEON, Kevin Sanjaya SUKAMULJO (Indonezja) 21:16 13:21 21:17 (1:01).
Debel kobiet:
KIM So Yeong, KONG Hee Yong (Korea) - Nami MATSUYAMA, Chiharu SHIDA (Japonia) 21:14 21:14 (0:44).
Mikst:
Dechapol PUAVARANUKROH, Sapsiree TAERATTANACHAI (Tajlandia) - Yuta WATANABE, Arisa HIGASHINO (Japonia) 21:19 21:11 (0:40).


Finały cyklu turniejów badmintona HSBC BWF World Tour 2020. HSBC BWF World Tour Finals 2021. Pula nagród: 1,5 mln dol.. 1-5 grudnia 2021. Bali (Indonezja). Mangupura Hall. Pula nagród 1,5 mln dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. 

Fot. Raphael Sachetat, Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj