2021-12-03
Kto zrobił wrażenie na BWF
Viktor Axelsen (fot. 1) i Tai Tzu Ying (fot. 2) zostali mianowani odpowiednio Zawodnikiem i Zawodniczką Roku Światowej Federacji Badmintona (BWF) w uznaniu ich osiągnięć w latach 2020-2021. To pierwsza taka nagroda zarówno dla Axelsena, jak i Tai Tzu Ying.

Wszystkich ośmioro zwycięzców uhonorowano w wyemitowanej dzisiaj wirtualnej transmisji.

Biorąc pod uwagę zakłócenia w cyklu rozgrywek spowodowane przez COVID-19 w ciągu ostatnich dwóch lat, okres brany pod uwagę w przypadku nagrody Zawodnik Roku BWF (BWF Player of the Year) trwał od listopada 2019 r. do 31 października 2021 r. 
Wprowadzono dwie nowe kategorie nagród – Para Roku i Parabadmintonowa Para Roku.

Axelsen został nagrodzony za swój nadzwyczajny tryumfalny pochód, począwszy od Barcelona Spain Masters w lutym 2020 roku. Duńczyk dotarł do 10 finałów w 11 turniejach indywidualnych, wygrywając siedem z nich, w tym złoto na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 (rozegranych, jak wiemy, w roku bieżącym).

- To wiele dla mnie znaczy – powiedział Axelsen (na fot. 3 także prezes BWF Poul-Erik Høyer). - Dziękuję mojemu zespołowi, moim trenerom, moim przyjaciołom, mojej rodzinie, moim konkurentom. Ten rok obfitował w wydarzenia. Kilka upadków, ale wiele wzlotów, z igrzyskami olimpijskimi będącymi największą wygraną, spełnieniem marzeń. Ta nagroda daje mi dużo motywacji do cięższej pracy.

Tai Tzu Ying (fot. 4) wygrała YONEX All England 2020, a następnie osiągnęła świetną formę na trzyturniejowym etapie azjatyckim w styczniu 2021 roku, docierając do wszystkich trzech finałów i wygrywając finały HSBC BWF World Tour 2020. 
Osiągnęła finał igrzysk olimpijskich w Tokio 2020, ustępując w ekscytującym pojedynku Chen Yu Fei.

- Szkoda, że ​​nie mogę być w Indonezji na finałach HSBC BWF World Tour – powiedziała światowa jedynka. - Naprawdę tęsknię za rywalizacją w Indonezji, która ma tak entuzjastycznych fanów. Nigdy nie myślałem, że uda mi się zdobyć tę nagrodę. Będę dalej rywalizować i starać się osiągać lepsze wyniki. Mam nadzieję, że kibice nadal będą mnie wspierać.

Tajpej zdobył też kolejną nagrodę, gdyż mistrzowie olimpijscy Lee Yang i Wang Chi-Lin (na fot. 5 także prezes BWF Poul-Erik Høyer) zostali uznani za najlepiej rozwijających się zawodników roku przed Lee Zii Jia, Pornpawee Chochuwong i duetem Aaron Chia, Soh Wooi Yik. 
Lee i Wang zdobyli wszystkie trzy tytuły podczas azjatyckiego etapu w styczniu 2021 roku, a następnie zdobyli historyczny złoty medal dla Tajwanu na IO Tokio 2020.

- Jestem naprawdę zaszczycony, że zdobyłem tytuł BWF dla najlepiej rozwijającego się zawodnika roku i mam nadzieję, że potrafimy nadal się doskonalić – powiedział Lee Yang (na fot. 6 na pierwszym planie). - Chciałbym również podziękować mojemu partnerowi oraz naszemu najbliższemu otoczeniu, którzy nas wspierają i życzą nam wszystkiego najlepszego. Myślę, że to świetne potwierdzenie. 
Zdobycie nagrody BWF to zaszczytne wyróżnienie dla każdego sportowca.

Emocjonalna podróż Greysii Polii i Apriyani Rahayu (fot. 7) na Tokio 2020, której kulminacją było złoto w grze podwójnej kobiet, przyniosła im nagrodę Pary Roku. Podczas gdy złoto olimpijskie było punktem kulminacyjnym sezonu, Indonezyjki odnosiły sukcesy również w innych zawodach World Touru, wygrywając Indonesia Masters i Barcelona Spain Masters w 2020 roku oraz YONEX Thailand Open na początku 2021 roku, zanim odniosły swój epicki triumf w Tokio 2020.

- Dziękuję BWF za tę nagrodę – powiedziała Polii. - Mamy nadzieję, że nadal będziemy dobrze sobie radzić i będziemy najlepsi. Mamy nadzieję zrobić wiele pozytywnych rzeczy dla mieszkańców Indonezji i wszystkich, którzy kochają badmintona.

Tajlandczyk Kunlavut Vitidsarn (fot. 8), trzykrotny mistrz świata juniorów, który zaczął robić zamieszanie w turniejach światpowej elity, został mianowany najbardziej obiecującym zawodnikiem (Eddy Choong Most Promising Player), pokonując innych rywali: Line Christophersen (Dania), Tomę Juniora Popova (Francja) i Briana Yanga (Kanada).

W parabadmintonie Qu Zimo i Leani Ratri Oktila po raz drugi zdobyli podsumowujący sezon tytuł Zawodnika Roku.

Qu Zimo (fot. 9) został wybrany na Parabadmintonistę Roku, a Oktila (na fot. 10 także prezes BWF Poul-Erik Høyer) na Parabadmintonistkę Roku.

Zachwycony Qu powiedział: - To moja druga nagroda, po wygraniu w 2019 roku. Jestem niezwykle szczęśliwy i podekscytowany. Chciałbym zadedykować tę nagrodę mojemu trenerowi, rodzinie i kolegom z drużyny za ich wsparcie i zachętę. 
Bez nich dawno bym się poddał. Będę dalej ciężko pracować i znowu zaczynam od zera.

Francuzi Lucas Mazur i Faustine Noel (fot. 12) zostali uhonorowani nagrodą Pary Roku Parabadmintona.
- Jestem bardzo zaszczycona i szczęśliwa, że otrzymałam nagrodę Pary Roku w parabadmintonie z Lucasem – powiedziała Faustine Noel. Rok szczególnie wzbogacający, który nie byłby możliwy bez pełnego wsparcia ekipy i naszych bliskich. Dziękuję i mam nadzieję kontynuować tę drogę do Paryża 2024 r.

Komisja Nagród BWF zwróciła również szczególną uwagę na eskapadę Gwatemalczyka Kevina Cordona przez cztery igrzyska olimpijskie oraz jego zachwycające występy w Tokio 2020, które doprowadziły go do półfinału.

Nagrodzeni

Zawodnik Roku:

•    Viktor Axelsen (Dania)
 
Zawodniczka Roku:

•    Tai Tzu Ying (Tajpej)

Najlepiej Rozwijający się Zawodnik:

•    Lee Yang i Wang Chi-Lin (Tajpej)

Para roku:


•    Greysia Polii i Apriyani Rahayu (Indonezja, na fot. 11 także prezes BWF Poul-Erik Høyer)

Najbardziej Obiecujący Zawodnik Roku (Eddy Choong Award):

•    Kunlavut Vitidsarn (Tajlandia)
 
Parabadmintonista Roku:

•    Qu Zimo (Chiny)

Parabadmintonistka Roku:

•    Leani Ratri Oktila (Indonezja)

Parabadmintonowa Para Roku:


•    Lucas Mazur i Faustine Noel (Francja)

 
Fot. © Badmintonphoto/BWF & Parabadmintonphoto/BWF

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj